» Poradna » Ostatní

Jak napájet zařízení co je na tužkové baterie z el. sítě?

Mam zažízení na 2xAAA baterie a potřebovalbych ho napájet z elektrické sítě (je na nepřístupném místě, špatně se mi baterie mění).
Dané zařízení nemá vstup na externí adaptér.
Existuje adaptér, který by na jedné straně vypadal jako tužková bateri a dal se zasunout do el. sítě?

Díky moc za rady!

Odpovědi na otázku

možno že existuje pre AA tužkovky nie pre mikrotužkové, len hľadať ihlu v kope sena
ale pre AAA - silne pochybujem! rozober to, vytiahni kábliky, naletuj konektor ktorý kúpiš v najbližšom elektre a pripoj k adaptéru 3V

Ano, stačí pájka atroška cínu a trafo.

Pájka (možno aj bezolovna) áno, pájačka tiež, ale nie cín......

stare nabijecky na mobil pouzivam takto. akorat nevim zda je nejaka 3V, aby se dala pouzit bez dalsich uprav.

použij jakýkoliv zdroj, který má na výstupu podobné parametry jako dvě AAA baterie(2,4V/800-2500mA)
(nějaká nabíječka, trafo, zdroj od něčeho...

na konci uřízni konektor, který tam je a ohol vodiče. + připoj(připájej) na + na spotřebiči a to samé s mínusem.

koupiíš si STABILIZOVANÝ zásuvkový napájecí zdroj aby měl stejné napětí jako dvě AAA baterky a nástavec na kterej nasadíš nebo připájíš konektor ze zdroje ... www.gme.cz

anticikán: On má k tomu zařízení špatný přístup, nechce baterky vyměňovat, takž etvá rada je mimo.
Pavel: Jen trafo opravdu nestačí, trafo pracuje se střídavým napětím (proudem), on potřebuje STABILIZOVANÝ zdroj, adaptér, jak už tu někdo řekl.

uměl bych si představit nějaký bastl využívající odpovídající adaptér, který by měl na konci řekněme plastové nebo dřevěné tyčinky s upevněnými kontakty. Svého času jsme měli něco obdobného pro takové napáječ do stavebnice LEGO - byla tam plastová krabička na 9V baterii, takže místo ní přišel blok polystyrenu, drátek s plíšky nabo klipsy (už si nepamatuju) a do víčka se vyvrtala minidírka pro kablík k adaptéru. Fungovalo to uspokojivě dlouhá léta.

Díky všem za rady Divím se, že se něco takovýho neprodává (že by podnět na podnikatelský plán? . Něco zkusím vyrobit sám.

Standa

Můžeme jen hádat, asi ono zařízení nemůže být napájeno ze sítě z bezpečnostních důvodů.

V okamžiku, kdy oddělovací trafo splňuje předpisy ESČ, tak není důvodu, proč ho nepoužít. Výjimkou můžou být věci jako mikrofon, mixážní pult apod. kde je problém s bručením.

SELV nebo PELV

Jen tak pro zajímavost - o jaké zařízení se vlastně jedná ?

Jedná se o bezpečnostní čidlo, které je úmyslně umístěno na špatně přístupném místě.

pominuli ty bludy co jsou psané níže tak mám jednu poznámku. Bezpečnostní čidlo, které bude napájeno jen ze zásuvky a nebude nijak jinak napájecí napětí zálohováno, tak asi moc bezbečnostní nebude.
Nevím co to je za čidlo, pokud je to nějaký alarm proti krádeži tak než tam polezu vypnu jistič na chodbě, pokud je to nějaký např. požární alarm tak je to podbné, co když zrovna bude vyplá elektrika a začne hořet?
Samozřejmně těch souvislostí je mnoho.

Jinak ke zdroji, pořádný stabilizovaný zdroj, se všema značkama, dojtá izolace,prohlášení o shodě........žádná sračka od ťamanů. Ať právě kvůli tomu adaptéru třeba vše nelehne popelem.

