» Poradna » Ostatní

Jak funguji TV karty

Zdravicko,jelikoz je tady spousta zkusenych lidi co by za tenhle "helpdesk" mohli byt klidne placeny (nejsou-li :)), napadlo me dat svuj dotaz sem.Protoze me nebavi handrkovat se o TV doma, napadlo me koupit si TV kartu a rovnou to spojit s upg grafiky. Jde ale o to, ze nevim, ani jak tv karty fungujou, jak se zapojujou, jak jsou narocne na ostatni hw atd. Rekneme, ze bych koupit ne cisty tv tuner, ale grafiku treba Gainward FX PowerPack Ultra/1960 PCX XP 128MB, ktera krome DVI a D-SUB ma take VIVO vystup. Ten je, jak se domnivam, vystup pro koaxialni kabel a obsahuje signal pro TV, v tomhle pripade pro nasi grafiku. Bude tedy stacit, kdyz to zapojim, nainstaluju software (ktery je, doufam prilozen ke karte), a bude vsecko fungovat? Neumim si ani predstavit, jak se prepinaji programy, proste jak to vubec funguje. Co se tyce ostatnich funkci, neplanuju nejak prilis nahravat, jen semtam neco. Sestava je Sempron 2800+, 512mb ram, 80gd hdd, s touto grafikou od Gainwardu.Mate nejake rady / opravy / tipy, jestli to bude fungovat tak jak doufam? TV tunery maji vetsinou i vic funkcni a vystupu (composite video, pak ten na satelitni vysilani) - ale ja chci jen semtam si pustit telku. Je to ok?Samozrejme, ze vam predem moc dekuju a sorry za lame dotaz.Baky.

Odpovědi na otázku

Mas to trosku pomylene. VIVO nema takmer nic spolocne s TV, okrem toho, ze je to obojsmerny video-konektor (video-in/video-out). Ale NENI to TV-karta, a ani ho tv-karta nepotrebuje. vivo potrebujes ked chces posielat obraz z tvojho pc na televizor, alebo nahravat z nejakeho externeho zdroja signalu. Ale ako vravim, pre tv-kartu je nepodstatne, ci mas graficku kartu s vivo, alebo nie...Pokial ide o tv-tuner, mozes zakupit kombinovanu graficku kartu aj s tv-tunerom (typicke riesenie su karty od ATI - all-in-wonder), ale osobne by som radil radsej sa tomu vyhnut. TV-tuner staci kupit raz, a clovek ho moze pouzivat velmi dlho, ale grafu povedzme po 3 rokoch budes uz chciet (alebo musiet) upgradnut...Na type grafickej karty takmer nezalezi, a na ostatnom hardware v podstate tiez nie. Jedine, kde je hw dolezity je schopnost grabovania v realnom case (do avi, mpeg, divx). Ale samotne pozeranie tv na pocitaci nejak extremne procesor nezatazi, v podstate si vsetko robi tv-karta sama. Konkretne u mna (amd3200+ a tv pinnacle pctv/pro) mam pri pozerani tv zatazeny procik asi tak na 8 az 10%.tv-kartu nemusis nejako komplikovane pripajat ku grafike, komunikacia neprebieha cez nejake vivo-rozhranie, ale po pci-zbernici (pripadne usb, ak pouzijes externu tv). Jedine co som musel je pripojit kablikom zvukovy vystup z tv do zvukovky. No a samozrejme antenu do konektora tv-karty...Prepinanie programov sa robi bud cez obsluzny software, alebo dialkove ovladanie. Senzor s kablikom a dialkovy ovladac je prilozeny k lepsim tv-kartam.

Hlavně si kup kartu co podporuje DVB-T, ať nekupuješ za rok novou.

Ale pozor,karty DVB-T co nemaji vestavěný hw dekoder,jsou dost náročné na zatížení počítače jinými programy-třeba (asi) ani na tý nejsilnější sestavě by nešlo současně dělat např. defragmentaci a současně čučet na tv.Já mám ATHLON XP2500+*3200+,1GB PC3200 a třeba při stahování z netu se obraz na AVER DVB-T771 trochu cuká.Jinak má obraz jak víno a je to super věc.

Proč by to nešlo? Když dáš defragmentaci mižší prioritu tak neni problém, navíc defragmentaci neděláš každej den. Náročnost na přehrávání je minimální, protože se u nás používá zastaralej MPEG2, takže pokud nemáš problémy s DVD, nebudeš mít problémy ani s DVB-T. Pokud se ti to cuká, tak máš něco blbě nastavený, já při stahování z netu můžu klidně koukat i s dopočítáváním na 75fps a nic se necuká.

Zjednodušeně:TV karta MÁ vlastní TV tuner, tj. zapojí se do ní signál z antény a ona jej dokáže zpracovat tak, že na PC lze sledovat televizní vysílání. Starší  karty jsou vybavené jen analogovým tunerem, novější mají i dekodér DVB-T, tedy na digitální pozemní vysílání. Existují i karty vybavené satelitním příjimačem. Samozřejmě existují i kombinace grafické karty a TV karty, jak již bylo zmíněno výše. Naproti tomu grafická karta s funkcí VIVO (Video In/Video Out) typicky NEMÁ vlastní tuner, tj. "pouze" přes vstup video in dokáže zpracovat a na monitoru PC zobrazit videosignál, např. výstup z videorekordéru, DVD, satelitního přijímače, kamery, digifoťáku....Pokud byste do ní přivedl jen signál z antény, nezobrazila by sama o sobě nic.

Ako ti uz napisali viaceri, ViVo NIE JE tv karta (nema TV tuner). Do ViVo sa da zapojit len composite signal, t.j. napr. z DVD prehravaca, z videa, z analogovej kamery apod. Antenny koaxial sa do ViVo strcit neda, a teda ani na nej ladit televizne kanaly.Ak si chces do PC zapichnut antenny kabel a ladit si kanaly, potrebujes TV kartu (alebo externy TV tuner), myslim ze spojenu videokartu s TV tunerom som este nevidel, myslim ze ani nie su, takze to musis oddelene, grafiku aku chces, plus TV kartu napr. do PCI alebo externy TV tuner (USB apod., ja osobne USB neznasam takze by som volil PCI, PCI karta ma aj ine vyhody - netreba extra napajanie apod.).

Neznáš ATI All-in-wonder?

Neznam Ok, existuju, nevedel som. Ale ja by som to aj tak radsej kupoval oddelene, grafiku mozes upgradovat potom za hocaku a TV karta ti ostane...