» Poradna » TV, audio a video

Jak odstranit šum mikrofonu

Zdravím, dnes sem si koupil mikrofon Yenkee STREAMER, herní, zapojil do přední zdířky protože zadní mi neukazuje že tam mam něco zápojeného asi to je rozbitý ale to je irelevantní, sluchátka jsem si zapojil do zadní zdířky protože tam je zas problem u přední strany ale to je taky irelevantní. Streamuju na OBS a když zapnu stream vše jde slyšet, zvuky, mikrofon, atd. ÁLE je tam nehorázný šum mikrofonu a už opravdu nevim co s tim dělat zkoušel jsem googlit ale nedogooglil jsem se nic nebo spíš nic sem nechapal. Zkoušel sem ten mikrofon ztlumit a mluvit zblízka ale to nejdu skoro vubec slyšet takže bych vás Ajťáky chtěl poprosit o pomoc prosim. <3

Odpovědi na otázku

Dvě věci.1) Tyhle mikrofony bývají směrové, tj jen z jednoho směru ten mikrofon dobře snímá zvuk. Z ostatních směrů mnohem méně. Musíš ho mít tedy otočený k tlamičce správnou stranou.2) Musíš zjistit co šum způsobuje a pokusit se to odstranit.Některé počítače při hraní zní jako startující letadlo, bohužel mikrofon snímá všechny zvuky včetně toho startujícího letadla. Tím spíš pokud máš problém s bodem 1 a máš ho otočený směrem k PC nikoliv k ústům. Další problém může být vítr směrem na mikrofon. I celkem slabý vánek může v mikrofonu znít jako uragán. Tak zkontrolovat zda na něj například nefouká chlazení PC nebo třeba nějaké topení atd. A obecně zkontrolovat prostě vše, i věci co by tě nenapadli, že s tím mohou mít něco společného. Mě například lampička na stole způsobuje šum v mikrofonu. Jak jí rozsvítím tak ten šum výrazně vzroste. A dělá mi to jen jedna lampička, ostatní světla jsou ok. Ale než jsem na to přišel proč mi to večer šumí více než přes den to byla doba.A když nic z toho nezabere, tak Nvidia má k RTX grafikám aplikaci, která dokáže čistit zvuk mikrofonu a funguje to celkem použitelně.

Ad 1: Ano, do tohoto mikrofonu se mluví z boku ( a jenom z jedné strany), správná poloha je například na obrázku na krabici https://iczc.cz/bacb8f31nt38fdj6h80atffdj...

Mám ho nastavený správně k puse, tím to není ten šum hučí i v úplným tichu, pc mi nehučí, nevím nevim nezdá se mi ta zdířka přední, zkusil sem si koupit zvukovou usb karu a přepojit to do toho uvidime. Diky

čau borci mam stejny mikrofon a stejný problem šumi to jak psase i když jack necham zapojeny a druhy konec vytahnu z mic prosim napiste mi do mejlu absolonjakub@centrum.cz jak jste to vyřesily diky moc

Treba se pletu, a byl bych rad kdybych se pletl, ale... to je elektretovy mikrofon, ze? Cim je to napajeny? Pac PC obvykle fantomovym napajenim nedisponuje (naprosta vetsina mic vstupu u PC pocita s dynamickym mikrofonem, ten napajeni nepotrebuje). Na druhou stranu, protoze by tam zadny napeti byt nemelo, tak by mel byt mikrofon uplne hluchy (buhvi jaky parazitni napeti naindukuje cestou skrz PC ten “predni” vstup ).Jestli mas moznost to vyzkouset s nejakou zvukovkou a la Focusrite Scarlett (proste cokoliv co ma poctivy fantomovy napajeni), tak bych to prubnul. Nerikam ze to musi byt tim, ale je tu sance ze ano.Pokud ten “sum” je ale spis huceni/bzuceni, tak je to spis jak psal predrecnik. Jeden by neveril co dokaze nasbirat mikrofon jen tim ze rezonuje napr. stul na ktery je uchycen nebo postaven.

Trochu jsem prolez net a moje chyba, pry se relativne casto(? - moje prekvapeni a omlouvam se za mystifikaci) u zvukovek objevuje na jenom z pinu toho jacku (samice) mekkejch cca 5V jako obdoba klasickyho fantomovyho napajeni (ktery teda bejva obvykle okolo 48V).A zaroven (pry) mikrofonu postaci uz asi 1.5V.Teoreticky by tak na zkousku mohla postacit i blba USB dongle zvukovka u ktery je jisty ze to napajeni dava.Kazdopadne pri tom mnozstvi podobnych dotazu jako je ten tvuj (hlas tichy, utopeny v sumu ci praskani), bych to vazne tipoval na nedostatecny (nebo jinak po..tentovany) napajeni mikrofonu.Prakticky zkusenosti s timhle nemam. Ja pouzivam Zoom H1n jako mikrofon, pripadne si k nemu pripojuju Shurku kdyz potrebuju neco nahrat. Takovy "na prasaka", ale funguje to a tyhle potize mne tim padem minuly.

