» Poradna » Web a internet

Jak funguje VDSL?

Ahoj tak jsem se konečně dokopal k tomu změnit poskytovatele internetu z bezdratu na VDSL . Objednal jsem si od Metronetu rychlost 100/20 a realně mám dokonce stálých 110/25 a ping 6ms což je opravdu velmi příjemné překvapení . Ale jedná věc by mě zajímala , jak takové VDSL vlastně funguje . Mám na myslí to , že když dráty jsou Cetinu tak kdo pak dodává internetovou konektivitu ? Znamý co pracuje v Cetinu mě tvrdil , že ten internet vždy pouští Cetin a ať si vyberu jákehokoliv poskytovatele tak je to jedno , protože to bude vždy internet od cetinu , který vždy poběží stejně . Tak by mě jen pro info zajimalo jak to je? , mě to totiž překvapilo já jsem vždycky myslel , že ty firmy co nabízejí VDSL tak musejí dodávat vlastní konektivitu a Cetin je poskytuje kabely v zemi .

Odpovědi na otázku

Cetin poskytuje jen spojení uživatel > datacentrum poskytovatele. Nevím kde propojuje Metronet, ale většina providerů ma ze svého centra optický propoj do Cetinu na Olšanské. Metronet sám zajišťuje propoje konektivity včetně zahraniční, Cetin již pak jen transportuje až po koncové DSL a optické přípojky. Když si vyjedeš traceroute tak tam žádný router Cetinu neuvidíš.

Moc děkuji za informaci to zní logicky . Ale podle mě je pak úplně jedno jakého poskytovatele si na VDSL člověk zvolí , protože jeho vliv na kvalitu a rycfhlost připojení je pak podle mě minimální .

Ano, to je spravny zaver.Maximalni rychlost je stejne omezena schopnostmi konkretni linky, spolehlivost pripojeni taktez, 99% technicke podpory, kterou byste mohl kdy potrebovat, stejne bude zprostredkovane poskytovat Cetin, atd. Rozdily mohou byt v cene. Vetsinou zanedbatelne.

No, u beznych uzivatelu, tedy ne korporatnich, poskytuje podporu vyhradne provider, Cetin se s koncakama nebavi. Vtipne je ze ten nejvetsi (s nejintenzivnejsi reklamou) poskytuje s prehledem nejhorsi podporu, skutecnyho technika se tam nedotlucete, damy na supportu vam budou opakovat restartujte modem, a tim to konci.Krome toho Metronet a Tmobil maji v cene IPv6 a verejnou IPv4, u o2 za to slusne zaplatite. Plus ten opruz s vnucovanim toho jejich Smartboxu, jinak za nic neruci.To jsou pak ty rozdily v cene a sluzbe.Data - rychlost a stabilita je u vsech +- stejna

Provider zadnou podporu neposkytuje, tu poskytuje v praxi Cetin. Provider realne jen zajistuje komunikaci mezi zakaznikem a skutecnou podporou. Aspon v tech "zanedbatelnych" 99% pripadu, kdy je nejaka technicka podpora opravdu potreba = pri potizich s linkou.PS: A kdybyste mel kdy v zivote co do cineni s poskytovanim technicke podpory, tak byste vedel, ze pozadavek na restart je ve vetsine pripadu pomerne logicky. A nedelal byste si pak z toho blbou srandu..

Špatná volba poskytovatele ale může dost nasrat - viz např. bordel kolem 365internet.cz.

No jak myslite. Ja jen ze pracuju na podobnym supportu L3, u jinyho providera, no, tak o tom asi moc nevim...

Ja opravdu nevim, kde pracujete, ale o zde popisovanych zalezitostech mate skutecne dost zkreslenou predstavu. Bohuzel.

Já jsem si před měsícem objednal u Metronetu a jsem fakt spokojen objednávka 100/20 realně běží 110/21 a ping 6ms a hlavně co bylo pro mě důležíté aby byl v ceně terminátor a já jsem si mohl nechat vlastní router a to se splnilo , tak u mě spokojenost víc než 100% ani jsem nečekal , že VDSL je tak dobrá služba Nikdy bych si neobjednal O2 kde terminátor na přání zákazníka nelze a buď koupit vlastní modem a nebo si vzít ten od nich a to se mě ani trochu nelíbilo .