» Poradna » Počítačové sítě

Jak pokrýt celý dům spolehlivě a levně jednou velkou Wi-Fi sítí?

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na možné řešení problému týkající ho se pokrytím Wi-Fi celé domácnosti. Použití repeaterů a extenderů je vyloučeno, protože se tím Wi-Fi spomalí a musím se ručně přepínat mezi sítěmi. Vím, že existují celé mesh systémy, ale u mě by to asi nefungovalo, protože tu jsou železobetonové stropy a tři patra včetně suterénu (sklep), takže bych jedině musel použít jednotky podporující kabelové ethernetové připojení (funkce wired backhaul) a těch myslím moc není. Navíc se chystám použít vlastní router (Omnia, pfSense, TP-LINK nebo nějaký MikroTik), což je v případě mesh sítí také komplikované, protože jsou koncipovány tak, že jeden ze satelitů je hlavní a funguje jako router. Některé je možno přepnout do režimu AP, ale slyšel jsem, že už to potom není ono, a že to stojí za prd. Podpora aktivního PoE by také nebyla k zahození (bude zřejmě použit switch s touto funkcí). Důležitá je také finační ekonomičnost daného řešení, jsem totiž čerstvě vystudovaný absolvent oboru IT.

Odpovědi na otázku

za tu posledni vetu

Topicek. Takle musis na holky :)

cerstvo vystudovany absolvent IT nedava taketo dotazy, kde sa myli vo vsetkom okrem toho, ze potrebuje mesh system. A pochybujem tiez, ze nepozna TPlink Deco (to tvoje ekonomicke) alebo ubiquiti unifi (drahsie).

Proč by měl absolvent IT znát dokonale síťařinu? Třeba se specializoval na neuronové sítě a v HW se neorientuje.

1. vsimol si niekto, ze sa "tazatel" uz neukazal? 2. to je asi ako keby neurochirurg co ti preoperuje hlavu na ine telo a o tyzden behas maraton nevedel, ci je ok teplota 36°, alebo 37 je vela, 38 malo, kolko? ako?

On se mozna ukazal, ale precetl si prvnich par komentaru a rozhodl se (celkem pochopitelne), ze mu nestoji za to nechat se urazet.

dobry, zajtra nastupujem u Brunejskeho sultana ako kuchar, neporadili by ste mi ako sa kraja cibula?

"Čerstvě vystudovaný absolvent oboru IT" pokládá otázku, jakou bych čekal od naprosto dementního BFU. Dnešním školám nezbývá než blahopřát, co produkují za blby. Ano, potřebuješ mesh systém, který bude navzájem propojený kabely. To bude stát pochopitelně nějaké peníze. Cokoliv jiného bude špatně fungující bazmek. Takže buď se smíříš s tím, že ty svoje nesmysly si necháš na hraní a koupíš si funkční řešení, nebo se pustíš do vytváření toho bazmeku, abys po roce marného boje si nakonec koupil funkční řešení. Ale zase si vyhraješ a kdo si hraje, nezlobí ... prý ...

Víš jistě, že jsi studoval IT obor a ne nějakou politologii nebo gender??? To snad nemyslíš vážně...

Když se chlap může cítit ženskou a uznává se mu to, tak proč by se absolvent zvláštní školy nemohl cítit absolventem IT?

Obávám se, že dneska je asi úplně jedno, co člověk studuje. Stejně ví o všem kulový .....

To je dobrej šílenec to budou it specialisti to bude mazec už ted je vidět ta úroveň

"čerstvě vystudovaný absolvent oboru IT" a nezná třeba Unifi ?Řešení wifi sítí se probírá na střední IT ve třeťáku..

Ano na střední se probírá, ale na VŠ ne. Takže se tomu vůbec nedivím. Já mám vystudovanou VUT FEKT, Teleinformatika (+ navazující magisterské) a reálná konfigurace blbýho routeru se tam dělala asi v jedné laboratoři. Konfigurace nějaké reálné sítě v mikrotiku se dělala v magisterském studiu asi ve dvou až třech laboratořích (tím myslím 2-3x dvě hodiny).Jinak jsme se tam učili mraky teorie atd atd..už sám nevímTakže absolvent co by měl mít tohle v malíku o wifi ví naprosto prd. Nějaká reálná konfigurace wifi, třeba na co si dávat pozor v outdoor prostředí se nedělala ani jendou

To říkám pořád, je úplně jedno jestli studuješ gender nebo IT, vždycky víš prd. A není divu. Znám pár IT pedagogů z VŠ. Katastrofa. Ti by nenakonfigurovali v životě nic. Takže "samospádem" se tam nic nenaučíš. Na druhé straně, studuje tam řada hobíků, co se stále v něčem vrtají a od těch se dá hodně naučit. Od nich by se hodně naučili i jejich pedagogové. Takže pokud to školou projdeš, a jsi vlastně úpně dutej, je to tvoje chyba. Měl jsi být aktivní a zajímat se.

v pohdeě, ten jeden z hobíků jsem (snad se za něj můžu považovat) i já. Ale jinak jako škola vcelku zklamání.

tak jde to buď levně nebo spolehlivě :)

