» Poradna » Web a internet

Jak funguje placení internetu lokálními poskytovateli internetu?

Dobrý den, lokální poskytovatelé internetového připojení (např. přes wifi) musí mít internet sami někde předplacený (nix.cz?) aby mohli spojit zákazníky třeba se servery v zahraničí. Ve dne je internet využitý více než v noci. Když místo 0Mbit/s budu v noci přenášet 100Mbit/s bude můj ISP a nebo ten od koho si pronajímá datovou kapacitu do zahraničí platit více peněz a komu? Případně komu platí ti poskytovatelé páteřní sítě napojené do zahraničí a platí za skutečně přenesená data a nebo obvykle pronajímají dejme tomu 1TBit/s a neplatí za skutečně přenesená data?

Odpovědi na otázku

A nemusi ti to byt jako koncovemu zakaznikovi jedno? Pokud to bude delat tvemu providerovi problem, neboj, ozve se ti

Wifi a kabeloví provideři za žádné objemy dat obvykle neplatí. Zkrátka si pronajmou jen přenosový spoj (konektivitu) o xxx Tbps do nějakýho síťovýho uzlu, a platí to paušálně co měsíc. Například. Kolik si na to provider "troufne" navěsit zákošů jako seš ty a s jakými podmínkami (agregace, rychlost, atp.), už je o jeho podnikatelským umu.

Děkuji, a když provider platí uzlu, tak komu platí ten uzel? Nebo to je nějaká síťová infrastruktura vlastněná soukromou firmou, do které bylo zainvestováno hodně peněz a nyní se jí to pomalu vrací? Je někde statistika vytížení této infrastruktury aby šlo vidět jestli bude zapotřebí postavit novou infrastrukturu (vedení a uzly pro vyšší datové přenosy)? Nemusíte odpovídat, jen jsem zvědavý pokud někdo víte. děkuji

Zeptej se NIXu.

Jde o to jaký provider ;) Pokud se bavíme o lokálních providerech, tak ty většinou mají pronajmutou konektivitu bez omezení dat... například od Casablanky, ale zároveň si musí pronajímat datové okruhy (rozuměj optická vlákna) např od UPC, aby tu svoji konektivitu dostali třeba přes půl republiky do potřebné serverovny, střechy ;) Casablanka samozřejmě pak nakupuje také konktivitu a to buď od většího providera a nebo rovnou od nixu nebo peeringu (většinou do obouch síťí). Celkově je tohle podstatně obsáhlejší problematika,kterou pár odstavci na foru není možné vysvětlit ;)

Přijde faktura, ta se předá účetní, provede se platba a hotovo.