» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jak oživit retro notebook Olivetty philos 33 colour ?

Vážení.Jsem nadšenec do staré elektroniky. Dostal jsem retro notebook Olivetti Philos 33 colour z roku 1992-1993, a snažím se ho rozchodit. Notebook po zapnutí po chvíli píše Not present. Přístroj patrně nenačítá operační systém z hard disku, tak mě napadlo zkusit do něj nainstalovat systém z disket. Podle ročníku a rad předpokládám, že v přístroji byl OS Windows 3.11. Mohl by mi s tím někdo poradit nebo popřípadě OS poskytnout? Štěpán Gavlovský 11 let.

Odpovědi na otázku

Štepán, to je už historický kus, tak si ho odlož do skrine a za 20 rokov ho veľmi dobre predáš ! Nevyhadzuj ho ! Nainštalovať OS z diskét ? To by si ich potreboval asi 200-300 a možno aj viac. Ak sa dobre pamätám disketa mala 1,44MB a dnešné OS sú v GB!

Na druhou cast tve odpovedi se da rict jen "Jezisi to je vul..."

Ach jo, vždyť on psal o windows 3.11, jistěže tam asi nechce cpát W10 :D A W3.11 se z disket instalovaly standardně, bylo jich cca 7-10 maximálně. Určitě je někde na internetu najde ke stažení, i když nejspíš to i přes archaičnost stále nebude zrovna legální.

Tak tazatel sám správně uvádí že v té době tam byly max Windows 3.1 (3.11)Sám jsem s podobnými kousky přišel také do styku. Byly to na tehdejší dobu úžasné mašinky, zejména velikostí - kniha formátu A5, v podstatě velké asi jako pozdější netbooky. Displej samozřejmě byl monochromatický, uvnitř bych procesor Intel 286 případně 386SX a stroj měl 1-2 MB RAM a 40MB HDD.. Tehdy nebyly žádné USB, existovaly pouze LPT a COM posty případně PS/2. navc se pro připojení periferií využívaly speciální redukce od výrobce (obdoba pozdějších dokovacích sranic)Svého času tyto stroje využívali např lesníci pro sběr dat v terénu.A co se týká os, základem byl DOS ten se tuším vešel na 6 disket 3,5" 1,44MB, přičemž pro úplný základní běh stačila jen ta první disketa se zavaděčem systému.A Windows 3.11 byly tuším na 15 disketách a pozdější Windows 95 asi na 20 - ale už to nevím jistě, pokud to někdo ví přesně nechť mne opraví. Ještě Windows 98 se distribuovali na disketách, až s příchodem Win 98 Second Edition (podpora USB) se začalo jako instalační médium rozšiřovat CD.

Pokud si vzpomínám, tak DOS 6.22 jsem měl na třech disketách. A ty win 3.11 byly myslím do deseti disket. Víc pak měly až ty Win 95.

Zkusil bych nejdřív jakýkoliv MSDOS - u verze 3 je to 1 disketa. Bohužel mechanika bude zaprášená - vysaj pořádně prach z těch štěrbin, než tam strčíš disketu. A napoprvé bych tam strčil nějakou, o kterou můžu přijít.

Děkuji za radu,ale disketu s MSDOS ještě nemám. Dá se to někde (nejlépe zadarmo) opatřit?

Jedině někde ve vetešnictví sehnat pár starých disket a tu instalačku z nich udělat. Nebo možná někdo bude mít doma. Sám jsem tu sadu MS DOS disket vyhazoval tak před třemi lety při úklidu, otázka ovšem je, jestli by po těch letech šly načíst. Každopádně budeš muset někde sehnat několik prázdných disket a koupit externí disketovou mechaniku do USB. Potřebné soubory na internetu na nějakých retro stránkách najít půjde. Potíž je v tom, že pokud ti DOS nic neříká, tak se obávám, že nebudeš mít šanci to zprovoznit. Tohle je práce pro nějakého šikovného PC pamětníka :)

Zkus se poptat u starších, co se tím zabývali. Já jsem je měl celkem nedávno (asi vloni, MSDOS 3.1, MSDOS 6.22) ještě v ruce, ale někde jsem je zašantročil. Snad ti to někdo věnuje, dá se to i okopírovat, ale aby ta disketa bootovala, tak musí být buď originál nebo vytvořená speciálním příkazem.Dají se stáhnout "obrazy" .img, .iso, ale musel bys k PC připojit disketovou mechaniku a vhodným SW to přepsat na volnou disketu ( v zásadě třeba v Linuxu dd, ale jde to i ve Win). Je dobré si opatřit starší PC třeba s nějakým Pentiem4, které ještě má disketu a přitom na něm spustíš Linux nebo WXP. Hodně se jich už vyhazuje, určitě to seženeš zadarmo. Jeden známý bude asi letos něco takového vyhazovat.Pokud se tím chceš zabývat, musíš se tím prokousat a ty diskety si opatřit. Určitě se jich někde válí fůry (kupodivu se stále ještě používají - v průmyslových PC).

