» Poradna » Mobily

Jak efektivne zesilit signal pozemniho vysilani.

Dobry den potreboval bych poradit jak zesilit signal u tv. Mam smartku od LG, ct,nova atd jedou celkem v pohode ale zoom,smichov,prima max mozna pri krasnem pocasi :DProto bych se chtel zeptat co je tak nejjednodusiho/nejlepsiho udelat.Muze pomoct nejaky zesilovac,nebo vymenit antenu a nebo rovnou koupit satelit?Predem diky za radu

Odpovědi na otázku

Pořídit kvalitní anténu s vlastním zesilovačem a dobře jí umístit (střecha).

Nejlepší "zesilovačů je pořádná anténa, nejlépe typu: "plzeňské síto", ovšem pozor na polskou nekvalitní napodobeninu.

Diky diky myslis neco takoveho ? https://www.mironet.cz/oem-dvbt-antena-sito-velk...

Na tuhle otázku neexistuje tak úplná jednoznačná odpověď. Ona volba antény totiž závisí na místních podmínkách příjmu: jestli je silný signál, jestli potřebuješ přijímat z více směrů (a jak jsou ty směry rozdílné) a jak jsou odlehlé přijímané kanály (myslím tím kmitočtově odlehlé).Tahle anténa je dost širokopásmová a nepříliš úzce směrová. Hodí se do míst s homogenním signálem a nevadí ji kmitočtová odlehlost přijímaných kanálů (=multiplexů). Většinou dobře vyhoví, ale ne všude. Nejlépe bude to konzultovat s nejbližším prodejcem televizní techniky, ten bude mít nejlepší přehled, co se pro dané místo hodí.

Tady souhlasím spíše s ms, než s Honzem od nás, ze štatlu.Jak pravil ms, nejlepším zesilovačem je anténa: nepřidává šum a je naprosto lineární. Zesilovač má smysl pouze ve dvou případech a to buď když je necitlivý přijímač (TV), nebo když je dlouhý anténní přívod, aby se hradil útlum signálu a neutopil se v šumu. On totiž každý zesilovač vždycky přidá vlastní šum a vlastní nelinearitu a tak se má použít pouze v případech, které jsem vyjmenoval.

Pokud příslušné multiplexy nejsou ze stejného směru, může být nutné použít víc antén a sloučit je. I když jsou všechny multiplexy ze stejného směru, mohou být kmitočtově odlehlé. Pokud je signál slabší, může být i zde lepší použít 2 samostatné výkonné antény, než 1 širokopásmovou (která má nižší zisk).Anténní zesilovač nezvýší "citlivost", montuje se tam, kde je dlouhý svod - kryje ztráty v kabelu. Pokud není nezbytně nutný, je třeba se mu vyhnout.

Mas smartku fajn, ale aku mas antenu a kde ju mas instalovanu?

Pokud máš jednu anténu, tak ji můžeš zkusit posměrovat více směrem na vysílač kde jede zoom atd. Trochu se zeslabí signály čt a nova a vyrovnají se úrovně. Pak vykompenzuješ ztráty zesilovačem. DVB-T signály můžeš chytat i odrazem od budov a různých kovových konstrukcí, takže anténa je natočená třeba do úplně jiného směru, než jakým je vysílač. U DVB-T je to jedno. Nejsou tam duchy. ☺