» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jak odinstalovat Win 10 z hardisku

Dobrý den, koupil jsem si komponenty a postavil jsem si počítač. Mám 2 hárdisky a každý hardisk má 4 TB dohromady 8 TB. Při instalaci Windows 10 jsem zapoměl nastavit oddíly a po istalaci Windows mi ukazuje jemom 2 TB. Chci se zeptat jestli se to dá nějak zvrátit a mít těch 8 TB nebo jestli se dá Windows 10 nějak odinstalovat.

Odpovědi na otázku

Co to "nastavit" přes správce disků?

Jistěže dá. Odstraň všechny oddíly disku a vytvoř nové přes celou kapacitu.

Ale ja nevím, kde se ty oddíly odstraňují, s Windowsem 10 se teprve učím

Nic neodstraňuj a dej pravý klik na Tento počítač a vyber Spravovat. Rozklikni správa disků. Vidíš tam svůj disk s 2 TB oddílem a zbytek je jako nepřiřazený? Pak v něm můžeš vytvořit nový oddíl. Vybrat NTFS a přidělit nějaké písmeno.

On je nějaký rozdíl v ovládání u Win 10 a například u Win XP? "nevím, kde se ty oddíly odstraňují" ale tak google má dneska dovolenou?

"koupil jsem si komponenty a postavil jsem si počítač."Mas kompomenty, ale nemas patent na rozum.Kamarat znaly, alebo servis to zvladne.

Jestli chceš mít na discích dostupné víc než 2TB, musíš je převést z MBR na GPT (a znovu vytvořit oddíly).

Ale na disku C je nahraný Win. 10 a to mi nejde přepnout na GPT, také jsem zkoušel vytvořit nový oddíl, ale to nešlo.

Data z disku 2 ulož na disk 1, převeď disk 2 na GPT a vytvoř na něm oddíl(y). Přesuň data na disk 2. Odpoj disk 2 a na disk 1 pusť instalaci win Přez instalačního průvodce nastav disk 1 na GPT. Připoj druhý disk.Jestli na discích nejsou data, máš o starost míň, jestli už máš druhý disk převedený, pokračuj na prvním...

Nabootuj z instalačky Windows a pak už si s tím v průvodci poradíš sám.