» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jak nainstalovat Win7 namísto WinXP OEM

Ahoj,mám na počítači WinXP OEM, nainstalovaný od prodejce + nalepenou licenční nálepku. Potřebuji přeinstalovat na Win7 a nejsem si jistý postupem; chci abych na konci měl legální Win7. Je to vůbec možné udělat, když už byl na počítači OEM ?Musím koupit krabicové Win7 (lze ještě vůbec ?) nebo můžu použít i OEM ?Dále by mě zajímalo, zda lze použít i tzv."druhotnou licenci", tj. pokud dobře chápu krabicová verze odinstalovaná z předchozího počítače a znovu prodaná.Kde nejlíp koupit Win7 ?díky, dost otázek - asi su lama..

Odpovědi na otázku

Ano, správně by sis musel koupit licenci (prodej už skončil). Druhotná licence je stejně "legální" jako "nákup za pět prstů", akorát vyhodíš peníze.Pokud budeš PC používat pouze doma (nikoli ve firmě), vyřeš to takto http://www.servispckupka.cz/jak_aktivovat_windows_7_n...

Samotnou instalačku (.iso) si stáhni zdehttps://s1.rg-adguard.net/ms/techbench-new/

DAZ Loader lze stáhnout i z Uložto.Tenhle má kontrolní součet MD5 i SHA-1 vpořádkuhttps://www.uloz.to/!XleoR7AHRxIu/windows-loader-v2-2-2-daz-zip

Zase problém s urlhttp://bit.ly/2j7HCnY

Tíky za tip i link, akorát jsem zmatený kam jsem se to dostal..Je to snad link kde se dají stáhnout všechny oficiální verze Windows 7,8,10, všechny existující edice a jazykové verze - akorát se předpokládá, že jsem oprávněným vlastníkem licence ?Jako distribuční kanál pro lidi co nedostanou fyzické instalační médium ?

Ano. MS neumožňuje přímé stažení všech Windows (jen W8 a W10), ale dá se to ochcat úpravou stránky (je třeba změnit některé proměnné). Tato stránka nedělá nic jiného, než že tu úpravu provede sama a vygeneruje odkaz pro stažení přímo od MS. Samotné stažení tedy probíhá z oficiální stránky https://software-download.microsoft.com/Pro aktivaci je třeba vlastní licence (nebo nějaký "alternativní" způsob aktivace).

Druhotná licence je legální pouze v případě, že ji prodal někdo, kdo si ji předtím koupil ve skutečném obchodě z oficiální distribuce. Licence z Aukra za čičapade je v 99% případů padělek z Číny a ten po právní stránce legální nebude ani když projde aktivací.

Nejde o ano - či ne(důvěryhodnost). Taková licence je stejně (ne)legální, jako když si to aktivuješ "svépomocí", tedy zdarma.Jediný rozdíl je, že v tom prvním případě dáš vydělat nějakým "šibalům".

Ruku do ohně ti za to nikdo nedá. Ale vzhledem k tomu, že minimálně u prvního je dle IČO majitel na Ukrajině na adrese, kterou nejde najít, tak dost pochybuji:http://rejstrik.penize.cz/24826251-retrans-truck-re...

Juwa: Druhotné licence legální jsou... http://www.lupa.cz/clanky/software-z-druhe-r... Pouze je v dnešní době sehnat druhotnou licencá, která není z ebay za 50, které už legální zrovna nejsou :D

tohle by snad mělo být košer:http://shop.instaluj.cz/window-7-profesional-64-b...

Obstarat platnou licenci (OEM nebo krabicovka je jedno), opatřit k ní instalačku včetně SP, nainstalovat a aktivovat. Oficiálně už se neprodává, možná nějaká zapomenutá nebo z 2. ruky. Otázka je, zda to má smysl.

Jak to myslíte - zda to má smysl ?OEM verze se myslím celkem běžně prodávají, např.https://www.czc.cz/operacni-systemy-software... Bohužel nacházím jen OEM, a navíc pěkně drahé.Někde jsem narazil na diskusi, že novou OEM už legálně nedám tam kde už nějaká OEM byla.

