» Poradna » Programy

Jak naučit kluka 7 let programovat ?

Chtěl bych poradit synovi bráchy v čem by mohl zkusit začít programovat. Co radíte ? Zatím jen hraje hry na mobilu (Android). Je něco jednoduchého na programování pro Android případně i pro notebook (Windows) ?

Odpovědi na otázku

7 let? Ať si zatím zkusí osvojit logické myšlení programovací hrou, např. robot Karel:http://karel.oldium.net/Později může zkusit třeba C#, VisualBasic...

To je zajímavé. Verze pro Android ?

Treba pochopiť že na androide nič poriade nevytvorí ... Vdaka prostrediu androidu to môže prist jednoduchsie ale trt! Ako je to zo strihom videa,programovaním a pod...

V tomhle věku by měl spíš za sebou ještě tahat káčera. A zavázat boty si aspoň umí??

Třeba je má na suchý zip? Tkaničky by asi nezvládl, natož se třeba umět pohybovat v lese.

OT: Když už je řeč o tkaničkách - to je nejspíš jeden z prvních složitějších algoritmů, podle kterého se někdy kolem třetího roku dítě musí naučit vykonat program.

Tak to je kravina. Nejsem sám kdo si v jeho už hrál s baterkama, žárovičkama, tlačítkama, "bzučákama" a podobně. Programovat jsem zača zkoušet jen o pár let později na PMD85.V 7 letech je to úplně v pohodě si začít s něčím takovým hrát. Samozřejmě není dobré zapomínat chodit se vyblbnout ven.

V prvé třídě? To bych ty dva roky přidal. PMD85? Šťastlivec, na to jsem už moc starý, tehdy měli šťastlivci programovatelné kalkulátory, mám dojem že TI s implementací Basicu.Nejdříve by se měl naučit psát, trochu počítat a až pak hrátky s něčím "výchovnějším": http://www.snailshop.cz/ - od profláklého Arduina až Po PicAXE...

A nebo řídit RC vrtulník... https://www.youtube.com/watchZáleží kdo má jaké nadání a jak ho to baví. Na věk se moc koukat nedá... děti dnes nejsou jak děti dřív. Tak jestli by ho bavilo programovat, tak proč ne. Ale určitě ho do toho nenutit pokud sám nechce. Škola hrou je asi nejlepší... třeba tohle by mohlo být zajímavé:https://codecombat.com/

Lego Mindstorms

Najít nějaký startek kit Arduina pro malé děti. Ty, co mají blbuvzdorné blackboxy, kam se zapojují hotové bloky. Na počítači pak naprogramuje jednoduché cykly if-else s rozsvěcováním diody nebo bzučením po stisknutí tlačítka.

Já neporadím nic, o synovi bráchy nic nevím. Cesta k programování obvykle začíná algoritmizací. Na co v tomhle věku má asi nejlíp dokážou posoudit jen brácha a švagrová.

Kdyby se učilo programování až potom, co dítě zvládne algoritmizaci, tak s programováním začínají až na vysoké škole. Nejlepší učení je právě to, kdy čerstvě vrhnuté mládě neví, že se učí (programovat) a pouze se podporuje jeho zvědavost. Právě proto jsou ty různé starterkity pro Arduino a podobné desky:http://kamigamirobots.com/https://www.youtube.com/watchhttps://store.arduino.cc/product/GKX00007A rovnou u toho může trénovat angličtinu.

Pro Windows jednoznačně autoit a řídit se nápovědou. Je tam ke všemu funkční příklad.Začat může vyskakovacím oknem:MsgBox (0, "", "Strejda je lamička!")

S tím Autoitem jdi někam...

Důvod?

Pro sedmileté dítě Autoit? Taky jsem mu mohl doporučit třeba Delphi...nebo céčko a ať si hraje s jednočipama. Ale v sedmi letech je na to ještě brzo, i my jsme kdysi v kroužku začínali s robotem Karlem na PMD85, učitel do nás necpal hned Basic G a to jsme byli o něco starší než první třída.

