» Poradna » Mobily

Jak kompletně vyskenovat Android na případnou havěť

Ahoj, jelikož nejsem v této oblasti tak zkušený tak se ptám. Jak by šlo komplet vyseknovat android zařízení na případné viry. Na PC je to jasné tam udělám kontrolu logu a je to. Ale jak vyskenuju telefon je mi záhadou. Není nějaký skener na jedno použití jako Eset Online scaner pro PC?DÍKY ZA PŘÍPADNÉ ODPOVĚDI

Odpovědi na otázku

Nijak, z principu funkce a zabezpečení androidu nemá žádný antivir kompletní přístup k systému a aplikacím.

Nic takoveho nejde. Na Androidu aplikace nema pristup k jinym aplikacim, takze zadny vir existovat ani nemuze a tzv. antiviry nemaji zadnou moznost jak zkontrolovat jine aplikace. Je to jeden velky podovd antivirovych firem na hlupaky a nezkusene.

Jaký máš telefon? Máš otevřený zavaděč EFI (bootloader)? jakou verzi bezpečnostní záplaty Androidu máš?Pokud máš podezření na viry, je nejlepší jej komplet přepsat utilitou výrobce, tedy části jako system.img, recovery.img, boot.img a cust.img. Pokud nemáš páru, tak to nedělej, protože ho umrtvíš.

Mám telefon ZTE Blade L5 a Android 5.1. Žádné aktualizace od výrobce zatím nebyli. Takže jistota je udělat HardReset? Jinak jaké typy virů kromně RansomWaru existují? Vím že to není tak rozšířené jako u PC ale přece něco existuje?

Ne, hardreset není jistota. Někdy Číňani nacpou malware přímo do systémove oblasti paměti, kam hardreset nezasahuje. Jaké typy virů existují? Všechny možné :) Pro android to ransomware nebývá, o takovém jsem ještě neslyšel. Obvykle jsou to jen víceméně neškodné záležitosti, které jen zobrazují různé nežádoucí reklamy, v horším případě například odesílají tajně SMS na placená čísla a podobně.

Pokud te to tak hodne bere,tak Nod32 a Dr.Web jsou nato ok. Ono ani tak u Androidu nejde o viry jako spise o Malware.A pokud s mobilem jsi casto na internetu,tak to ma smysl pouzivat Antivirak.Tohle je odpoved na tvuj dotaz,tak,ze lovci chytrosti urcite budou zase oponovat. : D

Ne, je to pitomost jak hrom. Ty tzv. antiviry skutečný malware. A navíc android nelze zavirovat pouhým brouzdáním na internetu, musíš výslovně stáhnout APK a nainstalovat ho. A proti tomu žádný posraný NOD32 nebo Dr.Web fakt nepomůže, je to jen zbytečný balast a brzda telefonu.

Vypadl mi kus věty:... Ty tzv. antiviry skutečný malware neodhalí, nemají podle čeho, protože na rozdíl od Windows nemá jedná aplikace přístup k jiným aplikacím. Bohužel někteří lidé nechápou základní rozdíly mezi fungováním Windows a androidu a pořád budou blábolit něco o "antivirech" ;)

Takže ve skutečnosti by se mi nic nemělo stát. A jak případný Malware odhalím? APK sice moc neinstaluju ale teď nedávno jsem jedno apk instaloval. Vím jsem paranoidní ale je to tak.

Ty ji neodhalis,ale ona tebe a to tak,ze muze treba odesilat sms nebo vytacet cisla popripade ti hazet reklamy na display. : D tak lovu zdar.

Tvé tvrzení, platí pouze pro telefony s Androidem, bez rootu.

Zkus mé tvrzení vyvrátit ;)

Takže hard resetem smažu jenom viry co jsem sám nainstaloval?

Pokud má zamčený bootloader a provádíš jej z CWT, tak velmi pravděpodobně ano. Je jen velmi malá šance, že je recovery plný breberek už z továrny.

No to by se ti líbilo,nic takového nebude. Hard resetem nic neresis,ten je uplne zbytecny. Mam mobil uz 2 roky a zadny hard reset jsem nedelal,ale to poznas sam az to udelas,ze je to jak bylo.

Pokud se dostal do systému, tak ho ani hard resetem neodstraníš.

tak jistota je asi preflashovat ROM. Ale otazka je, proc to chces udelat, mas podezreni na nejaky keylogger nebo jak?

Kompletně nelze.