Oprava/doplneni:- "cca 5V" tak od nejaky doby casto i jen 3V, pokud vubec.- "A zaroven (pry) mikrofonu postaci uz asi 1.5V" jako tomuhle mikrofonu Yenkee.Tady nejaky dobrak resil, sice s jinym mikrofonem, ale myslim ze prakticky totez: http://tuxgraphics.org/npa/condenser-mic-on-usb-...

Zvuková usb karta zakoupena, vyzkouším děkuju

Elektretový mikrofon musí být, pokud je použit jednožilový napájecí kabel, napájen ze ZDROJE PROUDU! Takže napětí na prázdno může být prakticky libovolné. Pokud se ale tento proud dostane do dynamického mikrofonu, způsobí onen šum a praskání, navíc dynamický mikrofon má výstupní napětí max. do 1 mV, zatímco elektretový dává 300 - 500 mV.

Ano, klasické elektretové "pecce" bohatě stačí 5V, a ano, na zvukovkách se to opravdu používá. Ten mikrofonní vstup zvukovek pro dynamický mikrofon je hostorie.

Já se obávám že integrovaná zvukovka si s kondenzátorovým mikrofonem prostě neporadí, navíc cena 1200 včetně nohy a popfiltru je podezřele nízká. Pokud nemáš k dispozici jinou zvukovou kartu tak můžeš zkusit šum odstranit například pomocí RTX Voice. https://www.nvidia.com/en-us/geforce/guides/nvid... To je zadarmo a za zkoušku nic nedáš. Každopádně by to chtělo mikrofon vyzkoušet na jiném počítači - jestli se chyba projeví i tam.

Zítra to vyzkouším na zvukový usb kartě a když bude stejný problem tak vyzkousim ten program diky

Já se obávám že hlavní problém je v tom že kondenzátorový mikrofon vyžaduje k provozu fantomové napájení ale běžná zvuková karta mu ho neposkytuje a proto je velmi výrazně snížena jeho citlivost - až na napoužitelnou míru. Potřebuješ zvukovou kartu která má uvedeno "Fantomové napájení: Ano" Například:https://kytary.cz/miditech-audiolink-light/...

Tento mikrofon je obyčejný PC mikrofon s napájením 1,5V (odpovídá tomu i 3,5mm jack konektor pro připojení k PC, fantomové 48V mikrofony mívají na obou koncích kabelu XLR konektor) a napadá mne, jetli by ho 48V napájení nepoškodilo, protože toto napětí výrobce ve specifikacích ani v návodu k obsluze vůbec nezmiňuje.

Já se asi furt nedokážu přenést přes to že prý kondenzátorový mikrofon nepotřebuje fantomové napájení. Moje chyba. Nechal bych si z setu nohu/popfiltr a mikrofon vyměnil za SAMSON C03U - připojil přes USB a hotovo. Cena se tím bohužel dost posune.

Velmi kvalitní kondenzátorová mikrofonní vložka, určená právě pro připojení k mikrofonnímu vstupu DRTIVÉ VĚTŠINY zvukových karet se dá koupit v obchodech s elektronickými součástkami za cca 40 - 60 Kč. Je jen potřeba dát pozor na polaritu, (plus pól napájení je na špičce jacku). Kontrola je jednoduchá, do zdířky zasuneš příslušný jack, vezmeš multimetr, přepnutý na rozsah 2 V DC a změříš napětí mezi živým vývodem a kostrou. Pokud se tam nějaké DC napětí objeví, je vstup konstruován pro elektretový kondenzátorový mikrofon.

No a k čemu by bylo dynamickému mikrofonu napájení? Najdi si jak funguje. Je to v podstatě obrácená funkce reproduktoru, cívka v magnetickém poli magnetu jako v reproduktoru, zvukem se rozechvívá membrána, ta kmitá v magnetickém poli a v cívce se indukuje napětí. Napájení potřebuje pouze nějaký USB dynamický mikrofon, ve kterém je navíc elektronika.

Akorát že oni u toho "Yenkee STREAMER" píšou že je kondenzátorový, ne dynamický. Žil jsem v domění že kondenzátorový mikrofon musí vždy dostat fantomové napájení ze zvukové karty aby fungoval.https://kytary.cz/jak_vybrat_mikrofon/