» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jak odstranit .MOLE virus

Ahoj, potřebovala bych pomoct, jak se teď všude píše, začal se šířit nějaký virus, který šifruje soubory a při zapnutí pc se objeví hláška ,,Vaše soubory byly zašifrovány, a že jestli je chcete odšifrovat musíte si koupit nějaký klíč atd." no podvod prostě. Tak se mi jej podařilo chytit, a nevim jak se ho zbavit, v pc mám antivirák avast, koupený v základu, ten nic nenajde. Zkoušela jsem Spyhunter, najde toho dost, ale neodstraní, jen placený. Zkoušela jsem nějaké návody na netu, ale nic, nějak jsem to nepobrala nejsem ajťák. Jinak mi to teda zašifrovalo všechny fotky a videa v pc. Jde mi hlavně o záchranu těch fotek. Přidávala jsem pak nové a ty se už nezašifrovaly, tak nevím jeslti to má nějaký význam, ale hláška na mě skáče po zapnutí pc pořád. Zkoušela jsem i obnovu systému, ale mám tam jen jeden bod před nakažením, ale to mi zas hodí hlášku, že obnovení se nepodařilo. Jinak mám Win10 32bit.Prosím, budu vděčná za každou pomoc, hlavně ty fotky zachránit, pc klidně obnovym z továrka, jen si moc nejsem jistá jak to pak bude vypadat.

Odpovědi na otázku

Systém a programy jdou znovu nainstalovat, ale nezazálohovaná data jsou v háji.MOLE (podle webu) používá asymetrické RSA-1024 šifrování veřejným klíčem. Klíče jsou unikátní pro počítač a bez privátního klíče který mají ti kdo na viru chtějí vydělat data nedokážeš dekryptovat.

Vidím to hodně špatně, pár známých takhle už přišlo kompletně o data. Jak se ten virus do PC dostal? Otevřením přílohy z mailu nebo odkazu z FB?

podobné maily neotvírám, na fb si myslím, že jsem na nic neklikala, řekla bych, že ze sledování filmu online na neznámé stránce :/ takový to, jak musíte 3x kliknout play, než se vám film zapne a vyskáčou nějaký okna, nikdy jsem s tím problém neměla, ale nevim z čeho jinýho by to bylo.

Ajéje. Předpokládám, že zálohu dat nemáte.

Fotky jsou pryč.