» Poradna » Počítačové sítě

Jak pokrýt byt wifinou 90mbps bez vrtání do zdí? Powerline jede jen na 30mbps.

Dobrý den,jsem v nájmu v bytě 3+kk, tím pádem vrtání do zdi nepřipadá v úvahu, kabelové ethernetové rozvody nejsou. V pokoji s kk je wifi router, v druhém pokoji je stolní počítač připojení přes lan skrze powerline, ve třetím pokoji je jen wifi, ale na 2.4GHz je to zarušené a 5GHz už má v druhém a třetím pokoji slabý signál. Jako powerline používám toto:https://www.alza.cz/tp-link-ttl-pa4010-starte... Ale aktuálně dosahuji přes powerline jen rychlosti cca 30mbps, i když dříve to bylo i 60mbps (dříve jsem měl rychlost internetu na routeru 60mbps, nyní mám 90mbps). Nejsem si vědom žádné změny v elektroinstalaci.Pokud se připojuji přes wifi (5GHz, na této frekvenci jsem tam sám), je rychlost přímo u routeru kolem 80mbps, dále po bytě se rychlost snižuje. Přemýšlím, co s tím, napadly mě tyto dvě věci:1.Pro LAN připojení vyzkoušet nějaké lepší powerline vedení, ale bude skutečně lepší, nebo to bude totéž? Například toto, je to to nejdražší, co mají v alze, má cenu to zkusit? https://www.alza.cz/devolo-dlan-1200-starter-... 2.Pro wifi zkusit v každé místnosti použít wifi extender. Mělo by to smysl? Můžete, prosím, nějaký doporučit?Předem děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Fyziku neošidíš...

lan kabela a modemrouter+router

Nerozumím ...

3. Domluvit se s domácím. Pár děr ve zdi za lištami ho nezabije.

Taky bydlím v nájmu a protahal jsem si všude kabely. Vrtat do zdi jsem nemusel a nikde nepřekáží. Protahal jsem to za nábytkem, pod prahy, skrz vestavěné skříně, pod kobercem, nade dveřmi... je to trochu prasečina, zato mám všude funkční připojení.Ta počáteční úvaha "bydlím v nájmu => nelze natáhnout kabely" je ošklivá. Ale když to nejde, nedá se nic dělat.

Tak není byt jako byt, tady vše těsně doléhá a prostě to nejde. Není to panelák na Čerňáku nebo na Hájích

Roztahoval jsem jednou v takovémhle bytě kabeláž a našel jsem tam různé průchody. Byly zamaskované pod telefonními zásuvkami apod.

Devolo daju cca 50mbps na medenom vedeni, ak su v byte hlinikove rozvody, tak to nestoji ani za vyskusanie. Ja zatial pouzivam Netgear Orbi a cez dve tehlove steny to da nieco nad 400mbps.

Dík za odpověď, ale moc nerozumím těm číslům. Píšeš, že Devolo dá 50 mbps, ale já jsem dosahoval 60mbps na tom horším TP linku. To nesedí. A pak píšeš, že Netgear Orbi dá 400mbps, tak není to překlep? Sorry za blbé dotazy, ale neznám limity těch technologií ...

Netgear Orbi je wifi riesenie s troma pasmami, kde jedno je vyhradene pre backbone http://www.netgear.com/orbi/ http://www.netgear.com/orbi/performance.aspx

Taky můžeš na prasáka položit kabel na zem a šlapat po něm. Je to sice prasácké řešení, ale když jiné možnosti nemáš, tak si nelze moc vybírat.

A jak myslíš, že to zatím dělám, když tu rychlost opravdu potřebuju Ale v tomhle bytě ty dveře prostě nezavřu, a pokud jo, tak je za pár zavření kabel přežvejkanej. Tak mě napadá, neexistujou nějaký extra tenký lan kabely?

Hledej "plochý ethernetový kabel" nebo "plochý UTP kabel":https://www.ges.cz/cz/patch-kabel-plochy-rj4...

Za tohle opravdu děkuju, už jsem to expresně objednal. Bylo by to dost elegantní řešení, jak se vyhnout investici 15k do toho Netgearu Ještě jsem se někde dočetl, že v případě nutnosti je možné oholit ten plast z toho, myslíš, že je to opravdu možné (pokud by i tento kabel byl moc tlustý)?

samozřejmě že můžeš sundat tu bužírku a nechat tam jen dráty (na kousku skrz dveře to vadit nebude) V jedný firmě jsem objevil že pani jezdila po ethernet kabelu asi půl roku židlí a byly tam jen placatý dráty - všechno fungovalo. (byl to drát, ne lanko)

Vzal jsem takovýhle rozježděný kabel na měřák. Zajímavé hodnoty.

Hodnoty čeho?

Co všechno já dal na měřák a co mi to ukázalo... i totálně smotaný pospojovaný dráty o délce 10m narvaný do konektoru mi při 980Mbit/s po dobu 24 hodin nezkurvily jediný bit v rámci...

V tomhle případě síť fungovala spolehlivě jen při nastavení na 10Mb/s natvrdo. Při 1Gb/s občas jo, občas ne, zřejmě podle vzájemné pozic židle a kabelu.

