» Poradna » Ostatní

Jak kdo zjistil která houba je jedlá a která jedovatá a?

Slušnej večír přeji,chci se zeptat kdo a jak zjistil která houba je jedlá hned, která po přejetí teploty po určité délce trvání a která zničuje játra po cca 10 létech atp. Např. ve Švédsku prý nejedí houby vůbec protože jsou jedovaté všechny, tak mě zajímá jak k závěru přijít "potajmu" aby to cizí moznosti neviděly.

Odpovědi na otázku

řekl bych, že to opět ods*aly laboratorní myšiasi si pustím Stopařův průvodce po galaxii

Ve Švédsku se mýlí. Skoro všechny houby jsou jedlé. Ovšem některé pouze jednou.

Asi s rozvojem vědy, začalo se zkoumat všechno možné i nemožné. Kdysi dávno lidi jedlé mohli od ihned nejedlých poznat hned. Prostě to asi někdo zkusil, byla minimálně nechutná nebo mu po ní bylo špatně, případně dokonce umřel, tak se ta houba zařadila mezi nejedlé nebo jedovaté. Ale pokud některá má dlouhodobě negativní účinky...to asi před stovkami let asi těžko zjišťovali, tak je jedli. Dnes je spousta věcí, která se dřív jedla a dnes ne (nebo se nedpopručuje), protože se zjistilo tohleto a támhleto...

A jaký závěr si učinili z požití lysohlávek?

Jak snadno zjistite v libovolnem atlase hub - ta houba "neni jedla".(Ostatne se spoustou "nejedlych" / "jedovatych" hub je to velmi podobne, jen ta lysohlavka je proflakla.. ;o) )

To byl pokus o vtip. Jen mě napadlo, jak to Pozitron líčil, jestli jim bylo špatně nebo dobře.

Ja vim.Ale ono to tak fakt je. Nekdo tu houbu snedl, nebylo mu dobre / videl ruzovyho slona, takze zaver znel "nejedla". "Nejedla" z pohledu smazek mnohdy znamena "velice zajimava". ;o)

Poměrně vhodná metoda je připravit je chutnou formou tchýni. Vhodné jsou zejména muchomůrky zelené a tygrované vyznačující se velmi dobrou chutí. Tím si lze mimo jiné snadno ověřit, že jejich jedovatost je reálná a hlavně spolehlivá. U neznámých hub, pokud tchyně požití hub přežije, je nutno výběru hub při sběru věnovat větší pozornost.

To jsi slysel kde, ze se ve Svedsku houby vubec neji? Nejoblibenejsi houba je asi liska, jinak se tu houby teda nesbiraj v takove mire jako v Cechach, ale ujistuju te, ze Svedi maji houby radi a konzumuji je.

to je známá věc - v lese nasbíráš co ti přijde pod ruku, doma očistíš, nakrájíš a zamícháš stříbrným příborem - no a když nezčerná tak můžeš uvařit a zdlábnout

Normálně - uvaříš a sníš. Pokud ti bude blbě nebo umřeš, je houba stoprocentně jedlá. A když ještě bude příjemně chutnat, tak jsi navíc narazil na vynikající hříbeček.

Jo a velmi málo národů sbírá houby na jídlo, je to asi dáno historickým vývojem, kdy byla na určitěm území dlouhou dobu chudoba, tak lidé začali zkoušet různé alternativní potraviny, ale to je jen má teorie. Ostatní mají houby za obecně nejedlé.Chtěl bych si někdy zajet na houby do Finska, tam jsou domy často i v lese (netěží se tam dřevo v takové míře jako u nás) a okolo se válí mraky jedlých hub, které nikdo nesbírá.

Pokud ti NEbude blbě nebo NEumřeš, je houba jedlá, bacha na to, neber mě doslova, sem tam taky chybuji

Nó, Finsko, Norsko, tak jsem to možná s těmi seveřanami poplet, to mě právě říkal "cestující" že tam se válí trsy hřibů a nikdo je nezbírá, tak jsem se ho zeptal jak to zjistil, a on že mluvil s nějakým tamním domorodcem a ten to jednoznačně zavrhl jako "jedovaté"

"Jak kdo zjistil...", no řekl bych, že u hub úplně stejně, jako se lidi naučili odlišovat třeba rulík od černého rybízu nebo špenát od difenbachie.Ignác: Jdeš na to dobře. Když vydržíš s volbou témat, brzy budeš pro Kolesu a Pavelku nepříjemná konkurence.

zjistili to pozorovanim inteligentnejsich zivocicu, kdyz to ji zver, mohu to jist take

To bych zrovna netvrdil, je třeba hodně hub co jsou pro zvířata jedlé, ale pro člověka jedovaté.

