» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jak kompletne reinstalovat WIN10 + ovladače?

Ahoj, pred par mesici jsem si koupil pocitac s Windows 10 Home, ten je dnes uz ale bohuzel kompletne plny malwarem a viry, zkousel jsem prakticky vsechny free anti-malware softwary, ale nic nepomohlo. Jedina moznost je opravdu system preinstalovat. Ja ale nevim jak. Drive na sve Viste jsem jen vlozil instalacni CD, napsal key a OS se preinstaloval. Tady za prve nemam zadne CD a za druhe potrebuji ten "kompletni reboot" - jak mi bylo doporuceno (zadny windows.old, proste OS ve stavu jako pri koupi). Je mozne zvladnout to sam (opravdu bych tuto moznost uvital) nebo se mam obratit jen na ajtaka?Druha otazka zni, jak je to potom s ovladaci? Jak dostanu pocitac do te same podoby, v jake jsem ho koupil? Staci jednotlive stahovat konkretni ovladace?Dekuji

Odpovědi na otázku

On je rozdíl kompletní reboot (tohle soudím, že asi myslíš čistou instalaci) a Stav jako při koupi (předpokládám, že tam byly nějaké programy od výrobce).

Ano, myslel jsem tim cistou instalaci. Programy od vyrobce tam urcite byly, ale ty jsem stejne nevyuzival

Pokud je to OEM s oddílem pro obnovení, proveď obnovu do továrního nastavení.

Pokud k tomu nemam zadnou krabici, DVD, nic, tak mam asi OEM, ze ano? Tovarni nastaveni pomuze i proti tomu malwareu? O.o

Nejspíš ano.Tovární nastavení obvykle malware neobsahuje. Je to snadné i pro laika a pindů o blotware si nevšímej. Bude to ve stavu, v jakéms to koupil a hlavně funkční. A nebudeš psát dotazy, proč to či ono nefunguje. Po obnově obvykle proběhne aktualizace, takže to chvíli trvá, než je plně funkční.

Co to tady kecáš? Po čisté instalaci bývá ntb "více" funkční než s nějakou zásobou desítek prográmků od výrobce, který akorát zabírají místo a zpomalují zbytečně chod. Navíc ve Win 10 obnova často skončí chybou nebo systém po obnově nejede jak má. Takže pokud to zvládne, tak čistá instalace.

Správně a když se zadaří, tam tento "bohulibý stav" vydrží dva dny. Ten počátek je pouhé placebo funkčnosti.Vždy je lepší, výkonnější a vhodnější instalace odborná, z gruntu a s přehledem, kterou má odborník.To, co je tam od prodejců, je v první řadě svinstvo, podraz a vychcanost.

to svinstvo od prodejců s názvem ,,,RECOVERY,,,obsahuje všechny ovladače a patche .... které by musel ručně doinstalovat a jak to doinstalovat, když se nepřipojí k netu, poněvadž nemá ovladače na wifi,ethnet a nemá je bokem uložené. Takže jen vůl řekne smaž recovery, je to na hovno, ale kdekoli na světě může dostat notebook do továrního nastavení !!! Nepotřebné programy se dají odinstalovat!

Jenže i když ty programy odinstaluješ, pořád tam po nich něco zbyde. Co se týče toho, že se nepřipojí k netu - to je směšné, tohle platidlo u Windows 7, u 10tek pokud nemá nějakej specifickej HW tak mu to už při instalaci nabídne připojení k netu.

Nezbude, Pepo, nezbude, ale opravdu se to musí umět.

To souhlasím, ale není lepší (a rychlejší) udělat rovnou čistou instalaci, která bude asi jednodušší (i když evidentně tazatel neumí ani to)?

To záleží na tolika okolnostech, že by se o tom dala napsat práce - dobrá práce.

Jaká je šance, že ten recovery oddíl neobsahuje havět, díky které chce přeinstalaci?

Sáhnout z Microsoftu Windows 10 Home a vypálit či nahrát buď na USB flash či DVD, normálně nainstalovat, pokud již byly aktivované, klíč to nechce, ovladače nejlépe po jednom ze stránek výrobce natahat a nainstalovat. Není se čeho bát.

No podle mě je ten postup trošku jinačí.Já osobně bych začal úpravou instalačky Windows 10 a to vyházením neinbox appx, zakázáním instalace některých inbox appx, vyházením některých klasických packages, nastavením asociace souborů, nastavením uživatelského metro layoutu a též přidáním pár zápisů v registru a nakonfigurováním pár vychytávek.Defaultní instalačka je totiž bez úpravy taková divná no...

A některé věci se dělají pohodlnějc v instalačce něž v nainstalovaném systému (např. všechny appx).

Tazatel ale napsal, že to neumí, takže po něm chtít, aby si upravoval instalačku, to by si chtěl moc ne? Já musel přeinstalovávat jen dvakrát, takže sem neřešil úpravu instalačky. Ale zaujalo mne to. Co se zeptat Googlu, abych mohl nastavit, co si popsal?

Tazatel ale nenapsal, že by se to nechtěl naučit. Já jen měl poznámku k určitému postupu, kdy se použije defaultní instalačka. Ze zkušenosti můžu napsat, že je to celkem naprd a vyštelovat se trošku dá. A taky jsem ji neuměl upravovat a naučil jsem se to. Co googlit by bylo nadlouho, chystám se takovej základ sepsat na můj web, zhruba to, co jsem popsal. Kdy to tam přidám ale netuším.

Samozřejmě, to byla jen má domněnka. Ale když si šetří čas a místo Googlu, se ptá tady, tak pochybuji, že bude chtít dávat čas do učení, jak si upravit instalačku.Něco sem na Googlu našel. Ale co sem koukal, tak bych stejně tu instalačku musel dělat dvakrát ročně, protože asi nejde upravenou instalačku aktualizovat na novější build/verzi. Ale budu monitorovat tvůj web, tak až to ten postup zveřejníš, budu o tom vědět.

1. On je to NAKONEC notebook?! Byl nějaký ROZUMNÝ důvod to tajit tak dlouho?2. Co je: "kompletni reboot"?! Přesněji, co ráčíte pod tím vůbec myslet?! Nakonec se z toho stala reinstalace uživatelem zasvi.něného os.3. S jakými právy k systému pracujete jako uživatel? Zde si nedělám jakékoliv iluze.Sehnat někoho počítačově "gramotného", jak se s tím politici, personalisté a jiní tupouni tolik ohánějí. A ten buď provede provedení z recovery oddílu, nebo provede řádnou instalaci redmondského os s řádnými ovladači (z webu výrobce notebooku) v řádném pořadí, provede ŘÁDNÉ NASTAVENÍ systému a pak provede bitovou kopii na externí médium.

Stačí dát obnovení do továrního stavu a zachovat své soubory v microsoft update...