Bezpečnostní čidla mají obvykle v sobě akumulátor a jsou napájená po drátech od ústředny nebo alespoň využívají zdroj v ústředně. Tohle musí být něco levného.

Je nutné tam předradit odpor. Jeho odpor se spočíta tak ze původní odpor zařízení vynásobis 220 a vydělis 1.5

Co to je za vtip? Síťové napětí je už dobrých 15 let 230 V, ale ve skutečnosti mnohdy i 243 V. Krom toho se při sériovém zapojení odporu se změnou zátěže mění také odebíraný proud. Další věcí je možnost indukce fáze ze sítě na sekundár síťového transformátoru a tím na napájené zařízení.

čidla ako i cele navrhy automatizovaneho elektronikou ovladaneho celeho domu uz davno jestvuju, zeby "cidlo" nebolo napajane z adapteru kvoli bezpecnosti ? dobra blbost ! su take cidla samozrejme a aj v beznych obchodoch... akurat ty si si zial bohu kupil taky lacny ten... smejd.. co sa napr. nalepuje z vonkajsiej strany okna alebo von na balkonove dvere a popripade este komunikuje s dalsim centralnym cidlom, ktory mas zase vo vnutri v baraku cez radiovy signal (zvycajne) nuz a kedze bezny uzivatel nezvlada drzanie priklepovej vrtacky s vidiovym vrtakom do muriva, aby prevrtal panel alebo proste beton a nasledne po odvrtani umiestnil do panelu plastovu elektrikarsku trubku + zasadroval ci zabetonoval znova vzniknute nerovnosti na stene, tak preto sa to riesi prave "baterkovo" aby so zariadenim nebola nejak extra praca pri jeho montovani do domu/bytu

ak je zariadenie urcene pre 2xAAA tak myslim ze 2.4V to nebude, nakolko je mozne tam vkladat nie len nabijatelne 2x AAA, ale aj alkalicke co su v podstate nenabijatelne 2x AAA, nuz a alkalicke ako kazdy vie maju viac bez zataze a v plnom nabiti (ako nove) takze 1.5Vx2=3V a nie jak nabijtelne AAA takych tych cca 1.2Vx2=2.4V, takze zhanaj mali sietovy adapterik (zdroj) s vystupom 3V a prudom 100-200 mA (budu ho mat v kazdom lepsiom elektro shope, minimalne na objednavku cez internetove shopy)

este som zabudol dodat... ze zhanaj vystupny prud jednosmerny, znacka jednosmerneho prudu sa podoba znaku "=" a nie aby bol vystupny prud striedavy (50Hz/60Hz)

druha vec este... staci potom zakupit "protikus" konektoru podla zakupeneho sietoveho adapteru, na neho napajkovat dva kabliky, konce tychto kablikov nasledne do zariadenia, neser sa s tym a surovo napajkuj na kontaktne plochy, ktorych sa dotykali povodne baterky pozor na plus a minus prepolovanie ! aby si to mal spravne do krytu na baterie potom urob malinky zarez pilnikom, cez ktory bude kablik ku adapteru vychadzat von zo zariadenia

good luck

"neser sa s tym a surovo napajkuj na kontaktne plochy, ktorych sa dotykali povodne baterky " a roztaví si plast....

treba vediet pajkovat... plasty taktiez nieco musia zniest... da sa to koniec koncov spravit aj "namotanim" odizolovanych vodicov na "jazycky" plusovy a na minusovy, ale to uz je tazky amaterizmus... ak by vsak zatvoril krytom tuto fuserinu a v krytke na baterie by bol vyssie mnou spominany zarez cez ktory by vyvstupovali kabliky von z cidla, tak by sa to tam vo vnutri nehybalo a neiskrilo by to a kontakt by bol rovnako kvalitny, ako v pripade pouzitia normalnych AAA "mikrotuziek" alebo by mohol este vyplnit prazdny priestor bateriek pred uzavretim krytu nejakym sackom, foliou, cistym bezolovnatym (bez potlace) papierom, aby sa vo vnutri troska lepsie upevnili tieto "namotane" odizolovane kabliky

ja jsem si vyrobil falesnou baterku
nabijecku ze stareho alcatelu, dreveny kolicek co se pouziva treba k sestavovani nabytku, na oba konce kolicku pripinak jako kovovy kontakt, pod jehoz hlavicku jsem upevnil kabliky z te nabijecky.