Abys neřekl, tak vysvětlím pár nesmyslů, které píšeš 1) u extenderu/repeateru nemusíš přepínat mezi sítěmi. Jejich funkce spočívá právě v tom, že jen rozšiřují stávající síť. Ale obecně se chovají blbě a zpomalují provoz celé sítě, takže ne, to není správná varianta. 2) mesh neznamená, že musí být propojení jednotek bezdrátové, prostě je propojíš kabelem a pak ti může být jedno, že mezi nimi jsou betonové stěny. 3) pokud jsou ty prostory oddělené tak, že signál mezi nimi prakticky nebude procházet, tak klidně můžeš použít jeden jakýkoliv router a k němu jeden až několik WiFi AP, prakticky libovolných.

ja bych doplnil jeste jednu vec - bud budes mit levny reseni, nebo funkcni reseni 🙂jestli je to opravdu spatny s prostupem signalu, jak pises, tak to 1 zarizenim nepokrejes at to zarizeni bude jakykolivjinak router v pripade mesh siti nic komplikovat nemusi, staci koupit router bez WiFi a pak muze bejt libovolnej 😁konkretni HW ti radit nebudu, protoze doma mame sitovy prvky Ubiquity, ktery funguje bz problemu, ale nejsou levny…

Jak psali ostatní, asi zapomeň na to, cosi myslíš a radši si zjisti fakta.
Za mě jsou 3 možnosti. (nemám rád z principu Čínu, takže tp link pro mě není varianta i když funguje)

Mikrotik ax (jeden jako router a ostatní jen jako ap) by měl podporovat nějakým způsobem wifi roaming, ale je tam omezení i na kompatibilitu standardů připojených zařízení.

Unifi - ten funguje dobře včetně roamingu, ale je dražší a někde musíš mít controller.

Aruba ap, fungují taky dobře a vše jde ovládat přes cloud.

Router bych vždy dal mikrotik. Poměr cena/výkon/podpora aktualizací je bezkonkurenční.

Ja ted stavel celou sit na MTIKu, funguje uzasne ze vsemi a wifi ovladam pres CAPsMAN. Doma mam taky mtik, v praci Unifi. Kde se hledi na cenu/vykon uz davam Mtiky a kde na funkce/vykon Unifi. Ale kdyz ma nekdo jeden pokoj, tak staci tplink s OpenWRT

no mozna bude pro nej lepsi DD-WRT - zlepsi se mu vyber AP...

Ak si naozaj čerstvo vyštudovaný absolvent IT a pýtaš sa na takúto vec, je mi smutno zo súčasného školského systému.

Pro začátečníka je vhodný mesh systém Mercusys. Je docela levný, ovládání jednoduché a spolehlivé. Zdejší odborníci mi budou nadávat, ale já jsem s tím spokojen.

Z hlediska ceny je výhodnější k routeru koupit několik AP (než např. Ubiquiti). Značky mohou být i různé. Výběr je samozřejmě na Tobě. Já nedávno kupoval jako AP např. toto: https://www.alza.cz/zyxel-nbg7510-ax1800-dual... . Samozřejmě existují i levnější (např. od zmiňovaného TP-Linku). Každopádně bych koupil 1ks AP a otestoval jej na místě a pak případně dokoupil další.

k poslední větě. Pokud si někdo neumí na základě "údajného" vzdělání ANI vybrat technické řešení a porovnat finanční náklady, měl by se obrátit na někoho znalého, popř. firmu.P.S. Už jsi přišel na "záhadu" silnějšího WiFi signálu, "absolvente"?https://www.zive.cz/poradna/zmenil-se-vysilac...

Strašná komplikovanost.Úplně nejjednoduší řešení - Jeden router, kabel do všech pater, a tam nějaké obyčejné AP, se stejným SSID a máš po problému.

Když už bude kupovat "několik AP", tak může rovnou vzít nějaký mesh systém, který stojí v sadě +- to samé, co několik levných AP a připojit je k tomu routeru kabely. Za 500,- to ale celé nepostaví. Ale cca kolem 3000,- ano.

Jj, může. Ale ne nutně, ty AP můžou být levnější. Výhodu mesh systému bych viděl v případě, že se budou ty signály prostorově překrývat. Ale pokud to má být v prostorech, které jsou od sebe téměř dokonale odstíněné, tak mesh i AP budou fungovat v podstatě identicky.

wired backhaul maji snad všechny mesh, už jsem vystřídal dvě mesh řešení, první tenda, kterej se musel jednou tejdně restartovat a teď mám od xiaomi a obě umí wired backhaul, jinak bych se tomu obloukem vyhnul.. a mám to tak stejně, router zvlášť (PC s freebsd) a pak tyhle wifi routery jen jako AP, trochu s tím bojuju, protože jsou určený jako routery a nechci mít v žádným případě prasárny jako NAT v dalším NATu, ale zprovoznit se to dá jen jako rozšíření LAN sítě, s DHCP někde na routeru jinde...

Asi budu řešit totéž. Z těch všech odpovědí jsem pochytil (kromě dementních poznámek, že jen blb se může na něco takového ptát, protože to je jasný), že to bude chtít natahat kabely z centrálního routeru do každého patra (nejlépe někam doprostřed) a tam pak dát něco co umí mesh.

Jen blb ne. Ale absolvent IT by se na to fakt ptát nemusel, pokud aspoň trochu sledoval výuku.

Neřekl bych, že se na všech IT oborech učí takové ptákoviny, možná někde na ČVUT.

Pokud někdo jde studovat IT, tak by se u něj předpokládal aspoň nějaký zájem o obor jako celek. A tohle fakt není žádná atomová věda, ani to nejsou žádné utajované informace. Evidentně ten student o IT žádný zájem nemá a nejspíš to bude troll.

Ostatně zatím všechny dotazy, co tady založil, po zahájení opustil a už se neozval.