» Poradna » Programy

Jak nainstalovat WinXP

Ahoj,Jak nainstalovat Windows XP? Když dám CD do mechaniky potom restartuji, tak co mám poté zmáčknout? při bootování? Děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

Nic, pokud mechanika najede, postupuješ jako opičák, co ti MS poručí. Pokud ne, v BIOSu v prvním pořadí nastavíš boot právě z mechaniky, a v druhém pořadí dáš první disk na který hodláš instalovat.

no právě že se nic neděje, ignor, takže asi zkusím nastavit boot z mechaniky, zatím dík, zkusím.

Tak už to jde díky moc! :)

Vyskytl se mi ovšem další problém: Win XP mám již nainstalovaný, a běží, ale rozlišení mám 640x480 a kvalitu barev 4bity, nelze to změnit,.. Prosím poraďtě

Ovladač GPU, grafické karty? Máš z netu, nebo na CD ke kartě.

Nejspíše nemám :D Kde bych mohl tyto ovladače stáhnout? :D

Podle výrobce tvé karty, nebo čipu ATI, nVidia např. ASUS (ATI) je zde:http://www.asus.com/Graphics_Cards/External_G... nVidia:http://www.geforce.com/drivers

Pozor. Ako prvy ovladac sa instaluje podpora zakladnej dosky (chipset utility) a az potom grafika, zvukovka, sietovka ...Zrucny "instalater" ma vsetko pripravene vopred nez zacne instalovat system.

To jistě, a navíc píše že jde o integrovku, ta se nainstaluje přímo s ovladači čipsetu.

Barva 4bity?

Asi myslí 16 barev, 8-bit je 256 a lá GIF:http://www.abload.de/img/0001-2uzjdy.gif

Nene, opravdu mám: Kvalita barev Nejnižší: 4 bity

No tak máš 16 barev, vždyť to píšu, jako staré W3.1 bez ovladače, ach ty vzpomínky.

Grafiku mám Intel integrovanou

Tak to musíš mít na CD k základní desce

Stahuješ tedy od Intelu:http://ark.intel.com/

Nejspíš je to hloupý nápad, ale co radši svěřit instalaci někomu, kdo se aspoň trochu vyzná?

Varuju pře automatickými nahrávači driverů. Absolutně není přehled, co do Windows narve. Velmi často to končí BSOD a reinstalací.Doporučuju svěřit instalaci někomu znalému. Vypadá to jednoduše, vrazit instalační CD do mechaniky a jenom odklikat, ale to je jenom zdání. Pokud má počítač fungovat trochu slušně, tak je na něm několik hodin práce.

Presne tak, (s)proste nasypanie dat z instalacneho media je len prvy krok (u niektorych instalaterov aj posledny).Druhy krok je nainstalovat podporu vsetkeho pritomneho HW (ovladace) a to v spravnom poradi.Treti krok je oddelit uzivatelske data od systemu. Dokumenty, video, hudba, posta, obrazky, foto - vsetko presmerovat na disk D: (alebo iny interny datovy disk).Stvrty krok je doplnit, co chyba aby sa dal system plnohodnotne pouzivat. Prehliadac/editor PDF, nejake Office (nemusi byt od MS), media player, alebo zvlast video player (VLC,GOM) a zvlast audio (AIMP) - podla chuti. Dalej alternativny brouser (FireFox, Opera ...), postovy klient, a dalsie... No a periferie, skener, tlaciaren ...Piaty krok (najpracnejsi) vsetko vyladit a stokrat odskusat. Aby bola nastavena spravna znakova sada, klavesnica, aby Word ukldal dokumenty naozaj do dokumentov na DATA disk (nie na systemovy), nastavit postoveho klienta (SMTP,POP3) ale aj ukladanie posty na datadisk, takisto presmerovat cache Internetoveho prehliadaca, kniznice medii, nastavit aj pripadny fotoaparat mimo systemoveho disku (vsetko ma ani nenapadne).Siesty krok. Po uspesnom dokonceni a odskusani vytvorit binarnu zalohu systemoveho disku a vytvorit mechanizmus prirastkovej zalohy datoveho disku na externe ulozisko.Tomu hovorim pocitac s nainstalovanym systemom.Ked tu v Poradni citam pri hocakej brkotine radu: co sa stym se*res, vsak to preinstaluj mas to za pol hodimu. Tak sa pousmejem a poviem si "instalater"

Já vím, jen se divím, že v M$ asi nikoho nenapadlo to udělat přes VESA - "Industry standard 16-bit and 24-bit graphics modes for resolutions from 320×200 right up to 1,600×1,200."

