» Poradna » Mobily

Jak dlouho vydrží telefon

Dobrý večer mám otázku jak dlouho vydrží mobilní telefon dotykový, resp. je stanovená nějaká životnost? Mám mobil 1 rok a 1/2, nevím jestli je dobré do něj ještě zainvestovat aby mi vydržel delší dobu anebo to mám nechat být. Někde jsem četl, že životnost ntb je přibližně 7 let. Je to taky u mobilu? Děkuju

Odpovědi na otázku

Těžko říct. Já používám svoji Nokii 5110 od roku 1998, kdy jsem ji koupi v Twist sadě. Mám tam už třetí baterii a původní SIM taky odešla. Kontrast displeje se pomalu snižoval. Na vině byl špatný kontakt mezi vodivou gumou, která propojuje displej se základní deskou. Stačilo vyčistit kontakty isopropylem a zase jede. Stačilo odšroubovat pár šroubků. Výhodou je, že mobil vydrží na jedno nabití min. 7 dnů. Nevýhodou je, že si zahraji akorát Hada. ☺

V záložní 6310i mám stále původní Li-Pol. Nutno dodat, že už ji deset let nepoužívám.

Dnes sa elektronika nevyraba tak, aby vydržala 20 rokov, bodka

Takovy kecy ctu/slysim uz 40 let a zvlastni, ze mi nic neumira den po zaruce...Ale ano, samosebou, ze vyrobce do nejake miry setri, ze notebook s poradnym sasi, aby clovek pohledal, ale taky dneska prumernej notes stoji 20-25 tisic, pred 20 lety to bylo 70-100 tisic...

Sony CM-DX 1000 enhanced (rok 1997) a Sony CM-DX 2000 pořád fungují

Při rozumném zacházení (neupustit do toalety, nekoupat se s ním, nesedat na něj, neházet na zem a pod.) vám vydrží hodně dlouho a nanejvýš budete měnit jen akumulátor.

No na pády jsou nové telefony háklivé, většinou praskne sklo na obrazovce. Staré hloupé telefony většinou snesly mnohem hrubší zacházení.

To ctes docela nesmysly... Zivotnost neni nijak stanovena a co jednomu vydrzi rok, druhymu vydrzi treba 10 let. Priklad? Telefony mam ctyri (rv. 2017, 2013, 2011, 2007) a vsechny bezi bez problemu. Notebooku mam trosku vic (rv. 2013, 2012, 2011, 2010, 2007, 2004) a vsechny bezi taky v pohode. Urcite maji kratsi zivotnost baterie, ale taky to neni nutne takova tragedie jak obcas nekdo pise, ze je po 2 letech na vyhozeni...Jina vec je moralni a SW zastarani - to je u telefonu mnohem vetsi problem, jelikoz vyrobce na ne po dvou letech kasle. U notebooku mam i na 13 let starem kousku Win10, takze je po SW strance stale pouzitelny, coz se treba o Androidu 2.3 rict moc neda.No a samosebou nejvetsi problem je frikulinske zastarani, jelikoz chodit s telefonem starsim nez jeden rok je strasne spolecenske faux-pas

Jo no, nedávno jsem po letech znova sehnal tohle:http://mobile.cdn.softpedia.com/phone-pics/Ericsson-A1018... dal jsem do toh SIM několik týdnů s tím normálně fungoval a užíval si jak se na mně lidi dívají jak na ko*kota

... což je zvláštní, když teďka mezi frikulínama tak frčí retro ...

Frikulín neví co je skutečné retro

Ak už retro, šiel by som do niečoho použitelnejšieho. Napr. do N 6110, 8110, 6350.... Taký Pan. GD 30 tiež nemal každý, Telital takmer nikto (u nás)

A jak bys ti životnost chtěl stanovit? Technicka životnost je do té doby, než se něco pokazí. Může to být dva roky, ale klidně i deset. A taky existuje tzv. morální životnost, která trvá do té doby, než je přístroj beznadějně zastaralý a nedělá ti radost ho používat. A to se taky velmi liší. Zrovna u telefonů, zejména smartphonů, je ta morální životnost velmi krátká, protože náročnost aplikací neustále roste a telefon brzy nemá dostatek výkonu, aby byl schopen slušně provozovat aktuální verze aplikací. U Smartphonu, pokud to není nějaký opravdu výkonný top model, ta morální životnost bývá maximálně 2-3 roky. Telefon se samozřejmě dá používat dál, ale je pomalý a je to otravné. Naopak tlačítkový telefon umí telefonovat a posílat SMS stále stejně a pokud se občas vymění baterie, tak může stejně dobře sloužit klidně 10 let. Ale to jsou věci, na které bys mohl přijít sám...

