» Poradna » Ostatní

Jak obnovit data, disk nejspíše poškozen

Ahoj všichni,Známý mne požádal o záchranu dat z HDD. Rutina, jako vždy a ono ouha!3,5 HDD 1TB připojím do SATA rámečku (Vyzkoušeny i jiné sata kabely + napájení) a zjišťuji, co se tedy stalo. Podle zvuku HDD celkem v pořádku. Necvaká, jen občas dost "hledá". Chlapík potřeboval zachránit akorát cca 30GB dat (Fotky a své publikace).SMART:Přealokované sektory 911Neopravitelné sektory 1013teploty v normálu (40 °C)žádné moc podezřelé zvukyHDD mírně vibruje (Opravdu jen mírně)Celou dobu (36 H) se hodnoty nezměnily. Pán prý mlátil do case jako nervák, čekám fyzicky poškozený HDD.TEĎ TO HLAVNÍ:Jakákoli snaha udělat raw copy skončí neúspěchem. Po delším zkoumání dochází k tomu, že jakmile hlavičky narazí na poškozený sektor, HDD se "odpojí", nezbývá, než HDD (V rámečku) vypnout a zapnout. Ihned se hlásí a zase jede. Data co jdou vytáhnout, nemají problém, jakmile opět v kopírování narazí na začátek vadného sektoru, zase se odpojí. (Odpojí myšleno vyhodí poškozenou fotku a všechny soubory co zbývají mají akorát název a jsou kompletně prázdné, po obnovení náhledu "filesystem or partition not accessible" - domnívám se, že adresářovou strukturu tím pádem přečte dříve, než samotná surová data)XP SP3 (32 Bit) AHCI Enabled, nástroje použité: Test Disk 6.13, Unstoppable copier. HW Interní SATA šuplík + Externí sata kabel + spínací zdroj. Uspěl jsem a zachránil 75% dat.Doporučeno ponechat si HDD a v případě chybějícího nějakého zásadního souboru, obrátit se na profi recovery firmu s varováním, že tohle už je HW poškozený disk a bude to hodně mastné.Moje otázky:- PROČ se odpojuje? (Měl jste s tím někdo zkušenosti)- Máte někdo "mocnější" nebo efektivnější postup, metody, nástroje? (Pokud možno free)Děkuji Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Odkud jsi? Pokud by ses otočil dnes nebo zítra v Brně, mohli bychom se setkat.Na "dálku" se špatně ordinuje.

Ještě drobnost, kterou snad víš (podivuji se). Testdisk je primárně určen k práci s poškozenými nebo nebootujícím particiemi.

ale ty mu urcite nechces pomoct, schvalne, kolik by sis uctoval ? a nerikej ze nic, to ti nidko neuveri . . .

Nejhorší je srážka s blbcem. Tebe ale budu šanovat, takže pouze - ztrať se blbečku.

Stačí se podívat, odkud sem leze. Nastává páteční nálet hovádek, viz jiná vlákna...

Na to už ani nereaguji, oni se opravdu zadusí, zadáví, zaserou sami.

Vyjimečně s tebou souhlasím, pokud jsi chtěl pomoci a projevil soucítění s poškozeným, reakce zmrdů v tomto státě by tě měli z toho vyléčit a už by jsi se neměl divit proč to tady vypadá tak jak to vypadá a tím nemyslím tuto poradnu.

K první otázce. Firmware disku. Tohle většinou dělají disky určené do RAIDu, tj ty co mají označení NAS nebo třeba RaidEdition a podobně. Je to asi z důvodu ochrany dat. Protože výpadek jednoho disku v raidu nic neznamená. Většinou to upozorní správce že to selhalo a že by měl zvednout zadek a vyměnit disk. Pak se raid opět rebuildne a problém vyřešen. V horším případě, kdy selže více disků najednou a nebyla záloha tak se to řeší tou speciální firmou na obnovu dat. Tam je potom dobře že se disk odpojil, a nedošlo k dalšímu fyzickému poškození dat. U těchto firem se to řeší tak že se disk rozšroubuje, plotny se vyndají a vloží se do speciálního stroje který je přečte. Nutno podotknout že ten stroj není ani nic tajného, jen je to sakra drahá mašinka. A pak už stačí použít jen nějaký SW, který rebuildne raid a obnoví data.Běžný desktop disk by tohle odpojení asi dělat neměl, a nebo možná jen v případě fakt vážného problému.Ke druhé otázce mě něco napadá. Všechny SW nástroje na obnovu jsou k prdu, když nejsi schopný ten disk fyzicky přečíst. Jediné co mě napadlo, tak použít linux a příkaz dd, který by ten disk mohl naklonovat. A udělat to tak, že budeš číst od začátku disku až do toho "odpojení". Pak disk vypnout/zapnout, a znovu spustit dd a dát tam příkaz aby nejel od začátku disku, ale třeba 50MB za tím místem kde se to přerušilo a takto načíst zbytek disku. Pak by mělo jít ty data obnovit z toho druhého disku na který jsi to naklonoval. Ano, v tom bloku 50MB ti budou data chybět a soubory co tam byly neobnovíš, ale půjde ti obnovit těch pár GB za tím místem kde se disk odpojí. Pokud se ti bude chtít víc experimentovat tak možná můžeš začít blíž, třeba už po 5MB od odpojení nebo jen 200KB apod.Jen ti neporadím jak to konkrétně provést příkaz dd jsem použil jen jednou a při tom jsem zjistil že ani nic nevypisuje, takže ani nevím jak detekuješ na jaké pozici je to poškozené místo.

Pekne písané - ale čítal si zadanie? Nikde tam nie je spomínané RAID! Tak nepíš kraviny.

Psal o discích určených pro RAID jejich optimalizovaném firmware!

No mne sa zdá, že ten HDD je poškodený (platne) fyzicky - ako trieskal, otrasy spôsobili dotyk hlavičky s platňou. Pri čítaní detekuje už poškodený súbor (neopraviteľný, fyzicky) a preto z prvencie HDD odpojí....Môj dojem - ak to ani linux nedokáže prečítať - je to v háji...

Zkus ten disk zapojit přímo k základní desce PC. USB převodníky se při nakoplém HDD někdy takhle nesmyslně chovají.