patricie [85.162.2.xxx]
Zase jeden, co zná jen knihu základy elektrotechniky a "odborně" radí. Za prvné snižovat napětí rezistorem není vždy vhodné, za druhé u střídavého napětí je lepší kondenzátor+odpor+můstek+stabilizátor. Lepší je ale malé tráfko se stabilizátorem (+můstek, kond).

patricie [85.162.2.xxx] | 1. 1. 2011 8:48
A taky by mě zajímalo, jak jsi přišla na to "původní odpor zařízení vynásobíš 220 a vydělíš 1,5". Ohmův zákon ti nic neříká? Předřadný odpor se počítá takto:

R=(U1-U2)/I, kde U1 je napětí, které chceme snížit (v tomto případě 230V), U2 je napětí, které má být na zařízení a I je proud, které zařízení odebírá.
Ale jak už tu bylo řečené, naprosto nejvhodnější je pořádný kvalitní stabilizovaný zdroj.

iqtykve: Jetsli je to blud, tak mě oprav.

já nevím co furt řešíte pokud odpor tak ho musíš dát na sekundární část, tzn, že třeba mám zdroj, který dává 5V, já potřebuji napájet 3V, takže potřebuji srazit rozdíl tedy 2V a velikost odporu je závislá na proudu. takže dosadíme proud který bude obvodem protékat. Pokud se bude proud měnit, tak se samozřéjmně bude měnit i ten úbytek napětí na odporu, takže napětí nám bude kolísat. Nehledě k tomu, že ten výkon přemněníme v teplo, což je neekonomické a potřebujeme odpor chladit.

V tomto konkrétním případě doporučuji koupit zdroj 230/5V DC a zařadit 3 diody do serie. Pokud to někoho zajímá tak se jedná o úbytek napětí na polovodičovém přechodu. Toto řešení protožě 3V zdroj je velice málo používaný, takže bude problém ho sehnat.

Já jsem jen reagoval na blud od patricie. Vzoreček jsem tady dal, a taky jsem uvedl, že je to nevhodné. Lepší ten stabilizovaný zdroj, ale raděj kvalitní, od GME bych to nekupoval. A 3V zdroj se sehnat dá (u Farnellu něco asi bude, nehledal jsem). Jinak i úbytek na diodách je závislý na proudu, i když málo (viz její VA charakteristika), pro volbu diod je vhodné se na VA char. podívat. Ne vždy bude na třech diodách celkový úbytek 2V,

Tohle všechno je pravda, ale pokud nevíme co je to zařízení a jaké má požadavky na "kvalitu" napájení tak nic nevyřešíme. Ono to nic extra citlivého nebude když je to na baterky. Pevně věřím, že pokud by tam strčil ten 5V nějaký USB tak to bude fungovat taky.
Spíš se snažíme najít co nejlepší kvalitní a cenově dostupné zařízení.

Odpoledne Standa psal "Jedná se o bezpečnostní čidlo, které je úmyslně umístěno na špatně přístupném místě." Detaily se asi nedozvíme.

No a právě, už jsem na to reagoval výše. Bezpečnostní čidlo napájené zásuvkou , nejspíš tahané prodlužovačkou, asi nebude to pravé ořechové.

Přesně, stačí cvaknout jističem a je po bezpečnosti

Ale no tak, tohle vypadá na klasickou provokaci nudícího se puboše...

No možná, jenže to co je tady kolem, to spíše svědčí o kvalitě vzdělávaní na naších školách

jo ty jsou super, ale ta cena + poštovné, to má dotyčný na nabíječku a nabíjecí baterky a možná i na žebřík

tenhle není vhodný není stabilizovaný

a ty informace z toho čidla jdou vzduchem,nebo po drátě? Já jen , žee čidla se dají napájet přímo po vedení.