Jak na výměnu ventilátoru ve Zdroji?

Zdravím,mám Zdroj Fortron Hyper M500W,bohužel mi teď v něm něco klepe, nejspíše ložiska ventilátoru,dělá to třeba 5min a pak to ztichne a za pár minut zase,dělá to zátěži i v klidu. Zdroj mám stále v záruce,ale nechce se mi čekat měsíc než to opraví...Nemám problém větrák vyměnit,ale vím že to není jako vyměnit větrák v Case,tak se chci zeptat co to obnáší a jaký ventilátor pořídit na místo původního? Budu rád za rady.

Odpovědi na otázku

Větrák s minimálně stejnými parametry (airflow), protože dát tam tichý větrák s nízkým průtokem vzduchu taky může být pro stroj konečná - neuchladí se. Nicméně nevím, jestli to stojí za to, s případným bonusem ve ztrátě záruky...

Právě že taky nechci ztratit záruku,ale zas čekat než to opraví servis :/ ale bohužel nikde nemůžu najít průtok vzduchu toho ventilátoru,nedá se to zjistit nějak doma,nebo přes nějaký program?

Na to program fakt není. Musí se dle označení původního ventilátoru najít vhodná náhrada.

Přes program? Ne, program opravdu nezměří proud vzduchu ventilátoru. A i kdyby ano, tak zdroj s počítačem nijak nekomunikuje, takže by to program neměl jak ze zdroje vyčíst. Máš jedinou možnost, jak nepřijít o záruku, přečíst si očima typ ventilátoru a sehnat přesně ten samý. Pravděpodobnost, že se ti to podaří, se limitně blíží nule. Takže jedině reklamace.

kouknout na parametry ventilátoru a koupit tomu adekvátní, fan ve zdroji bude mít téměř jistě jiný konektor, takže to bude chtít přepájet dráty na starý konektor.

Ve zdroji by muselo být čidlo průtoku vzduchu, k němu malý elektronický obvod, nějaký malý procesor (jsou i malinké procesory s třeba 20-24 vývody...), který by komunikoval se základní deskou...

Ovšem to by se nejspíš musel zdroj ještě s deskou propojit třeba přes USB :)

Čidlo průtoku vzduchu ve zdroji ... to ani nápad

Seasonic uvádí revoluční řešení - váha vzduchu v nových zdrojích FocusEVO+ Výměna nutná po roce provozu, cena čidla 2999,- Kč bez DPH

To je mi jasné že tam takové čidlo není, proč ho tam kdo dával. Ale tazatelovi jení jasné jak to funguje, jak by to muselo být udělané aby počítač měl informaci o průtoku vzduchu...

Mimochodem, Pozitrone, s 20-24 vývody je sice malý procesor, ale ne malinký. Jsou malinké procesory s 8 vývody...Ale to je jen tak, na okraj, jenom nepodstatná informace navíc. I nadále platí to, co jsi napsal.

To je pravda no

Věřil bych možná tomu,že ti v záruce mohou dát i celý zdroj (repas,nový) ihned.

pochybuji že to někdo bude měnit obratem jen kvůli ventilátoru. Samo třeba alza nabízí možnost připlatit si okamžitou výměnu, ale to počítám nebude případ tazatele.

Nevím,jen myšlenka. Nynější servisování je spíše formou výměn. Ano,nový asi ne,ale nějaký repas ano. Ono i pro servisní středisko není jednoduché objednávat u výrobce jednotlivé díly. Navíc u zdrojů,kterých jsou stovky druhů. Je to ale jen názor,ne dogma.aby mě někdo zase neubíjel čaganem.

Jde o to že dnes ve větších krámech o vyřízení reklamace nerozhoduje člověk, který ji přijímá ale někdo kdo se na to specializuje. Ano jsou věci které se dají snadno reklamovat a vada je zjevná na první pohled, co když ale výrobce například negarantuje nějakou hlučnost toho zdroje, pak to může být vlastnost výrobku a reklamace uznaná nebude. Nebo tam někdo skutečně ten ventilátor vymění protože to jde snadno, pokud je to třeba jen ložisky, tak to teoreticky může spravit pár kapek oleje na správné místo...Nemyslím si že zdroj, který na prodejně nemá přijímající pracovník jak rozumně otestovat, že to vymění... Teoreticky, kdyby to byla nějaká známá chyba toho výrobku a těch reklamací na tu samou vadu by bylo hodně.

Píšeš, že tam něco klepe. Vadná ložiska většinou způsobí nějaký jiný hluk.Jednou mi ve zdroji taky něco "klepalo", tak jsem ho rozdělal a zjisttil jsem, že je poodlepena taková plastová přepážka, která usměrnuje proud vzduchu. No a protože byla poodlepena, tak někdy klepala, cvakala v proudu vzduchu. Přepážku jsem přilepil a od té doby je klid. Zkus to pořádně prozkoumat a uvidíš. Možná je to jenom podobná prkotina.

Nic na tom neni.1) zdroj vytahnout z PC, rozsroubovat2) vyhodit stary ventilator, odpojit / ustrihnout konektor3) zmerit rozmery stareho ventilatoru (popr. se podivat, jaky ta ma vyrobce, zdali 120x120, 130x130, 135x135 atd), koupit obdobny stovku, dve. 4) namontovat novy ventilator, pripojit konektor, pokud jsi puvodni odcvakl, zapoj konektor ventilatoru do desky. Puvodne odstrizene dratky zaizoluj.Pokud se na to necitis, dej zdroj reklamovat.Je mi jasne, ze zbytek expertu me bude tady hejtit za zapojeni konektoru ze zdroje do desky, no, neresim. Jedu takhle uz 5 let

Že tak jedeš 5 let neznamená, že to má smysl. Není problém se podívat na TYP ventilátoru na jít stejný nebo podobný:(bacha i na hodnotu napětí, AC nebo DC...)https://www.gme.cz/ventilatoryvlevo ve stromu "ventilátory, chladící a topné systémy":https://www.tme.eu/cz/katalog/

Samozrejme, ze je to ma smysl. Nebudu vyhazovat zdroj po zaruce jen kvuli tomu, ze v nem umrela trivialne nahraditelna soucastka. Nekteri lidi vazne delaji z komara velblouda, ze?

Neříkám vyhodit, ale najít podobný ne jen co do velikosti a vyměnit. Sehnat ho a vyměnit. Není to vůbec složité a doma je to do druhého třetího dne.

Když dva zkoušejí dělat totéž mohou být výsledky různé, od naprostého úspěchu, po naprostou katastrofu.

Pokud se takto ptate, pak ROZHODNE nic nemente a zdroj reklamujte. Jednak Vam ho mozna vymeni obratem, za druhe v dnesni dobe neni problem jit cestou dvou docasnych zdroju vracenych ve 14 dnech (pokud na to ma clovek zaludek).Ona vymena ventilatoru je pomerne trivilani vec. Sehnat nejaky s obdobnymi parametry je brnkacka a v praxi jde o otevreni krytu a trochu zabavy s pajkou.JENZE: Na krytu zdroje je vyrazna varovna nalepka. Ona tam neni pro srnadu kralikum. Je tam kvuli tomu, ze laika po sejmuti krytu muze ten zdroj ZABIT!