» Poradna » Programy

Jak na tisk brožury ve Wordu?

Mám malý zapeklitý problém. Chtěl bych vytisknout dokument ve wordu jako brožuru tak, že se to uprostřed sešije a bude souhlasit číslování, tedy že bude zmenšen (jakoby tisk 2 stránky na list) a na jedné straně prvního listu bude první/poslední, na opačné straně bude druhá/předposlední, na jedné straně druhého listu bude třetí/předpředposlední, na opačné čtvrtá/předpředpředposlední atd. Ve wordu na to existovala funkce Soubor/Tisk/Počet stránek na list/Brožura. Problém je, že tato funkce je dostupná na jen některých verzích Wordu a to dokonce tak, že jeden Word2000 to tam má, jiný nikoliv. Servicepack nepomáhá, možná že naopak po jeho nainstalování to zmizí (ale zkoušet to raději nebudu). Ve spojení s duplexní tiskárnou případně s tiskem lícních a rubových stránek zvlášť je to skvělá záležitost pro šetření papíru a váhy (kdo z vás jako já si občas tiskne sto stránek a pak je tahá v tašce to chápe, takhle to je jen čtvrtina) a tak nevím proč to tak najednou vymizelo a hlavně jak to udělat. Třeba můj Office XP to opět neumí, nejnovější "aninevímjaksejmenuje" word jsem nezkoušel. Jediné řešení mě napadá koupě software od třetích stran (Fineprint), ovšem šest stovek se mi za to dávat nechce, když bych z toho využíval jen toto. Další řešení mě napadá makro (postupný tisk jak jsem to popsal), ovšem to mi přijde malinko postavené na hlavu a krom toho se tím asi nedá vyřešit tisk na oboustranné tiskárně (protože to budou vždy uzavřené tiskové úlohy po každé dvoustránce a tak tato vždycky vyjede). Nějaký nápad?

Odpovědi na otázku

umí to OpenOffice -- kladivo na MS

Tohle umi primo ovladace k tiskarnam. Novejsi k HP urcite.

a) když píšu, že to chci vytisknout ve wordu, tak nechci v openoffice, to snad pochopí každý yntelygentb) jojo, moje HP to umí, ale jinačí nikoliv a tam to právě musím vyřešitc) spíš mě mate proč to jeden word umí a jiný ne. Asi blbé místo na otázky. IMHO potřebovali najít nějakou fičuru, která by udělala místo pro ten jejich desktop publishing software (teď nevím jak se jmenuje), který to umí, aby lidi nedělali brožury ve wordu.

Tohle by mohl vyresit program Fineprint ... ale bohuzel neni free

ach..a ten OO není snad datově kompatibilní s wordovkým DOC? - alespoň u dobře vysázených dokumentů?

Pomocí psutils (jsou pro Widle i Linux). Postup např.: Pomocí PS tiskárny vytvoříme z DOCu (nebo čehokoli jiného, co se dá tisknout) soubor PS. Psutils (píšu jen z hlavy, nemám to před sebou):Přestránkování:psbook vstup.ps prestrankovane.ps(volbou -s se dá nastavit velikost signatury atd., podrobnosti v man.)psnup -2 prestrankovane.ps tisk.ps (to zmenší výchozí formát (třeba A4 na A5)nebo (pokud chceme zachovat velikost -- 2 a5 na 1 A4)psnup -2 -s1 prestrankovane.ps tisk.psA je to. Vytisknout, poskládat, sešít, oříznout... Brnkačka ne:) Samozřejmě to umí mnohem více, nežli jsem tady naznačil.Nebo take pomoci pstops, ale to je trochu slozitejsi. Pohoda, hezký denJosef

Byl jsem zvyklý to hledat v Soubor - tisk - lupa.Nyní jsem to našel v Vzhled stránky - okraje - stránky (více stránek) - brožura (Word 2003).Nevím, jak je to u Vás, jestli to není jen tím, že volba je umístěná vždy jinde.

Taky jsem na to nemohl přijít. Jediné řešení, co mě napadlo, je převést do PDF a vytisknout PDF jako brožuru.Prostě, čím novější software, tím debilnější ...

Nejdebilnější to není, díky za pomoc. Tiskneme konečně nové vnitřní řády na intr. :)

Vidím, že toto téma je velmi staré, ale přesto si myslím, že znám zde nevyřčená fakta.Považuju se za velmi zkušeného uživatele (nejen microsoftího) office, ale ani já jsem o této možnosti ve wordu nevěděl a byl jsem překvapený, že to verze 2003 i možná starší umí.To jsem tak jednou zavedl řeč na tisk a že jsem si s pomocí skriptu (ve wordu zvaného makro) připravil PDF s přeházenými stránkami, aby se to vytisklo správně (tisk brožury umí akrobat až od určité verze). (To jsem samozřejmě nedělal ručně, ale s pomocí makra, které vytisklo stránky ve vypočteném pořadí dvě na list.) A že prý to m$ word umí. Moje první reakce byla, že já mám ale jen 2003 a starší. Dotyčný člověk také ke své radosti neměl verzi 2007 ani novější s užásným vzhledem, tak jsem si to nechal předvést. Dosud se divím, že jsem si této možnosti nevšimnul. Open Office to má v dialogu předcházejícím tisku. Tak je to naprosto logické a každý by to tam asi hledal. M$ tam má jenom možnost více stránek na list. Tisk brožury se zcela logicky a zároveň nelogicky schovává pod nastavením stránky, které je ještě logičtěji v roletce soubor (na to jsme si už zvykli), nikoliv formát, kde ho má jeho open source kolega (open office, libre office). V dialogu vzhled stránky, na záložce okraje je sekce Stránky. Tam je rozevírací sezman Více stránek, stejně jako v tiskovém dialogu (vlastně v tom tiskovém dialogu je to jinak, ale jsou to detaily pod rozlišovací úrovní normálního uživatele), narozdíl od něj je tam ale i možnost brožura. Po jejím vybrání se ještě ukáže rozevírací seznam počet listů v brožuře. Toto je velmi užitečné při tisku něčeho rozsáhlejšího, protože sešívačkou (ani jehlou a nití) neoprošijete o moc víc jak 10 listů nemluvě o nutnosti ořezávání (při 10 listech ještě vypadá ořízka rovně).Chtěl jsem přiložit i výpis příslušného makra, ale nemohu ho najít (asi jsem ho uložil do dokumentu a ne do šablony). Myšlenkou makra bylo, že se vitisknou vybrané strany, Ukázat celý příspěvek