» Poradna » Mobily

Jak naprogramovat telefoní ústřednu?

Zdravím, našel jsem telefoní ústřednu Panasonic KX-T61610. Ústředna měla menší vadu v elektronice ale tu jsem během chvíle opravil, a ústředna je plně funkční, hledal jsem na internetu návody jak jí naprogramovat, ale nejsem z toho moc moudrý, neporadil by mi tady někdo jak ústřednu naprogramovat? Zkoušel jsem to podle manuálu, ale nejde mi to, a ještě je to v angličtině, a překladač překládá tak že tomu není rozumět ani slovo. Potřeboval bych ústřednu naprogramovat tak abych mohl volat na všech 6 telefonů které jsou na ni připojeny, to znamená že potřebuji navolit těm telefonům nějaká čísla, třeba 1254, ale nevím jak. Po připojení telefonu telefon jen pípá, jako klasická pevná linka. Ještě dodám že ústředna není připojena do vnější sítě, protože nemáme pevnou linku.Díky

Odpovědi na otázku

K programování Panasonic KX-T61610 potřebujete Panasonic kompatibilní telefon se speciálními tlačítky (obvykle je to sekretářský přístroj na pobočce 12) - vše je popsáno v návodu:https://www.manualslib.com/manual/535117/Panasonic-E... Bez angličtiny se neobejdete.---Nebylo by lepší pořídit si místo toho něco z řady Gigaset, kde můžete mít až 6 přenosných přístrojů?https://www.panatel.cz/panasonic/gigaset-a540-ip/

Jenže on nenašel Gogasety, ale ústřednu Panasonic

No jo, ale k čemu mu bude, když ji nezvládne zapojit ani naprogramovat?

Slušně řečeno, k ničemu Teoreticky ten programovací telefon by někde v bazaru najít mohl a potom už jen stačí trocha angličtiny. Nicméně doba takových ústředen už je přeci jen nějakou dobu pryč. Takže pokud opravdu potřebuje, aby to fungovalo, nákup těch Gigasetů je dobrá volba Mají překvapivě slušný dosah i v budově, kdysi jsem 3 levné ručky Gigaset zákazníkovi dával do prodejny pro komunikaci mezi třemi odděleními přes dvě patra, neměli to ani připojené k tel. síti, jen jako interkom a nemohli si to vynachválit.

Ano, bez toho to programovacího telefonu to vypadá že je mi k ničemu, zkusím počkat jestli se tady někde nějaký neobjeví za nějakou normálnější cenu než je 2000Kč z číny a ještě doprava. Jinak Kupovat nic jiného nechci, jsem fanoušek starých věcí, a sbírám také staré telefony od Tesly, ale bohužel nemohu mít pevnou linku, tak jsem myslel že si tady udělám nějaký jednoduchý rozvod, a do každé místnosti v domě si dám telefon, a dám mu nějaké telefoní číslo. Je to především pro zábavu, a když mě někdo bude chtít tak nebude muset volat přes 2 nebo 3 patra ale zvedne nahoře telefon natuká třeba 1234 a mě to dole zazvoní a zvednu to. Ještě jsem se chtěl zeptat, v návodu bylo něco o tom že se tam dá připojit něco jako data modem, moc jsem tomu neporozuměl, protože překladač to překládal úplně nesmyslně, tak mě napadlo taky jen tak pro zábavu jestli by přes to nemohlo nějak fungovat DIALUP internetové připojení, že by nějak jeden pc do toho vpouštěl internet, a jiný třeba o 2 patra níž by se na to připojil přes DIALUP modem.

Obávám se, že analogové modemy neseženeš už ani v bazaru, nepoužívají se dobrých dvacet let.

Proč? Mně se někde v krabici povalují asi čtyři.

To už je kategorie vetešník.Jestli to jsou karty, tak to nejspíš budou ISA sloty, tedy pro dnešní PC k ničemu. Sériové porty pro externí modemy se na PC ještě občas najdou, když tak existuje USB redukce, ale sehnat funkční ovladače pro konkrétní starý modem pro současný operační systém bude možná složitější.A hlavně, bude to p-o-m-a-l-é, proto už se to 20 let nepoužívá.

Protoze je to nesmysl. K cemu Vam bude 50k/33.6k?

Jestli máte na mysly DIALUP modemy k pc, tak to není problém, těch tu mám asi 10, jak různé modemy na RS232 a na LPT, tak i ISA nebo PCI karet. Chci to hlavně kvůli tomu že opravuji a sbírám staré pc, a chtěl bych si na nich vytvořit i dobové připojení k internetu z 90.let. Je to opět jen pro zábavu, samozřejmě ne na normální používání, to bych se asi nikdy ničeho nedočkal.

"mysly" - to je něco jako müsli?

Kdysi dávno, v polovině 70. let, jsem si takovou malou domácí ústřednu z bazarových plochých relátek a jednoho otočného voliče vyrobil sám. Mělo to 9 domácích linek, přenášeč pro napojení státní linky s možností přepojování hovorů a napojení na hlasitý telefon a elektrický zámek u vchodu do domu. Programovalo se pomocí sady propojek.

1) na programovanie treba tzv. systémový telefón Panasonic rady KX-T308x0 alebo KX-T616x0, pripojený na na EXT112) čísla klapiek sa neprogramujú, sú fixne nastavené od 11 po 263) po zdvihnútí sluchadla musí byť počuť neprerušovaný oznamovací tón, pípanie nie je v poriadku...

no a je to, čísla netřeba programovat, máš je dané takže jen natahat kabely a připojit telefony.

