» Poradna » Programy

Jak na tabulky v OpenOffice?

Nazdar. Potřebuju udělat tabulky na počítání ceny, slevy, ceny po slevě atd. Ale dává mi to pěkně zabrat. Poradí mi někdo?

1. Ve sloupci A mám cenu v Kč. Ve sloupci B slevu v %. V D chci vyhodit slevu v Kč. Normálně bych to udělal funkci =A1*B1. Jenže když mám seznam dlouhý? Dá se nějak označit pole D1 - D50 a zadat, že D1 má být A1*B1, D2 má být A2*B2, D3 mý být A3*B3...?

2. Mám dva soubory. Tabulka1.ods a Tabulka2.ods. Nyní potřebuju dostat výsledek z Tabulky1.ods (pole D4) do Tabulka2.ods (pole B3). Tedy když změním jednu tabulku vsouboru Tabulka1.ods, aby se mi zároveň upravily i související věci v Tabulka2.ods?

Odpovědi na otázku

1. napíšeš ten vzorec prvmího chlívečku. Chlíveček je orámován a v pravém dolním rohu má čtvereček. Tak ten chytneš myší a táhneš ho dolů po buňkách kolik potřebuješ a automaticky se ti vkládá ten samý vzorec a automaticky i mění čísla buněk.

Super! Díky moc. A na dvojku bys odpoveď nevěděl?

2. Možná v nápovědě je to oddíl přepočtení a položka tabulky Průvodce daty. Ale to co chceš rozhodně jde, třeba to už nekdo dělal. Já jsem z jedné tabulky udělal databázi a z ostatních tabulek formuláře abych to nemusel ručně při změně spravovat a to co jsem spravil v jednom formuláři se automaticky opravilo ve všech ostatních. Možná v nápovědě ti pomůže oddíl listy a položka souběžné vícenásobné plnění.

jen doplním zlepšení - když na ten čtvereček dvakrát klikneš, tak to automaticky roztáhne vzorec na celý rozsah dat (přišel jsem na to náhodou a je to super fičura).

Teda na taketo zakladne veci urcite najdete pomoc aj v helpe. Od toho tam ten help je.

Do Tabulky2.ods staci nekam kliknut, napisat = a kliknut na pozadovane policko Tabulky1.ods
a ENTER.

To je vsetko co potrebujete pre zobrazenie hodnoty z inej tabulky.

Bohužel, tak jednoduché to není. Nejsou to totiž dvě tabulky v jednom souboru, ale dva soubory pojmenované Tabulka1.ods a Tabulka2.ods. Zase takový osel nejsem...

Beru zpět... Ono to vážně takhle funguje...

Mám ještě jeden asi hloupý dotaz, ale pro mě je to zapeklitá věc. Když postupuju dle "návodu" na přenesení obsahu pole z jednoho souboru do druhého, tak o používá absolutní cestu. Já bych potřeboval, tu cestu změnit na relativní. Nevíte jestli to jde a jak na to?

ked ste kurzorom vo vzorci na mieste absolutneho odkazu
treba rucne zmazat znak "dolar" (to iste plati pre MS office)
je na to nejaka klavesova skratka ale nejak mi vyfucala z hlavy

na www.openoffice.cz nájdete odpovede na tieto otázky.