» Poradna » Počítačové sítě

Jak na zřízení kamerového systému?

Zdravím,mám v plánu si v průběhu tohoto roku zřídit nový kamerový systém v okolí (exteriéru) rodinného domu. Chtěl bych variantu přes Wi-Fi se záznamem na Synology NAS (i ten budu teprve pořizovat) a napájení ze sítě. V případě výpadku proudu bych rád do porovnání i kameru s nějakým záložním zdrojem (akumulátorem).Ještě nemám žádný rozpočet, resp. vezmu to obráceně a řeknu si, které budu chtít vlastnosti a dle toho budu vybírat IP kameru - dle Vašich poznatků se též budu rozhodovat o rozsahu. Když už by bylo možné ji připojit, resp. provádět záznam z ní přímo do NASu od Synology, tak by nebyla nezbytně nutná SD karta. Ale jak píši výše, byl bych rád čistě na porovnání i tu s akumulátorem v sobě, kde už by bylo vhodné, aby SD kartu v sobě měla, kdyby vypadl proud. Zakoupit bych chtěl na výhradně na Alze. Máte s tímto řešením nějaké zkušenosti? Případně můžete nějakou kameru, která se aktuálně na Alze prodává, doporučit? Jde v nastavení Synology kamera dobře přidat? Dal bych jim pevnou adresu, ale nevím, dle čeho mám na Alze vybírat, aby zrovna ta kamera umožňovala záznam na NAS, resp. ji Synology přijalo a bylo schopno záznam nepřetržitě ukládat.Děkuji Vám za rady k tématu.

Odpovědi na otázku

Wi Fi je ke dvema vecem. Stejne k ty kamere musis dostat draty na napajeni, tak je lepsi po tech dratech i posilat data. Zaloha pak muze byt centralni pro napajeci PoE switch, klasicka UPS.

Chápu, Wi-Fi jsem zvolil kvůli tomu, že rodiče v domě nechtějí tahat přes celou domácnost kabely, proto jedině bezdrát. Bohužel není zde jiná možnost.

stropní podhledy nemáte? Tím kabel prostrčíš snadno, neřešíš lišty a nehyzdí to...

Bohužel nikoliv :( proto musím řešit bezdrátem. Chápu sdělované, ale nemám jinou možnost.

Ale vzdyt tam stejne nejaky kabely musis tahat. At uz 12V z adapteru nekde v zasuvkach, nebo 230V primo ven a tam krabice pro zdroje?

U míst, kam bych kamery dal, jsou zásuvky. Vzdálenost kamery od zásuvky je kratší, než řešit jiným způsobem, proto je zde požadavek na Wi-Fi a napájení z adaptéru. Rodiče nechtějí tahat ethernet kabel přes celou domácnost - to neovlivním a musím to tomu přizpůsobit.

a co ten výpadek proudu? Pokud bys chtěl ošetřit nějak tohle, tak nemůžeš ke každé zásuvce postavit na zem autobaterii... to by se o to přerazili.Jinak s tímhle přístupem mi připadá, že se na nějaké ukládání videa ap. můžeš vykašlat, kup nějakou kamerku Xiaomi co umí myslím posílat snímky na mobil, když se "něco děje" a budeš na tom líp než s mnohem dražším řešením nastrkaným do zásuvek a připojeným přes wifi - minimálně to vyjde levněji.Protože být zloděj, tak vyhodit proud není problém a zarušit wifi taky ne. Mno, a když uvidím NAS a kamery v bytě, tak je pro jistotu seberu taky / rozmlátím / hodím do vody - a bude to, jak kdybys tam žádné kamery neměl.

Dle doporučení od JackBrno přemýšlím nad napájením a ukládáním záznamu přes PoE do NVR. Případný výpadek proudu bych řešil UPS.Nad jednodušším řešením, jaké zmiňujete Vy s Xiaomi apod. jsem přemýšlel, ale chtěli bychom právě něco na způsob centrálního ukládání 24/7 záznamu do NASu (tam je u Synology ale omezení na 2 kamery) anebo právě NVR, což se aktuálně tváří jako jedna z nejlepších možností.

výpadek proudu bys řešil přes UPS... takže bude UPS u každý kamery a pak další UPS u NVR ? To vypadá jako výhodné řešení... Hlavně že se nebudou tahat dráty co ?

Co se týče těch drátů, tak vždyť píši, že dle zde ostatními sděleného lépe vychází PoE a nikoliv Wi-Fi. Záložní zdroj budu detailně řešit vzápětí po kamerách a nevím, proč by měl být u každé kamery zvlášť, když pokud to půjde přes NVR, tak stačí u něho. Kamery se budou napájet pomocí PoE z NVR, které bude zapojena přes UPS do sítě a v případě výpadku elektřiny bude UPS obsluhovat NVR a připojené kamery.

to nieje uplne iste :) podla toho co nakoniec kupis, sa kamery mozu napajat z POE switchu alebo adapterov a NVR tiez. Potom na tu UPS logicky pripojis switch.

A napadlo tě, že ty kamery stejně potřebují napájení? Takže ani kdyby ses na hlavu stavěl, bez kabelů to nebude. Kabely natáhneš velmi snadno, pokud je sedlová střecha, tak je prostě stáhneš na půdu a pokud plochá střecha, tak koupíš venkovní kabel a normálně kabel položíš na střechu

U míst, kam bych kamery dal, jsou zásuvky. Vzdálenost kamery od zásuvky je kratší, než řešit jiným způsobem, proto je zde požadavek na Wi-Fi a napájení z adaptéru. Rodiče nechtějí tahat ethernet kabel přes celou domácnost - to neovlivním a musím to tomu přizpůsobit.