Já po zvednutí sluchátka slyším přerušovaný ton, to je špatně?

Aký telefón tam máte pripojený? Skontrolujte, či je pripojený k ústredni len 2-žilovým káblom, aby boli prepojené len vnútorné piny (2 a 3).

Podle zapojovacího schematu na obrázku 2-4 v odkazovaném manuálumungo | 01. 11. 2021 20:27 https://www.manualslib.com/manual/535117/Panasonic-E... jsou pobočky k systémovým telefonům připojeny dvěma páry, k obyčejnému telefonu stačí jeden pár.Předpokládám, že k přepojování hovorů mezi účastníky jsou potřeba 2 páry.

Nie, na prepojovanie hovorov stačí 2-žilový kábel , stačia zapojené piny 2 a 3. Vonkajšie piny 1 a 4 slúžia len pre systémové telefóny, na prenos digit. informácii (čas na displeji, signalizácia , atď)

Byl je to nějaký obyčejný telefon od Tesly z roku 1994 s tonovou i pulsní volbou. K ústředně je připojen 4 žílovým kabelem.

Vonkajšie piny 1 a 4 slúžia len pre systémové telefóny, na prenos digit. informácii (čas na displeji, signalizácia , atď) preto ak ten TESLA telefón má niekam zapojené tieto piny, môže to spôsobovať zkrat v ústrední. Tesla telefón pripojte 2žilovým káblom, len vnútorné piny musia byť zapojené.

Díky, problém vyřešen, skutečně jsem po výměně toho 4 žílového kabelu za 2 žílový to už je plynulý ton.

Pro interní volání není potřeba nic konfigurovat (ale systémový telefon tu někde mám).?? Pokud je v pořádku ??, maximálně ji bude stačit vynulovat do tovární konfigurace. Bohužel u této starší ústředny je i k vynulování potřeba systémový telefon. Ale mělo by stačit ústřednu vypnout, odpojit záložní baterii 2.4V z konektoru pod víčkem a nechat ji do druhého dne. Zbytek tu už proběhl (pevná čísla od 11 do 26), volit jde tónově i pulsně.Manuál tu mám i přeložený do češtiny a pak svůj krátký výtah. Jen jsem už takhle starou ústřednu aspoň 15 let neviděl... A pevná linka není problém: stačí VoIP brána, nová klidně za 1000 Kč a účet od operátora, třeba od skvělého odorik.cz. Paušál čistá nula, se stovkou budete volat třeba i přes rok...Případně se ozvěte na milos@fonservis.cz

Jenom jak jste psal s tou VoIP bránou tak jsem to moc nepochopil, nevím vůbec co to je, ale to by se dalo na tu ústřednu připojit a volat s tím i ven? Jako třeba přes GSM?

Co je VoIP (Voice over Internet) brána:https://www.wikiwand.com/cs/VoIP_br%C3%A1na---VoIP brány:https://www.czc.cz/voip-brany/produkty

Pokud jsem vše správně pochopil, tak to připojím, do rozvodu pevné linky (odpojené), a na Ethernet, a dovolám se z pevné linky někam ven, jen jsem nepochopil kam se dovolám, přes internet se přece nedá zavolat nikomu jinému na mobil ne? A přes to se jako volá zdarma? Nebo jak to funguje?díky

viz Miloš Svoboda | 02. 11. 2021 14:57 ještě potřebujete " ... účet od operátora ... "Dovoláte se na operátora a přes něj do běžné telefonní sítě (a samozřejmě i na mobil).Aby mohli ostatní volat vám, operátor vám přidělí telefonní číslo ze svého adresního rozsahu.

Aha, tak ted už to chápu, díky za vysvětlení, až si tu ústřednu zapojím, tak na to ještě kouknu, a asi si to zařídím.díky moc

Jinak díky za tip operátora, ted jsem na to koukal, a až si to pořídím, tak si to zařídím určitě u odorik.cz, skutečně to tam mají nejvýhodnější.

To je kravina, překladače (třeba ten od Googlu) dnes překládají nebývale srozumitelně až se se často divím, a angličtina je dnes pro technika důležitá. Stačí ta technická angličtina.

Některé manuály jsou skenovaný obrázek - ne textové PDF - pak je potřeba OCR a převod do textu.

nasiel som manual k tej ustredni a bol vo forme naskenovanych stranok. Dalo sa medzi jednotlivymi strankami "listovat", ale stale to bol iba naskenovany papier

K někerým těmto starším věcem lze na internetu nalézt i servisní manuály, někdy včetně podrobných interních schémat.

To jo, ale je na to potreba znalost zakladni technicke anglictiny.

Jeno, ještě k tomu dialup připojení, povedlo se mi ho nastavit ve Windows XP přes protokol NWLink IPX/SPX/NetBIOS, a vše funguje jak má, ale potřeboval bych toto nastavit na mém hlavním PC který je téměř furt zapnutý, abych když se budu chtít připojit třeba dole přes dialup, tak abych nemusel běžet o 2 patra víš k ústředně zapnout pc, a pak zase vypnout. Problém je v tom že na mém hlavním PC je Windows 7, a nezná ten protokol NWLink IPX/SPX/NetBIOS, a bez něj se to sice propojí ,ale nefunguje přes to internet. Nevěděl by někdo ještě co s tím?Díky