» Poradna » Programy

Jak otevřít doc soubor na síti pouze pro čtení, aby se dal mezitím na jiném počítači editovat

Máme na síti složku sdílenou z několika počítačů. V této složce máme soubor "operační program.doc". Tento program se otevírá každý den ráno na poradě.

(Detaily: Nikdy ho na tomto počítači neupravujeme. Spouští se přes zástupce na ploše, který vede na síť a je i v nabídce start - po spuštění. Často ho zapomeneme zavřít po skončení porady a zůstane otevřený. Když pak chceme na jiném počítači během dopoledne tento soubor upravit a nachystat pro další den, tak při otevření hlásí, že je jen pro čtení, což je zbytečná komplikace, protože ho musíme jít manuálně zavřít na prvním počítači nebo ukládat jako nový soubor, který pak druhý den marně hledám, protože ho mí kolegové často uloží jen na plochu a ne do síťové složky. )

Dotaz: Nedá se nějak automaticky nastavit, aby se otevřený dokument sám automaticky zavřel bez ukládání např. v 7:45? Nebo nedá se nějak snadno otevřít pouze pro čtení tak aby šel původní soubor mezitím editovat a následující den otevřít jeho nová verze opět pouze pro čtení?

Nemám práva administrátora, jen jako user. Máme win XP.

Děkuji moc za rady.
Michal

Odpovědi na otázku

Na té poradě ho neotvírej Wordem, ale jen Word Viewerem (zdarma):
http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx...

Automatické spuštění jde udělat v Plánovači úloh, nebo jak se na Win jmenuje.

Bohužel nemám práva administrátora, takže mi ten program nejde nainstalovat. Je to divné, třeba google chrome mi šel nainstalovat.
Nemáte nějakou jinou radu? Prosím...

Tak zvedni telefon, ať celý ten problém vyřeší váš admin. On má být podpora uživatelů, tak ať se snaží!

Nemyslím to zle ani rýpavě, ale co zkusit kontaktovat toho administrátora dané sítě třeba by poradil či pomohl.

at ho spsusti nekdo na svem pocitaci driv, nez se spusti na tom na porade

nastavte ve vlastnostech dokumentu otvírání read-only:
http://www.workyouroffice.com/word/how-to-save-a-micros... ...

Jenže to pak nepůjde editovat ani na tom druhém počítači, že? Uložit pouze pro čtení není to stejné jako otevřít pouze pro čtení... A já potřebuju to druhé.

ale kdeže, tímto pouze nastavíte to že vás word při poklikání na dokument upozorní že dokument by měl být otevřen jen pro čtení, když odkliknete NE tak ho otevřete v normálním módu
kdybyste to radši zkusil namísto filozofování v diskusi tak už by vám to chodilo

Co třeba dávkovým souborem vytvořit lokální kopii a otevřít tu?

Tak, tak. "Poklikanim na ikonku" se ze sitoveho disku soubor zkopiruje na lokal a otevre z lokalu.

A co by se do toho *.bat souboru mělo napsat? Už to moc neumím... A jak vyřešit, aby se ta kopie další den přepsala novou kopií bez chybového hlášení?

Nic proti Vašemu snažení, ale psal jste že nemáte admin práva, což znamená že pravděpodobně máte ve frimě nějakého spráce IT že?
Tak se obraťe na něj ať Vám ten problém vyřeší, tak jako tak to bez jeho součinnosti nepůjde.

xcopy co_kopiruju kam kopiruju /y
/y = prepis existujici

na disku c: si vytvorte adresar kopie a pak pomoci

xcopy "\\server\slozka\operační program.doc" c:\kopie /y

soubor do toho adresare nakopirujte.
uvozovky tam jsou kvuli tomu, ze v nazvu souboru je mezera.
Osobne bych odstranil i diakritiku z nazvu souboru

Tak tohle je konečně dobrá rada. Funguje to. Děkuju moc!!!

proč to dělat jednoduše když to jde složitě