Pokud si na toho zvou tebe jako odborníka, tak jim prostě vysvětli, že z odborného hlediska je k tomuto účelu wifi nepoužitelné. Znovu opakuji, pokud mají sedlovou střechu, kamery umístíš na rohy domu a kabely stáhneš snadno na půdu. No a tam dáš PoE switch, takže nebudeš muset řešit adaptér u každé kamery, ale bude to napájeno po datovém kabelu.

Chápu, ještě to s nimi proberu a zkusím je tedy na PoE. Kdybych tedy vzal napájení a záznam přes PoE, tak na tomto produktu, čistě pro příklad https://www.alza.cz/dahua-imou-set-1tb-nvr-4x... by se do 4 portů zapojili zmíněné kamery a ten zbylý by bylo možné pravděpodobně připojit k Wi-Fi routeru v domácnosti. Nemám zkušenost s přístupem k NVR, tak jsem se chtěl zeptat, jak na uživatelské rozhraní? Resp. jestli tomu rekordéru router přiřadí IP adresu a budu se k němu např. přes prohlížeč připojit a nakonfigurovat? Má totiž ještě VGA, HDMI a USB port, tak zda je nějaký standard pro konfiguraci a nahlížení na záznamy, případě živý náhled přes web. prohlížeč anebo musím mít připojený monitor k NVR? Děkuji.

Ano - NVR má webové rozhraní. Lze k němu přistupovat i prostřednictvím aplikace v PC či mobilu. Rovněž ho lze ovládat přímo.

Ještě dodám k otázce prohlížení záznamů či živého náhledu - i to lze přes webové rozhraní, nebo aplikaci.

Obojí lze přes oboje

Tak beru zpět předešlé. Zdá se, že je to nějaké "lite" řešení a nikde jsem nenašel, zda to má webové rozhraní (všude zmiňují mobilní aplikaci).

:) fakt nevymyslaj, kup si tam xiaomi malu kamerku za 30-40€, alebo 2, 3.. lebo ja o com ti pisem 1 kamera stoji skoro tolko co si dal ten link na cely system.

Apropo, proc je to nepouzitelne? Mam pres WiFi 3 kamery a neni s tim problem.

dokial nie je v dosahu rusicka

Počítejte s tím, že 3-4 kamery + ostatní zařízení umí Wifi AP docela vytížit (a budou s tím stále problémy). Ohlídejte podporu H.265+ všech prvků pro nižší datový tok a pořiďte nějaké lepší/výkonnější (nemyslím tím rádio) Wifi AP. A musím jako jiní dodat, že pokud alespoň trochu lze, vyhněte se Wifi.

nikdo neprovozuje kamerovej systém přes wifi. Tyhle dvě věci se vylučujou. To jen občas nějakej fantasta přijde s takovym řešením protože je línej natáhnout 3 kabely (vždycky to nějak jde, jen chtít)

wifi kamera je na hranie, alebo ked chces 1 do miestnosti. Na tahanie po budovach daj POE kamery. Nekupuj to na alze, obrat sa na firmu, co take nieco robi, bude ti potom robit aj servis... ak myslis, ez to sa raz zapoji a potom to 20 rokov pojde samo, tak budes sklamany. Ukladanie na synology nieje najlepsi napad, syno ma zadarmo 2 kamery, vsetky dalsie budes musiet dokupit licenciu.

Rád bych si to zajistil sám a též spravoval. Nedělá mi problém o to pečovat a když se cokoliv rozbije, tak to vyměním. Nečekám životnost 20 let, ale chápu Vaše doporučení.Můžete mi doporučit jinou centrální možnost ukládání dat, prosím? Nevěděl jsem, že má Synology omezení na 2 kamery v základu. Ono je otázka, kolik jich nakonec bude. Asi jich nebude 10, ale tak maximálně 3-4. Existujte nějaký jiný NAS, resp. od jiného výrobce, který má v základu možnost přidání vícero kamer zdarma? Tedy více než dvě?Děkuji.

kazdy vyrobca kamier ma aj svoj NVR. Ja robim ubiquiti, ten ma aktualne system Protect a Cloud key gen2 plus - si pozri na ytb.. Kable musis tahat aj tak, lebo aj wifi kamera potrebuje napajat = rovno natiahnes LAN kabel a tam ide aj napajanie aj data. Wifi je blbost.

Osobní zkušenost: Synology, Dahua, Hikvison, Cantonk. Nejlépe mi vychází asi Hikvision, Cantonk je šmejd, Synology nedostatečný výkon a moc drahé, Dahua podbné jako Hikvision.

"Nevěděl jsem, že má Synology omezení na 2 kamery v základu"Tak si přikup další licence, když si hodlal vyhodit tolik tisíc za UPS u každý kamery tak tohle už je pakatel.

Nikde jsem konkrétně nenapsal, že jsem chtěl ke každé jednotlivé kameře zvlášť UPS. Chtěl jsem to řešit akumulátorem ve Wi-Fi kameře, ale to se ukázalo jako nevhodné řešení,

v případě wifi kamery je jediná možnost zálohování UPS u každý kamery (interní baterie je blbost). To jsi správně zavrhnul a tím líp Kamera má být hlavně o spolehlivosti, takže ne wifi. Ale to už se tu napsalo xkrát

Wifi se zaruší velmi snadno i bez "zlého" úmyslu a co pak?Stejně musíš ty kamery napájet, tak proč to nevzít jedním kabelem i s daty (PoE)...Osobně mi přijde výhodnější krmit video do nějakého NVR (digitální obdoba "videa") a to strčit někam na půdu nebo tak - což by se mohlo hodit, protože kamery asi taky spíš budeš mít někde u stropu...Mám pocit, že např. HikVision má celkem cenově přijatelná hotová řešení se vším všudy.