Ti mínusáci mě někdy fakt baví. Asi nikdy nebyli v lese a neviděli od slimáka nebo veverky ohhlodanou mochomůrku červenou , a není to jediná věc. Opravdu nemají všichni živočichové stejné zažívací ústrojí, co je pro jeden druh jedovaté, toxické či jinak nebezpečné, pro jiný druh je to pochoutka. A ne jen z rostlinné říše, třeba mnohé druhy žerou mršiny. Kdyby člověk překonal odpor a snědl takové maso, tak zemře v bolestech.

Pozitron: Mínusáky neřeš, tady to číslo jen ukazuje počet lidí, kteří přiznávají, že právě vůbec netuší, o čem je řeč.

Já vím, ale stejně mě to nepřestane bavit

Takovej pták ten sežere rulíku a létá nad oblaky Prý nejpodobnější člověku je prase, testy na krysách které jsou již odolné snad všemu civili .. bych moc nevěřil.

A kdo třeba ohlodává mochomůrku červenou? Ne všechno, co je jedovaté nebo nejedlé pro člověka, je jedovaté nebo nejedlé pro všechny živočichy...

S tom mochomůrkou červenou (s těmi puntíkami) asi okousává málokdo, proto jsou vždy jako ukázka "zdravé houby", ale srny od dob co zasévají na pole to toxické lupení nežerou nic jinýho, pak ale vypadají ..., hnáty se jim lámou, čenichem narážejí do drnů ..., pro pytláka v zimě nepožidek z lapení ...

Já ji ohlodanou taky viděl mockrát, tak někdo ji asi může. Pochybuji, že ji k nám na planetu, přilétají okusovat emzáci.

To jsou slimáci z Užgorodu a z Jupiteru, ti mají tak veliký hlad že sežerou i šišky od smrku, český slimák přileze, udělá "tfuj, to je ale hnus" a odplazí se

Červené muchomůrky rády okusují veverky, protože jim je po nich napřed moc dobře a potom moc špatně. Jenže na rozdíl od lidí se sfetují jen jednou - poprvé a naposled, po tom, co se z toho rauše proberou už o ně ani nezavadí.

Jenže to jsou "emerický" veverky, ty sem vozí NATO prostřednictvím mysliveckého svazu z USA nebo Anglie kde se tito živočichové rozmnožili a působí v uvedených státech škody, u nás slouží k "ochraně státu" protože reagují na určité bojové plyny.

Já se Vámdivím, že tomu blbovi odpovídáte.

no blbější než tvoje matka není nikdo ty kryplíku

Houby se válí i v Germánii, ještě jsem neviděl, aby to tam někdo sbíral a popravdě ani jedl. Pod masem, to už je "slavnost". Borůvky jim vozíme my, co se týká lesních, tak vám řeknou, že to nechávají zvířátkům, ale v jogurtech a ostatních výrobcích jim to zdá se nevadí, že se cpou našima. Prostě, všude je to jiné, Frantík s tím problém nemá a papá i to, co nám moc nejede. Španěl to samé. Hlavní je, že na svíčkové, španěláku, kachýnce a dalším se shodnem.

Jenom jsem kouknul v nějakým obchoďáku na sušené ho uby, tam jsou takový prašivky, že pančování chlastu Metanol/Etanol je pro ti tomuto znovuzrození Taky by mě zajímalo jak se to od výkupců kontroluje a jaké mají listy původu

Podobným způsobem, jakým se zkouší pojistky. Zapneš do zásuvky a když shoří, tak byla dobrá.Když sníš nějakou houbu a přežiješ, byla jedlá.

Zjistil to nejznámější houbař - Chuck Norris... Ten jedinej dokáže otrávit i jedovaté houby.