» Poradna » Programy

Jak k winXP nejlepe priinstalovat Linux?

Mam 30GB disk a na nem WinXP, udelam partitionmagicem nalsi partisn a jak ted nejlepe zajistit, aby se mi to po nailstalovani linuxu na ni cely nepodelalo. Jde mi o to, abych jednak neprisel o stavajici data a aby to nejak rozumne davalo na vyber pri bootovani OS, kerej tam chci zrovna spustit. Planovany OS Linux bude budto Debian, nebo Mandrake 10.x
Diky za rady

Odpovědi na otázku

Ja osobne jsem sice Mandrake, ci Debian na pocitac se systemem XP neinstaloval, ale u mne probehlo vse bez problemu s linuxem Suse 9.1. Nebyl v tom zadnej problem. Pred tim jsem nemel problem ani s Mandrakem 9.0.

Nainstalujes to bez problemu, pomoci PQ Magic zmensi windows oddil na nejmensi moznou velikost at Ti zbyde misto pro linux a nedelej zadne nove oddily. Wokna nech na zacatku disku. Pak spust instalator. Klidne ten z Mandrake. Mam vyzkousene ze nic nepodela. Ja provozuji verzi 9.0, ale ta je uz stara, kdyz 10.0, tak ne community ale tu novejsi. Potom si pri instalaci Mandraku zvolis vlastni rozdeleni disku (rezim instalace EXPERT) a vytvoris partilion hda2 a hda3, hda2 pro linux native a hda3 pro linux swap - tato bude mit velikost aspon 2x ram. Muze to byt klidne obracene, napred swap a pak linux native - tento oddil udelej typu ext3. Rychle a spolehlive. Potom uz normalne istalujes dal system. Vyber bootovani systemu nechas na zavadeci linuxu - LILO, tan zvlada zavest i windows. Tot vse.MatesB

Jen mala poznamka pro sichr: jestli si nejste jisty v konfiguraci zavadece, muzete nainstalovat bootovani na disketu a pak treba v Neru vypalit obraz te diskety na CD a bootovat z toho CD. Je to tutovka a kdyz nahodou musite preinstalovat v budoucnu Wokna, tak Vas netrapi zadne konflikty ohledne bootu.

tak a ted jeste dodam, ze to budu instalovat na notebook....vidite v tom nejakou zaludnost co se linuxu tyce?(myslim tim rizeni spotreby, shutdown pri slabe baterce apod.)
k tomu swapu, mam tu 512RAM, je opravdu nutny tam rvat giga swapu? Z vlastniho routeru vim, ze pri 380RAM to do swapu sahalo jen minimalne.

zkousel jsem nejaky live distra a vsechen HW to v notasovi spravne naslo(teda az na WiFi kartu v picmicu, ale to doresim pozdeji), jediny co mi nefungovalo bylo prave to rizeni spotreby apod.(mam Intel 852GM chipset s celeronem M), ale rikam si, ze v ostrym linuchu by to snad byt problem nemel

1GB swapu tam urcite nedavaj staci max 500MB neviem ci je v MDK moznost vyberu filesystem, ale ak ano tak tam daj radsej reiserFS

Ano standardně je tam ext2 a ext3, reiserFS a XFS.[noflame]osobně si myslím, že pokud se nejedná o server, potom na výběru fs zase tolik nezáleží[noflame]

reiser je dobrej ale ma jeden VAZNEJ hacek. nedostanes se na nej z jinejch os ani READ-ONLY dkezto ext2/3 si otevres i ve voknech(s prislusnou utilitkou), neotevre ho ani freebsd

RTFM