» Poradna » Ostatní

Jak nastavit nejlépe zvuk v LG TV

1.Prosím o radu jak nejlépe nastavit svůj zvuk v TV LG UM7000 se soundbarem. Je lepší používat jen Soundbar nebo i s TV dohromady? Nebo jaký nastavit poměr? 2. Dále chci abyste vzali v potaz to že bych chtěl nastavit zvuk tak, abych snížil zvukové efekty (zvláště u hororů, řev, střílení apod.) pokud možno na minimum a zvuk hlasu na víc, to znamená aby poměr mezi tím nebyl tak velký.Jednoduše řečeno při sledování filmu (většinou jde o filmy puštěné online nebo z TV) musím zvýšit hlasitost abych slyšel řeč, ale pak přijde rána nebo hudba tak se člověk lekne jak to řve, je nám to nepříjemné a máme malé dítě a psa, tak bych to chtěl ztlumit. NNějaká funkce nebo nastavení jak to vyřešit?A nepište prosím že je mi soundbar k ničemu... Neříkám že ho někdy nevyužiju i naplno. Díky

Odpovědi na otázku

Žádné univerzální nastavení neexistuje. Nastav si to tak, jak ti to bude vyhovovat. A ano, pokud máš potíže s vysokou dynamikou zvuku u filmů, tak bohužel, soundbar ti je k ničemu.

A jak to nastavím?

Tak aby ti to vyhovovalo. To ti na dálku fakt nikdo neporadí. Ale znovu opakuji, pokud máš problém s tím, že dialogy jsou slabé a zvukové efekty hlasité, tak s tím nic neuděláš, to je lepší ten soundbar nepoužívat, reproduktory v TV ty efekty tak hlasité mít nebudou.

Zvuk ponech pouze na soundbaru.Druhy problem bude dan take tim ze mnoho soundbaru je "pouze" stereo misto toho aby obsahovala i treti kanal pro dialogy. Pak samozrejme zalezi, jak pisi ostatni, jak "dobre" je udelan mix audia (at uz original nebo dabing).

Ten mix myslíte už v tom videu nebo si to můžu nastavit přímo v TV?Já hledal nějaký to kde se nastaví basy atd.. - ekvalizer? Ale nenašel. Jen u soundbaru teda jo ale nevim ani jak to nastavit a pod čim je skrytý třeba ten hlas atd..

Ne to je o nahravce. Nektere soundbary/av recivery umi nocni rezim, kdy tlumi prilis hlasite zvuky ale jestłi je to i v moznostech vaseho zarizen nelze rict.

Pro lepší vjem řeči hodně potlač basy a mírně zesil výšky. Většina zvukových efektů se odehrává v basech (snad kromě zvonění telefonů a houkaček aut), kdežto srozumitelnost řeči je hlavně ve výškách. Pokud má TV ekvalizér, úplně potlač okolí 500 Hz, a pásmo okolo 4 kHz zesil na 75 %. S basy okolo 100 Hz udělej podle vkusu, pro další zlepšení vjemu řeči lze úplně potlačit, ale možná si něco ze zvukových efektů ponecháš. Neboj se udělat velké změny. Takto nastavený zvuk se sice v prvním okamžiku zdá naprosto nepřirozený, ale po pár minutách se ucho přizpůsobí a celkový dojem bude kladný.

Já bych první zkusil dát všechno na default, pak naopak vypnout ekvalizér, automatickou hlasitost a další kraviny, co TV nabízí a nechal to jen na soundbaru.Nepíšeš, co máš za soundbar, ale jestli je to od LG nějakej lepší, tak má ASC a ten si s tím dokáže docela slušně poradit.

"... že bych chtěl nastavit zvuk tak, abych snížil zvukové efekty (zvláště u hororů, řev, střílení apod.) pokud možno na minimum a zvuk hlasu na víc, to znamená aby poměr mezi tím nebyl tak velký..."To se musíš obrátit na míchače ve studiu, kteří to takhle prasí. Problém je v tom, že se prostorový zvuk (kde lze ovládat hlasitost kanálů samostatně) nacpe do sterea bez dodatečného vyvážení (zesílení dialogové stopy, zeslabení efektových stop). U filmů na ČT je to lepší, ti si s tím vyvážením většinou pohrají (pokud to tedy nekoupí už takto zprasené), ale Nova, Prima a ostatní na to hází bobek, smíchají vše 1:1. Trochu pomohou ty hrátky s ekvalizérem, ale žádný zázraky s tím neuděláš...

zvukové techniky ve studiu bych nepodezříval. V praxi má největší vliv akustika poslechové místnosti. Dneska je moderní mít prázdné velké prostory, holé stěny, tvrdou podlahu... tj. spousty stojatých vln hlavně na nižších kmitočtech, popř. rezonující kusy nábytku a vybavení. Srozumitelnost slova se ztrácí, běžný posluchač to hodnotí subjektivně jako "moc hluku, málo slova" (ale koneckonců nikdo po něm ani speciální hodnocení nepožaduje). Akustická úprava poslechového prostoru je náročná na znalosti, čas i peníze. Naprostá většina posluchačů si vystačí s nastavením ekvalizéru (někdy až brutálním), aby se jejich poslechový vjem dramaticky zlepšil. Obvykle TV má několik předvoleb zvuku, posluchač si může nastavit jednu osobní a třeba pro hudbu si přepne na jinou. (Nepsal bych to, kdybych to neměl vyzkoušené na desítkách případů).

S tím tedy nesouhlasím. Na zemi máme koberec, na oknech záclony i závěsy, obrázky na zdech, ...Autorovi dotazu (a i mně) vadí velký kontrast - herci mluví, zesílím tak, abych dobře slyšel a v tom přijde nějaká akce (stačí třeba rozjezd auta) a už to vyloženě řve, na stejné úrovni hlasitosti.Srozumitelnost je zase jinej problém - dneska je móda hrát takzvaně civilně, tedy herci mluví "na půl huby", drmolí, mluví rychle, polykají koncovky, špatně artikulují. Je obrovský rozdíl poslouchat starší herce (cca nad 60 let), kteří dbají na výslovnost a správnou artikulaci a je jim krásně rozumět i když šeptají a mladé herce (netvrdím že všechny, i zde se najdou výjimky), u kterých musí být člověk hodně pozorný, aby všemu porozuměl.

K bodu 2: Podívej se do návodu v tv jestli má v nastavení zvuku zdůraznění řeči-dialogy (naše LG to má),akorát se při tom nastavení zruší prostorový zvuk, při běžném vysílání to však nevadí. Hezký večer

Čiastočne by sa to mohlo zlepšiť vypnutím priestorového zvuku.