No a pokud ho to zaujme, tak až se naučí číst, tak třeba ve třetí třídě může začít pomalu třeba i s Autoitem, nebo něčím jiným. Autoit není zase žádný super extra světec.

Málokteré dítě má doma podmínky, aby se naučilo číst a psát třeba už ve čtyřech letech. Díky tomu by bylo před vrstevníky napřed (říká se tomu talentované dítě a inkluzivní vzdělávání) a potom se v sedmi letech místo barevných hrajících a blikajících hraček, co ho mají naučit programovat, začalo zajímat o šedé nemastné a neslané prostředí Autoitu.

Jako jak prostředí? Mně naprosto stačí ve scite nápověda pro funkce a jejich sintaxi a dokonalá nápověda autoitu a jeho fórum. Co bys chtěl víc?

S tvrdým.

Tobě možná stačí nápověda, ale taky ti není 7 let a máš za sebou hromadu vzdělávacích ústavů a zkušeností - což dítě v sedmi letech mít určitě nebude.

Krakatoa asi žije na jiné planetě...

https://www.youtube.com/watchKolik asi vzdělávacích ústavů má tato tříletá holka?Co je těžší, pochopit co je toto:MsgBox (0, "", "Strejda je lamička!")nebo poskládat Rubikovu kostku?A jak se na konci tváří tak nějak nasraně, že to dělala nějak dlouho

Ty jsi z toho internetu úplně zblbý. Jasně že jsou i geniální děti. Ale kolik jich potkáš za život? Tohle nemůžeš brát jako že je to naprosto běžné.

Já to za běžné nepovažuju, já to uvedl jako hraniční případ, aby bylo jasné, co je schopné dítě v 7 letech, byť jen nějaké výjimečné.A když se někdo ptá jak naučit sedmiletého kluka programovat, tak logicky mi příjde to, že ten kluk není vyloženě blbej, ale má pro to určité předpoklady, přece se nebude někdo ptát jak naučit programovat kluka, který na to předpoklady nemá, ledaže by se ptal na to někdo, kdo nemá předpoklady skoro vůbec na nic.Každopádně mi přijde nasměrovat kluka na něco takového jak jsem psal, a pokud to nezvládne teď, třeba si tedy teď ještě pude hrát s bábovičkama a vrátí se k tomu časem.

btw: kolik dětí jsi už vychoval? Nebo jsi jen naštěkal do boudy a teď platíš alimenty?

mám je už odrostlé, jinak bych nemohl být tu na živě tak často, no občas zlobí vnoučata no

Tak má neteř umí v pěti letech počítat ani nevím do kolika (odhadem do 50) česky, anglicky do 12, umí bez problému číst a psát písmena a číslice, slova netuším...7 let je druhá třída, to už by měl umět přečíst slova. V 7 letech by měl umět být schopen si zapamatovat význam třeba jednoho slova MsgBox (podle toho, že se ve škole učí anglicky) a jeho syntaxi a jak se kompiluje. A to je ten základ a dál se to už samo nabaluje.Autoit není žádná super věc, ale pro začátečníka, co má málo roků, a chce se naučit programovat v tom pravém slova smyslu, tak je to myslím to nejvhodnější. Například já bych se rád naučil C# (například z důvodu, že ne vše v autoitu jde, například nevím jak v něm vyčešit tcp s ipv6 - nepodařilo se mi prostě udělat funkce na ws2_32.dll a defaultně v autoitu ipv6 není), ale jaksi se mi to zdá složité a neintuitivní, když jsem se chtěl naučit programovat tak jsem narazil na Autoit, protože to šlo úplně zlehučka a samo. A myslím si, že pokud je někdo, kdo chce v 7 letech programovat, a tedy není nějaký idiot, tak myslím, že i ten je schopen něco jednoduchýho jako vyskakovacé okno splácat a když se bude snažit, tak i něco složitějšího, pokud bude mít iq aspoň 120. Proboha, vždyť v 7 letech se dají najít i docela roumné děcka, třeba tento kluk:https://www.youtube.com/watchby byl podle mě schopen se naučit autoit 100x rychlejc než já a C# by byl schopen se naučit, na rozdíl ode mě, který se C# nikdy nenaučím používat.No ale na druhé straně, pokud se bavíme o nějakém děcku, které třeba není schopné počítat v 7 letech do 10, tak to pak ju, to pak Autoit opravdu neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌🐌

https://www.youtube.com/resultstu jsou další adepti...