Nejprve bych se chtěl ujistit, že mluvíte o bootovacím CD Win XP (ne o nějakém libovolném CD, kde jsou mj. také Win XP). Pokud ano, pak za předpokladu, že v bootovací sekvenci v Biosu máte nastaveno pořadí tak, že optická mechanika je uvedena dříve než pevný disk (popř. je vůbec pro bootování uvedena), pak na anglicky psanou výzvu (po které na chvíli běží na obrazovce tečky), stiskněte libovolnou klávesu - tím dojde k nabootování z bootovatelného CD a spustí se instalace.

Stáhni si EVEREST,podle toho zjistíš,jakou máš grafiku a podle grafiky stáhneš ovladač.http://www.slunecnice.cz/sw/everest/

Mnohokrát děkuji, teďkom mám ale stejný problém, jenže se zvukem... Jinak vše běží dobře, až na ten zvuk... Zkoušel jsem Realtek.... Ale ani potom zvuk neběhal... Píše mi to Cannod find audio card installed

Když nevíš, jaký máš v bedně hardware, tak těžko můžeš instalovat software. Moje křišťálová koule je teď plně zaměstnána tím, v kolik hodin bude konec světa, jestli Mayského času, nebo UTC, či dokonce to vezme postupně dokola poledník po poledníku.

Dostal som mail z Australie (tam uz je 21.12.2012) a este sa nic nedeje.Ze by to stari Mayovia zvzali?

Vím co tam mám, mám tam Audio kartu: Realtek AC'97 ... Popis zařízení MPU-401. Sehnal jsem na to ovladače, které jsem nainstaloval, ale stejně mi zvuk neběží...

MPU-401 je midi. To asi rovnou na repráky hrát nebude. Hodláš k počítači připojit klávesy?

Po šesti hodinách od položení dotazu docela potupné skóre. Nápad přenechat instalaci někomu, kdo to aspoň někdy dělal, teď už nezní tak hloupě.

Nahodou je dobre, ze se snazi. Pokud to bude stale delat nekdo jiny za nej, tak se to nikdy nenauci a bude mit stale znalosti amatera. Kdyz se tim ale prokouse a pochopi logiku, tak se za par let bude temto zacatkum pouze smat a system si v klidu preinstaluje sam bez dotazu do nejakych poraden. Pokud to teda neni uplnej PAT&MAT. Takze za snahu jedinne palec nahoru.I ten co uz to nekdy delal take zacinal a byl na tom stejne jako je ted tazatel.

Tak to prr, já jsem taky rád, že se snaží a musí to dát nakonec dohromady, jinak to nejde. Ale základ, tedy to, že ovladače a další "SW výbavu" musí mít připravenou je bez omluvy! I já měl kupu problémů, když jsem instaloval první OS, (MS-DOS 6.22 a W3.1) oboje ENG, ale disketu popř. CD s ovladači ke zvukovce (tehdy ISA), grafice (tehdy VESA) a ZS jsem měl při dodání s PC. Později již jen na CD k duálnímu celeronu 333A (pak 500MHz, čili PII) byla tam FIC ZD a tuším ATI all-in-wonder 8MB VRAM (prča co) GPU s TV, taky ovladače a základní postup je naprosto jasný. Vč. BIOSu a jeho nastavení, kdy manuál / návod, hovoří často jasně!

Ono je dobré alespoň jednou koukat přes rameno někomu, kdo to umí. Potom začít dělat pod dohledem jednodušší práce. Takhle se odjakživa učili učňové od svých mistrů.

Tak se mi to povedlo, už jede i zvuk, musel jsem nainstalovat úplně jiné ovladače.... Tak všem děkuji za ochotu a pomoc:) Hezké svátky:)