» Poradna » Programy

Jak na boot starého počítače

Jakožto úplně obyčejný uživatel PC nerozumím ničemu v oblasti programování a podobně. Každopádně sem získal starý notebook (s trackballem). Po zapojení a zapnutí se po chvíli objevil rámeček s informacemi o ntb a podním text: DRIVER NOT READY ERROR Insert BOOT diskette in A: Press any key when ready Anglicky trochu umim takže chápu co chtěj ale žádnou bootovaci disketu nemam. Někde sem čet že se dá i vytvořit. (par prázdných mám a i normální PC)Proto prosím o jakoukoli radu, postup či přesměrování na články zabývající se tímto problémem, jelikož tomuto tématu opravdu nerozumím.

Odpovědi na otázku

prvořadě to chtělo napsat značku a typ notebooku. Nejspíš je na něm něco napsané a možná bude pod baterií nebo vespodu tovární štítek.Tipuju něco hodně starého a nejspíš tam holt aktuálně není ani MS DOS...

Ntb je značky Success. Main procesor 80486ROM-BIOS Date 05/05/91Base memory size 640kbExt memory size 3328kbSerial ports 3f8, 2f8Paraller ports 378Display type VGA/pga/egaNumeric procesor NONE Floppy drive a NONE Floppy b NONE Hard disk C none Hadr D noneAmerican Megatrends Inc.

Model No NB8600

tenhle krám?https://www.olx.pl/oferta/laptop-chicony-nb-...

Odnes to do Sběrného dvora. Jednak je to nejméně dvakrát starší než ty, jednak to dnes nemá využití a ty nemáš šanci s tím něco udělat a (znalý) sběratel nejsi.

Díky naprosto vyčerpávajícímu popisu konkrétního PC ti mohu napsat naprosto přesný popis řešení:1. Otoč PC2. Najdi přepínač N773. Přepni ho z polohy "BOOT_KO" do polohy "BOOT_OK"4. Kousek pod ním je trikodér5. Nastav trikodér podle dráhy Pluta dle astrologických tabulek (jsou volně na netu)6. Sežeň si kohouta a kbelík7. Podřízni kohouta a kbelík naplň krví8. Za tance HulaaaBuaaa cákej na PC krev z kbelíku9. Teď už to naskočíMálokdy se tu vyskytne někdo, kdo tak skvěle popíše HW sestavu, aby se mu dalo takto skvěle poradit, většinou jsou tu jen pitomci, co si myslí, že máme věšteckou kouli. Není zač.

nebude problém s nestabilitou dilithia a tachyonovým zářením?

Sakra, na to jsem úplně zapomněl! Měl by radši překontrolovat ochranné silové pole a dobít štíty. Jistota je jistota. U tohoto konkrétního typu člověk nikdy neví, v jakém stavu tyto věci jsou.

Ono s takto starými laptopy je to o zobák tak jak tak - už jsem zažil jeden, jehož baterii chtěl nějaký Goa'uldský jouda vylepšit naqudahem, jenže naqudah při kontaktu se zcela neznámou náplní čínských baterií začal derivovat na naquadrii a takatak, že laptop prohodili skrz StarGate na jakousi planetu. Teď v to místě září supernova.

Stahnout image FreeDOS, nahrat na bootovaci flashku nebo CD, nabootovat jiny pocitac s disketovou mechanikou do FreeDOSu pomoci flashky nebo CD, vlozit do mechaniky disketu, napsat "format A: /s", po ukonceni zkusit nabootovat notebook z diskety.Ale pokud anglicky umis na urovni toho, ze diskette je disketa a boot je boot, tak bych se do toho radsi nepoustel.

ono jde sehnat i MS DosDOS 6.22 Boot Disk 1.0Category: OSYear: 1990Description: DOS 6.22 Boot Disk. NOT Installer Disk.https://vetusware.com/download/DOS%206.22%20Boo... dos 6.22 6.22Category: OSYear: 1994Description: msdoshttps://vetusware.com/download/dos%206.22%206.22/je tam toho celkem dosthttps://vetusware.com/myslím, že jsem odtud kdysi stáhl Windows 1.0 pro vyzkoušení na nějaké vykopávce notesu s 386 nebo tak něčím.

Má trochu problém protože v laptopu není HD, takže fungovat může jen z diskety a provozovat ta T602. I když je dost dobře možné, že má vybitou baterii na MB a disk není v BIOSu nastaven. Mírně pochybuju, že ho zvládne případně nastavit.

tak možná tam je. Být to nějaký unikát, nebo kdyby to člověk mermomocí chtěl zprovoznit, tak se prý dá koupit IDE/PATA rámeček na CF kartu a 256 MB karta by měla na takovéhle hrátky snad stačit...

To bude složitější - u těchto starých BIOSů se nastavoval počet hlaviček, počet cylindrů a sektorů, landzone atd., všechno ručně. Pochybuju, že by uměl disk detekovat, to přišlo až později i když výjimky asi mohou existovat.

On tam nejspis disk bude, jen je davno v haji baterka a starsi biosy neumely autodetekci disku a musela se do nich rucne napsat geometrie. Pokud to bylo zadany spatne, pak to nefungovalo a pc disk nevidel. Coz by u nejake 386 s trackballem mohlo byt.

Tak podobné modely jsme používali někdy v roce 1995. S windows 3.1, dal se na tom rozchodit i e-mail z Internetu přes Trumpet Winsock, ale fungoval dost těžkopádně. Také mám jeden historický model, funguje na něm Ubuntu 5.1, bez grafiky. Ovšem na 64MB paměti. Takže prakticky by se dal použít tak na přehrávání nějaké jednoduché animace - třeba do výkladu obchodu.

Tohle je vážně naprostá ztráta času, protože i kdybys ho vyladil do 100% stavu, stejně to nebude použitelné vůbec k ničemu. Na tom nepojede internet ani video, natož cokoliv jiného.

Třeba cílem není výsledek, ale cesta. A kdo si hraje nezlobí. A počítače nejsou jen o internetu a videu...