Až zvládneš toto:https://www.youtube.com/watchtak si o sedmiletých dětech klidně mysli, že jsou idioti.

Ale tak jasné, jsou mezi námi geniální lidé. Tohle je dítě je prostě genius, to nemůžeš dávat jako nějaký etalon. Neříkám že sedmileté dítě je idiot (tak druhá, ne první třída), ale většina jsme +/- průměrní, někdo třeba více či méně nad průměr. Prostě si nemyslím, že OBECNĚ je dobré sedmileté dítě hned hnát do programování jako takového. Prostě zkusit jak mu to půjde tou hrou a třeba za rok, nebo třeba i půl roku se uvidí, pokud je to dítě dobré a má na tohle nadání, tak může zkusit třeba i ten Autoit.----Ale i kdyby mu programování nešlo, tak to neznamená že není inteligentní. Prostě může mít nadání na něco jiného. Třeba nějaké umělecké nadání...

No já to jako etalon nedávám, jen chci ukázat to, že by toho někdo v 7 letech nebyl schopen, tedy byl a to relativně pravděpodobnějc než že by ovládal tak rubikovu kostku nebo vrtulník jak ty děti na youtube.Tak ono ani tak není život o tom být inteligentní nebo aspoň na něco být inteligentní jako spíš o tom ten život žít, honit a souložit, protože o tom ten život je:http://www.csfd.cz/film/387826-deda-je-lotr/... Krom internetu jsem zblblej i z filmů <spoiler>V tom filmu si před kamerou Robert De Niro honí péro a taky souloží se studentkou.</spoiler>

Nějaký ROZUMNÝ důvod, proč sedmiletého kluka učit programovat? Jste normální???

Hraje hry na mobilu, tak by už mohl začít programovat...Třeba jen potřebuje synovce něčím zaměstnat, když ho má na hlídání. Sám asi programátor nebude, to by se tady neptal. Co na to rodiče, nevíme.

Není programovat jako programovat. Asi nebude psát novou verzi linuxového kernelu, ale třeba toto:https://lightbot.com/je určeno už pro děti od 4 let.

Pretoze, ked prijde do praxe budu len 5 typov ludi1. Elektrikari2. Strojari3. Programatori4. Par umelcov5. Nezamestnania 1-3 budu vedie programovat na roznych urovniachKoniec koncov briti zacali povinne ucit 5-rocne deti programovat dva roku dozadu a pouzili stare ceskoslovenske osnovy z kruzkov v Pionierskych domov (dnes Domy deti a mladeze), ktore ucili dobrovol;nikov od 5 rokov programovanie - jazyky Karel, Zofka (sloveske Logo) a Basic Five-years-olds learn coding in schools to prepare for future labour marketBy Henriette Jacobsen | EurActiv.com14-10-2014 Learning basic computer programming is becoming mandatory curriculum in primary schools in some member states, as governments try to prepare already digital native pupils the skills they need for the labour markets of the future.Some German states have introduced coding for high school students while Denmark is considering doing the same. Meanwhile, some schools in Estonia are teaching programming to pupils as young as six.Just one month ago, schools in Britain started teaching pupils how to program. For children aged five and upwards, coding is now part of the new national curriculum for computing that is being introduced this term.http://www.euractiv.com/section/digital/news/five... Five-year-olds to learn programming and algorithms in major computing curriculum shake-upRe-written curriculum takes a stronger stance on teaching programming, shuns more traditional ICT syllabusSchool students working on computers Michael Passingham 08 July 2013A completely overhauled computing curriculum has been published Ukázat celý příspěvek

Na těch třech stránkách jsem nenašel referenci na československé osnovy.