W7 je podstatně náročnější na HW než XP. Na 2. straně, pokud na tom pojede W7, tak už pojede asi i W10 (pokud to není NB) a W10 jsou svižnější než W7.

A utáhne ten počítač Win7? Co je to zač a na co to používáš?

To asi jo, je to Core2Duo, nedávno jsem paměť navýšil na 4GB, na práci to asi stačit bude. Zůstal bych na WinXP, bohužel v posledním týdnu jsem narazil na 2 aplikace co potřebuji používat a nemůžou běžet na XP (potřebují novější verzi .NET a Javy). No čeká mě hezký týden..

A pokud budeš chtít, tak můžeš povýšit na W10.

Jakou má čipovou sadu? Pokud je to VIA nebo SiS, nebylo jich moc, ale dělaly se, tak budeš mít potíže s ovladači - nebude správně fungovat režim spánku atd.Pokud je to Intel - 945 a výše, tak to pojede v pohodě a možná bych uvažoval na upgrade na Windows 10 - vypneš telemetrii a jede lépe. Ovšem budeš hodně limitovaný ovladači. Jaká je tam grafická karta? Mohl bys prosím uvést zbytek sestavy?Tady jsou moje zkušenosti:Win 7 v pohodě: Radeony od X1000 jedou dobře s drivery pro Vista, X300/X600/X800 blbnou; GeForce FX jede ve Windows 7 divně, 6000 a 7000 jede v pohoděVe Windows 10 bych se nesnažil zprovoznit starší Radeony než řadu HD 3000 a GeForce pod 7000 Series. Obecně jsou potíže s integrovanými grafikami v čipsetu Intel.

houby tomu rozumím, našel jsem:- procesor Core2Duo E7500 @2.93GHz, RAM 4 GB- grafika Nvidia GeForce 8600 GT- motherboard ASUS P5KPL SE, chipset Intel G31 / ICH7Ani mě vlastně nenapadlo, že by to mohlo nejít.Dříve jsem čítával články, že Win7 ani 10 nejsou náročnější než XP.A je lepší instalovat Home než Professional nebo Ultimate, kvůli nižším nárokům ?

na doma hlavně asi víc než Home ani nepotřebuješ. Spíš je otázka, zda by to nemělo smysl prohnat přes něco jako vLite a trochu to osekat... Protože Starter legálně neseženeš.

Jo, to je solidní sestava a nevidím nic, co by mělo mít problém s ovladači. Nedávno jsem dal na E4500, 3 GB RAM a jednoplotnový 320GB disk Windows 10 Pro a šlape v pohodě.Dal bych tam Windows 7 Pro a upgradoval na Windows 10 Pro - v něm se snadněji zakazuje telemetrie a není tak náročný Windows Update.Jak to budeš mít celé za sebou, koukni se po Xeonu. Hledej X3323, E5420, E5430. Stojí pár šupů a se čtyřjádrem to dost ožije.

Štítek na PC je na Windows 7 nebo na Windows XP?

XP Home OEM

Na takovou starou mašinu nemá cenu vyhazovat takové peníze....Pokud si to nechceš aktivovat aktivátorem a nějakym bazmekem, tak normálně kup licenci na ebay / aukru a aktivuj to tím. Nikdo to nikdy řešit nebude, aktivace proběhne a budeš spokojený. Vždycky ti někdo řekne, jak nelegální taková aktivace je, ale tebe jako domácího uživatele to nemusí vůbec zajímat. Nikdo to kontrolovat nebude a aktivované to mít budeš a doklad o zaplacení budeš mít taky. Prodáno 8500 licencí a 99,8% spokojenost... http://www.ebay.com/itm/ORIGINAL-WINDOWS-7-PR...

O peníze až tak nejde.Nerad bych aby se po čase zobrazila hláška, že mám OS nelegální, přestalo to pracovat a já musel znovu přeinstalovávat a konfigurovat vše co používám. Většinou mi to zabere 1-2 týdny.Je mi líto odepsat tento počítač, mohl klidně ještě ze 2 roky stačit, ale asi už půl hodiny mám pocit, že bude lepší koupit nový PC i s Win7..

řvát ti to nebude. a i kdyby začalo, tak koupíš klíč znova. stálo by tě to dohromady 300 kč namísto 1200 :D