Hezký koníček, ale nehledej takové rady po fóru. Otevři Google a hledej témata oživování starých počítačů a čti. Bohužel v 11 nebudeš moct porozumět zdrojům v EN, což je nevýhoda, tam se válí moře informací. V tvém případě bude zřejmě mrtvý HDD nebo na něm chybí boot systému. Pro práci s disketami to chce sehnat starší PC nebo externí mechaniku, paklík disket a vytvořit bootovací disketu. Jenže jak bylo psáno nade mnou, pravděpodobně disketovka bude potřebovat vyčistit, promazat a možná i vyměnit gumičky, pokud má ještě tento způsob pohonu. Jak vidíš, ono to není jen tak, a to jsem zmínil úplné základy. Fakt si to chce něco načíst, a nejlépe si projít i nějaká fóra s retro počítačovou tématikou.

mám pocit, že staré Windows jsem svého času stahoval odsud:http://vetusware.com/os/Windows%203.x/

Možná ti vypadlo, o čem vlastně hlásí Not present. Že chybí operační systém, nebo že chybí pevný disk? Windows 3.11 tam byl téměř jistě, ale to byla jen nadstavba operačního sytému MS-DOS. V té době pravděpodobně verze 6.22, takže ten musíš nainstalovat jako první.

Akorát je problém, z čeho to nainstalovat :)

Zkontroluj setup BIOSu, nejspíš zapoměl jaký má pevný disk. Jetli je někde uvnitř baterka CR2302 tak ji vyměň, opiš si parametry disku a buďto bude odpovídající v tabulce (cca 20 voleb) nebo ručně zadej C H S (počet cylindrů, hlav a sektorů). Při troše štěstí pak z disku nastartuje a pojede.Když ne, tak potřebuješ FDD (kup USB mechaniku, dnešní PC už nemají řadič) a image disket stáhneš třeba z http://www.allbootdisks.com/download/dos.htmlInstalace DOSu 6.22 je na třech, W3.11 na deseti a W95 je na patnácti, ale jsou formátované na 1.66 (viděl W95 i na i386/25MHz, 4MB RAM, jede, ale pomalu .

Popravdě ,po stisknutí tlačítka pro zapnutí, se začnou načítat nějaký věci a za ně to píše Pass.Najednou se to načítání zastaví, a po pár vteřinách se přestane točit hard disk a napíše to Fixed disk Not present.Potom setam objeví okno kde jsou nastavení nadepsaná: Time/Date, Bootstrap, Memory configuration, Disk unit. Mohli by ste mi prosím poradit co mám dělat dál?

Přesně proto jsem se ptal, co vlastně Not present. Takže pevný disk... Může být zničený, ale třeba jen smazaný. Pokud to zvládneš, podívej se, jaký tam je. Obvykle tam byla nějaká 120 MB. Dál budeš potřebovat diskety s MS-DOSem, (u verze 6.22 byly tři) a zkusíš ho nainstalovat. Pokud je disk jen smazaný, instalace si ho naformátuje.

UTFG boot pc...To načítání je POST test paměti, Pass znamená že nenašel chyby."Disk No present" ti říká, že nemůže komunikovat s diskem, nejspíš neví jaký je namontovaný. Zkus volu Disk unit, ale tyhle staré systémy nemají autodetect, tak si předem zjisti paramerty HDD.V Memory cfg. by asi šlo nastavit použití rozšiřující paměti, pokud je nainstalovaná - opět žádný autodetect, musíš to zjistit sám.Bootsrtap je nejspíš volba z čeho starovat, co je Date/Time snad víš.

Sice mám doma jedno PC co má OS WXP co má FDD jednotku, ale je bud´ rozbitá nebo jí PC nepřečte. Díval jsem se dovnitř PC, ale všechno je zapojené. Už stím nic nenadělám.

Takže ta disketová mechanika v notebooku nefunguje nebo tam chybí?

Dají se bez problémů koupit externí disketovky do USB. Takže pokud seženeš diskety, tak nebude problém si instalačky vyrobit.

Disketová mechanika je zabudovaná v notebooku. A nejspíš funguje.

Proto se ptám, je za trackballem. 'PC co má OS WXP co má FDD jednotku' sem nepleť. Takže teď potřebuješ jen sehnat 3,5" instalační diskety DOSu a pak se uvidí.

Něco málo uvidí, pokud nabootuje. Jenže při stáří přístroje bude mít problém se zapomínámím nastavení HW konfigurace, to bude důvod nenalezení disku. Při každém spuštění bude muset znovu nastavit typ nebo CHS

Možná. Nebo taky možná ne. Mám jen o pár let mladší HP OmniBook 2100 a nastavení zatím nezapomíná. Po spuštění není potřeba nic nastavovat. Funguje naprosto spolehlivě.

Pravě se něco stalo, po změnění nějakých startovacích parametrů. Počítač napsal: Starting MS-DOS ... a pak začal načítat ovladač k myši atd. Pak mi to napsalo: MODE select code page function completed C:\> co mám napsat?

To je dobrá zpráva. Napiš dir dej Enter a uvidíš, co je na disku.

Jestli tam uvidíš adresář "windows", tak zkus napsat "win", měly by se spustit. Tipuju podle MODE které do autoexec.bat rád přidává instalátor Windows.

Windows 3.11 byly jen "nadstavba" MSDOS, takže se bootoval MSDOS (což dle tvého popisu proběhlo). Aspoň trochu se seznam s příkazy DOS. Ten "dir" vypíše adresáře na C: a můžeš se "porozhlédnout". Klíčové soubory jsou config.sys a autoexec.bat, oba jsou textové, bohužel tam v této chvíli není "notepad", jen "edit" s parametrem "soubor" a to není zrovna srozumitelné.Ale tím pádem nepotřebuješ diskety.Jak ti radili, zkus "win", možná se spustí.

Veliké díky.Právě po zadání příkazu win se načetl windows. Jsem rád že jsou lidi co jsou schopni mi poradit.Tet´ se mi otvírá úplně nová planeta věcí ke zkoumání. Štěpán Gavlovský