Tak ještě jednou děkuju, toto skutečně funguje, a nebylo potřeba ani nic holit. Kdyby to někdo taky řešil, tak jsem použil tento https://www.czc.cz/solarix-patch-plochy-cat5... . Případně můžu někam poslat přes paypal pivo (teda spíš basu )

Je třeba jít s dobou, prostě pošli jeden bitcoin1QJ54VzkcEXugZFApjuQae1hYeubuxMsaS

Jsem říkal basu piv, ne tři vlaky piv ... Pošli třeba nějaký paypal nebo tak něco, fakt jsi mi asi ušetřil poměrně dost peněz.

Dělal jsem si prdeI. Je to veřejná poradna, nikdo tu nic neočekává. Občas se ani tazatelé kloudné nedočkají odpovědi. Užívej kabel a dej si pivo za mě.

Já nefetuju A argumenty, co píšeš, jsem pochopil, ale celkem na tom trvám, no uznej, že na mých argumentech o ušetření (a nehledě na tu práci navíc) něco je

WiFi extemder v žádném případě, ten sám o sobě sníží rychlost na polovinu. Bohužel, nic lepšího, než kabel, zatím nikdo nevymyslel :)

Wifi extender nemusí snižovat rychlost. To dělá repeater. Extender může fungovat klidně přes powerline, což je kupodivu naprostá katastrofa :(

To máš pravdu, ale lidi velmi často označují repeater za extender.

Dík za odpověď. A můžeš mi, prosím, poradit nějaký extender, který by mohl fungovat? Situace je taková, že v jednom pokoji je router, který vysílá na 5GHz, ten je u tlusté cihlové stěny, a hned za tou stěnou ve druhém pokoji už je slabý signál 5GHz. Čili tam bych umístil ten extender, do kterého bych přivedl net z routeru plochým kabelem, co mi tady poradil jeden borec. Šlo by to tak? A jaký extender bych měl použít? Na ceně mi celkem nesejde, hlavně potřebuju funkčnost, čili aby byl dostatečně inteligentní, aby se nějak nemlátil s tím routerem.

Bohužel ne.Powerline by teoreticky měla být spolehlivá technologie v rámci možností. Třeba 30Mbit na 100m, 150Mbit na 10m atd. . To i funguje.Wifi AP na druhé straně je v pohodě, to taky funguje.Ale jakmile to nějaký výrobce spojí dohromady, udělá z toho takový bazmek, že se to nedá popsat. Totálně to domrví, nedá se to ani diagnostikovat. "All in one" řešení už jsem po mnoha failech vzdal.Takže powerline, který budete moci vrátit (je to trochu alchymie, chce to vyzkoušet několik různých, někdy to nejde vůbec - ale jakmile to funguje den stabilně, bude to fungovat i rok. A za ten obyčejný powerline obyčejné AP. Lepší řešení jsem nenašel. A musím říct, že mě to znechutilo, hledat to všechno v jednom. Je to sice divné, ucpat tím dvě zásuvky, ale zato se to dá diagnostikovat, je to předvídatelné, a umí to fungovat dobře.

Pardon, špatně jsem se vyjádřil, omlouvám se. PowerLine by momentálně nebyla potřeba, někdo mi tu poradil tenký lan kabel, který by možná prolezl pod dveřmi. To vyzkouším dnes večer. Čili pokud se to povede, do extenderu bych přivedl z routeru internet kabelem. Ale nevím, jaký extender zkusit. A ano, možnost vrátit to mám, pouze chci ten první pokus dát nějak smysluplně .

S těmi extendery to s prodejci řeším na férovku. Dají mi nějaký rozbalený, to je mi na zkoušku jedno.Jestli si chcete udělat radost, kupte si Ubiquiti Unifi AP (nejmenší, nepotřebujete tři nezávislé sítě...). Ale je to jedno, klidně stačí https://www.alza.cz/tp-link-ap200-d4842315.htm (náhodná volba), může být i levnější, pokud netrváte na 5Ghz.

Chodi mi to presne tak ako by si chcel s obycajnym tplink741 a nejakym smejdom USB wifi pichnutym do stolneho pocitaca na vzdialenost 20m a cez tri steny! V okoli mam 9-14 cudzich sieti, 3 siete od susedov docel silne. Ping mam max. 2ms. Stalo ma to 3 mesiace laborovania s roznymi antenami ale hlavne upravenim ovladca pre USB wifi. Mozes to aj ty tak spravit. Ucinok sa musi dostavit.

Tak se s námi poděl

Zabudol som dodat, ze rychlostou mi to chodi presne takou akou by rad tazatel - 90 Mbps.

Bez vŕtania a ťahania káblu asi veľmi ťažko ! Nerob z toho stavbu raketovej základne , toto ináč nejde. Router - kabel - router s WIFI a ideš.

pokud nechce vrtat tak kabel pro průchod dveřma oholit a dát naplocho skrz futro a pak vést nad skříní atp.Hlavní je funkce, estetika holt musí stranou.5GHz skrz zeď je totální pitomost, tohle chce dráty.

Ja mam Asus DSL N55 s 5 Ghz Wifi cez 2 tenke tehlove steny No a pokrytie je OK, rychosti zatial neriesim. Lebo celkova IP konektivita ja ADSL2+ . Cez WiFi analyzer na smrtfone ukazuje uroven cca -50 dB, co je celkom dobre.Ale draty su vzdy draty.....