Podľa tých učili nás v rokoch 1985-1995. A to, čo majú teraz briti je úplne rovnaké ako si to pamätám ja.

Protože až dnešní děti budou velké tak bude tak 8 miliard lidí, přičemž každý bude mít tak 10 internetů věcí, to máš 80 miliard internetů věcí a všechno to bude muset někdo naprogramovat A pokud nebude dostatek kvalitních programátorů, tak za chvílu člověk ani nespláchne záchod.

Zkus ozobot: http://ozobot.com/. Nelekej se anglických stránek, je to český vynález, i když se vyrábí a distribuuje z US. Pro děti ideální, chci ho pořídit svému šestiletému vnukovi k listopadovým narozkám.

"škola hrou" by pro mě asi nebyla motivují. Děti rády napodobují to, co je nějak zaujalo. Co zaujme na robotovi Karlovi a co jde napodobovat ?Na základce jsem podobně jako Pozitron začal na osmibitu a po krátkých pokusech v Basicu jsem šel do Assembleru. V Asm jsem napodoboval skrolling, kreslení spritů (v basicu víceméně nemožné) a víceřádkový editor z textovky Město robotů."Skutečné" programování nemá věkový limit. Problém je jazyková bariéra a hlavně člověk musí mít co programovat. Co můžu programovat v sedmi letech, kdy ještě neumím psát a počítat ? V deseti letech je to už o něčem jiném.

To je taky fakt... člověk by měl nejdřív umět číst a psát než se pustí do nějakého programování. Pak si lze vzít knížku o nějakém jazyku a zkoušet si ty základní věci. Já jsem začal na Commodore v Basicu a udělal si pár textovek s Ascii grafikou. Nevím kolik mi bylo, ale byla to docela zábava si tvořit vlastní hry. Pak jsem i zkoušel i něco s těmi sprity, ale to už bylo asi v Turbo Pascalu.Jinak ten robot Karel by mě asi taky nebavil moc dlouho. Lepší by bylo zkusit naprogramovat sám něco podobného. Nebo si vymyslet a udělat jednoduché hry (i kdyby to mělo být ze začátku v grafice "kolečko honí čtvereček"). Např.: piškvorky, hádání čísel, jednoduchý kreslící program, jednoduché animace...

souhlasim s tema, co tu pisi Karel nebo neco pro Arduino, tam se da celkem snadno naprogramovat hodne hezkych veci, co maji nejakej zajimavej vizualni vystup at uz na monitoru nebo treba repracku nebo ruzne blikajicim LED-stripu a podobneale chtelo by vedet, jestli vubec ma o programovani nebo obecne o pocitace vetsi zajem, nez jen hrani her, protoze pokud nema, tak to imho nema smysla docela nechapu ty, co tu snahu o uceni se programovat tak odsuzujou - sam jsem zacinal s Karlem taky v 7 letech, tehdy jeste ne na pocitacich PC, ale na pocitacich PMD schvalne, jestli si je tu nekdo pamatuje

Nejdřív mu vysvětlete, jak si programátor vaří čaj (stručně: vstane. jde ke kuchyňské lince, levou rukou uchopí konvici, přejde k vodovodu, nastaví konvici pod vodovod, pravou rukou otočí kohoutkem doprava...). Pak mu sežeňte Karla či něco analogického.

Já bych spíš učil děti, jak používat počítač. Třeba jak najít trasu z domova ke strejdovi (Google Map a Street View), napadá mne, když se syn ptal učitelky, když různé hudební nástroje hrají stejný tón, proč to zní jinak a učitelka to nevěděla, tak jsem mu to ukázal na počítači, simulátory jednoduchých elektrických obvodů (baterie, spínač, žárovka) a tak.