» Poradna » Notebooky

Jak opravit Win 10

Při zapnutí notebooku Lenovo Z 50-70 se vypíše na obrazovce toto hlášení:„BAD-STÉM-CONFIG-INFO“ a Win 10 nenabootuje. Nejde se ani dostat do biosu.Disk mám rozdělený na dva oddíly. „C“ OS W10 a nevím co všechno jsi tam dcera nainstalovala. Na „ D“čku má školu,fotky atd.V servise mi řekli,že to jde nastavit pouze do „továrního nastavení“.Tím se ale smaže vše,co je na obou partition.Při pokusu o obnovu jsem se dostal do bodu, kde jsou dvě možnosti1. Restore from initial backup a2. Restore from user backup.V obou případech asi příjdu o to co,je nainstalováno na disku C.Jak ale zachovat data z disku „D“ ?Notebook je v záruce a servis by trval možná i 30 dní ,dle vyjádření technika servisu.V notebooku je taky SSD 8 GB na kterém je patrně kopie OS systému .Dcera potřebuje notebook do školy.Jak Win opravit a nepřijít o data ?

Odpovědi na otázku

Do BIOSu by si sa mal dostať. U 1 typu Lenova sa vstupuje spešl klávesou vedľa on/off klávesy. Stiahni Win a nainštaluj na c:, d: ostane nedotknuté

Pod on/off je Esc a F1. Skoušeli to v Electrovordu zda by to nešlo opravit na počkání a nešlo to.

Ja som vychádzal z Lenovo flex 150

Tak to se tam NIKDY a v ŽÁDNÉM případě nevypíše.

V první řadě bych využil služeb servisu,kde vědí co dělaj.

Nic neinstaluj. Na jiném PC si stáhni Live Ubuntu a vypal na CD/DVD nebo vytvoř USB flash. Nabootuj, zkopíruj na externí USB disk všechna důležitá data a pak obnov OS. Havárie OS při běžném užívání PC není běžná a signalizuje nějaký HW problém (vadný disk a pod.), takže pak udělat minimálně důkladný test RAM a test povrchu disku. V přístroji bude patrně SSHD pevný disk. Např. 1TB+8GB SSD. SSD není uživateli nijak přístupné a přístup k ní má jen firmware HDD. ☺

Zkusím podle " pcmaker"No,povedlo se mi "vydolovat"z dcerunky že nejaký její kamarát ji chtěl zrychlit pc a zakázal nějaké služby.Jaké.to neví a kamarát dělá mrtvého brouka.

Máš pošahaný zavádzací sektor.

Ty jsi Slovák? Usuzuji podle toho "kamarát" (jinak lituji tvoji "dcerunku")

Vymeniť kamaráta. Slušný človek aj opraví to, čo pokazí. Teoreticky môže pomôcť bod obnovy (ak je)

Z akého dôvodu by mala obnova z Recovery oddielu zasahovať do logického oddielu disku ozn. pod písmenom D:\, kde máš odložené osobné dáta?Však je to nezmysel. Jedine, že by tvoje Lenovo experimentovalo.Obnova W10 prepíše výhradne systémový oddiel C:\ na tvrdo, bez formátovania, do továrenského nastavenia systému. Dáta na D:\ zostanú uchované, po reštarte mašiny sa pripojí automaticky netknutý oddiel D:\ k systému.

Nechce sa mi veriť, že od kúpi mal OS a datový oddiel zvlášť. Podstatné je či to rozdelil on, alebo výrobca. A síce logiku má to, čo píšeš, ale kto vie ako výrobca nastavil obnovenie OS

Z výroby byl jenom disk C ,Rozdělil jsem ho já.

Tak tomu uverte. Ja som tiež kúpil stolový počítač kde bol OS a dátový oddiel zvášť.

Vypadlo mi l

Opravdu bys to risknul kdyby se jednalo o tvoje data? Já už jsem pár PC takhle zmrvil a volím vždy radši obezřetnost s ohledem na důležitá data do práce, školy a pod. ☺

Pro "pcmaker" z Ubuntu nemůžu,nejde se dostat do biosu.

Do BIOSu nevstupuj. Vyvolej při startu přístroje "Boot menu" u Lenova tuším klávesou F12 ( Fn+F12 nebo Shift+F12), klávesy jsou někdy spřažené. Zvol médium, ze kterého budeš bootovat.

Za to spraženie by som zatváral. Čo to výrobcovia robia? F1 - F12 len cez FN, vstup do BIOSu klávesa veľká takmer ako atom (k NB mohli dať aj zväčšovacie sklo), zapínacie tlačitko som hľadal min pol minuty, výber media cez ESC neexistuje... (píšem o Leninovo Flex 150) Kam to spejeme?

nejde vs neumím

tak do bsu jsem se dostal malým tlačítkem z boku vedle konektora napájení.Ale klávesy pro potvrzení výběru bootování F10 nějak nefungují.https://www.youtube.com/watch

Zkoušel jsi Fn+F10? Psal jsem, že klávesy mohou být spřažené. ☺

Nefungujou.Funguje jen to tlačítko.Dělám bootovací flešku z Ubuntu.

To jste si neudělali zaváděcí DVD nebo flash s OS, nebo nemáte ho někde?Hned po uvedení do provozu se to přímo nabízí samo !!!

Tak nakonec jsem dal notebook do továrního nastavení.Byla tam možnost opravit systém ze zachováním dat.Pouze sem musel přeinstalovat některé programy.Chtěl jsem to udělat hned,ale bál jsem se že stratím data.