» Poradna » Programy

Jak mazat přepisem (bezpečně)

Existuje nějaký windows program, který zajistí že uživatel i samotné běžící programy budou mazat data tak, že je přepíší jinými náhodnými daty např. tedy bezpečný přepis? znáte takové programy, kde to stáhnout? Docela mi to přijde jako samozřejmost taková funkce jelikož víme, že obyčejně smazaná data lze obnovit, dokud se nepřepíší něčím jiným

Odpovědi na otázku

Ano, takových programů existuje mraky, umí mazat soubory, oddíly i celé disky, stačí si vybrat. Počítej ale s tím, že mazání přepisem (zvlášť když se použije nějaká norma s vícenásobným přepisem) trvá podstatně déle, než klasické smazání a s počítačem se během toho nedá moc dělat.

Ještě doplním, že to se týká jen samotného manuálního mazání nepotřebných souborů. Ale asi nedonutíš ostatní programy, aby mazaly stejným způsobem. Pokud nutně potřebuješ, aby na disku nezůstaly obnovitelné zbytky, tak jediným způsobem je asi šifrování disku. Tam nikdo bez znalosti hesla nepřečte nic, včetně smazaných zbytků.

jj jde mi o program který se nějak integruje, naočkuje do windowsu aby změnil to co se děje když se má mazat nějaký soubor/data. samozřejmě vím že existují mraky programů na manuální přepis i přepis volného místa na celém disku, jde mi ale o to automatizované při každém jakékoliv mazání

Ano, ale snad i windows umí spouštění příkazů na pozadí. A nevidím důvod něco přepisovat víckrát, podle mě je to báchorka Pentagonu.

Ano, je to báchorka Pentagonu, ale bohužel pravdivá. Nejpřísnější vojenské bezpečnostní normy vyžadují až 25-násobný přepis náhodnými daty, aby považovaly smazání za definitivní. Upozorňuji, že se to týká jen klasických mechanických harddisků, ne SSD a jiných elektronických pamětí. A proč harddisků? Jednoduše proto, že magnetický záznam je analogový a jeho změna není nikdy úplně 100%. To znamená, že když například jeden bit obsahuje magnetickou úroveň odpovídající logické 1 a přepíšeš ho logickou nulou, úroveň zmagnetování nebude stejná, jako by tam původně byla nula a přepsal bys ji zase nulou. Takže se dá sice komplikovaně s drahou technikou poznat předchozí stav. A ještě horší problém mechanických harddisků je nepřesnost mechaniky pohybující hlavičkami. Když se hlavičky posunou na určitou stopu, nejede nikdy dokonale přesně po původní stopě, ale je tam mírná stranová odchylka. Takže nová stopa nepřepíše tu původní přesně po celé šířce, ale je nepatrně stranově posunutá a po jejím okraji zbyde úzký pruh z předchozího záznamu. Aby se toto vyloučilo, musí se přepis provést vícekrát, čímž se zvýší pravděpodobnost, že zbytky původní stopy budou přepsány s učitým rozptylem na obě strany a že tedy z původní stopy nezůstane žádnu použitelný zbytek.

Jasně vocaď pocaď to znám ( že to přepólování nedojde k totálnímí změně informace), ale báchorkou jsem to nazval, protože to považuji za nereálné zjistit (resp. nikdo nic takového nepopisoval - což samozřejmě neznamená, že je to nemožné --- sakra občas v té češtině je kurevsky mnoho záporů jako čoklů v kotcci)

Jako určitě běžný člověk bez speciálního vybavení a znalostí nemá šanci přečíst ani jednou přepsaný záznam. Ale jsou instituce s neomezenými zdroji, kdd to dokáží. Takže záleží na tom, před kým vším člověk chce smazaný záznam utajit

Ano, takových programů existuje mraky, umí mazat soubory, oddíly i celé disky, stačí si vybrat. Počítej ale s tím, že mazání přepisem (zvlášť když se použije nějaká norma s vícenásobným přepisem) trvá podstatně déle, než klasické smazání a s počítačem se během toho nedá moc dělat.

Ono je to tím že normálně se data nemažou, smaže se jen hlavička souboru nebo struktůra souborů. Nahraj na to video a vsadím se že ani FBI experti nepříjdou co na tom disku bylo předtím. Pokuď je to SSD tak je to jasný.