Žádná morální životnost neexistuje. Existuje pouze technická a ekonomická životnost. Morálku mají pouze lidé, i když ani ji vlastně nemají.

„Morální opotřebení označuje technickou zastaralost daného majetku. č. 563/1991 Sb. Nezávisle na jeho fyzickém stavu je veškerý majetek neustále morálně opotřebováván. Např. starý trabant či černobílý televizor, jejichž fyzický stav je naprosto v pořádku, jsou přesto morálně velmi opotřebeny.“Tolik Wikipedie. Zákonodárci byli nejspíše při psaní formulace zákonů, ze kterých Wikina čerpá, buď zlití jak carští důstojníci nebo hodně morálně flexibilní.

Ale prd. Jistě, není to žádný oficiální termín, ale je už hodně dlouho zažité mezi odbornou veřejností, že se tak označuje doba, kdy je přístroj relativně moderní a bez nějakých komplikací pohodlně plní daný účel. V okamžiku, kdy už je např. ten telefon beznadějně pomalý, nejdou rozumně používat moderní aplikace atd., tak je prostě zastaralý, nebo-li, jeho morální životnost skončila, přestože po technické stránce je stále plně funkční.

Ako? Normálne, tech. parametrami súčiastok. Druhá vec ako ich zistiť. Mamina vyklapačka Samsung (low end) spred asi 5 rokov už nejde zapnúť, avšak niekto tu píše o funkčnej N 5110....

No v tom mozna bude ten zakopany pes... "low-end"Ono, kdyz to bylo osizene uz jako nove, tak to asi veru 10 let nevydrzi...

No já mám funkční Nokie 5110 i 6150 :)

Zivotnost je takova, jak se k nemu budes chovat. Jsou lidi, kterym i moderni mobil vydrzi sest let (i kdyz vsude jsou pindalove co tvrdi, ze po dvou letech se projevi kurvítka) ... a jsou lidi, kteri ho zrusi po roce.zadna natvrdo daná doba (ani nijaká jiná) není.

No u těch mobilů je to složitější. Kurvítka tam nejsou a technicky při dobrém zacházení vydrží dlouho. Akorát je po třech/čtyřech letech pomalu nepoužitelný kvůli nedostatku RAM, interní paměti, výkonu procesoru atd. :) Já třeba dodnes používám jako sekundární telefon LG Optimus One a jak jsem teď s překvapením zjistil, je starý už 7 let a to má stále původní baterii! Akorát je použitelný pouze na volání a SMS, prakticky žádné aplikace se na něm smysluplně provozovat nedají. Ale jede a volám nebo SMS-kuji z něj denně :)

Blabol.

Sám seš blábol... Můžeš být trochu konkrétní?

Ono je to různý - v Lumiích odcházely mikrofony - vadila jim vlhkost. Teď mi řekni jestli je to tím, že Nokia zvolila nevhodný model mikrofonu nebo jej špatně umístila a byl více vystaven nepříznivým vlivům.

Tak to je celkem jedno, ale těžko to byl záměr. Taková věc je hodně subjektivní a kdyby chtěli něco takového plánovitě zabudovat, tak se jim taky klidně mohlo stát, že se velká část telefonů s tímto problémem podělá ještě v záruce a výrobce by místo šikovného kurvítka měl velký problém. Navíc si opravdu nemyslím, že použití kurvítka by při výrobce byla výhra. To platí možná u monopolů, ale u výrobků, kde je obrovská konkurence, nemůže výrobce čekat, že když se budou jeho výrobky pravidelně kazit chvíli po záruce, že si jejich uživatelé s velkým nadšením budou od něj kupovat stále nové a nové modely. Naopak u lidí, kterým se něco pokazí brzy po záruce spíš slyším znechucení a že "tuto značku už rozhodně ne".

Ale na druhej strane koľko ľuďom odišlo zariadenie kratko po záruke? Náhoda to asi nebude

Náhoda to je, protože mnohem vice lidem zařízení po záruce neodešlo. Jenže o těch se nedočteme, protože nemají důvod si někde stěžovat :)

Já také neříkám, že je to tak zvané kurvítko, ono je to spíše diletanstvím. Tuším, že o Nokií E51 nebo E52 odcházel nabíjecí obvod na miniUSB - byl sice na velké ploše, která sloužila jako heatspreader, ale stejně se některým lidem upekl a telefon pak nenabíjel.

Jj, to je jasné, chybička v konstrukci se vloudí :)

Ono je to vidět v těch aférách nafukujících se a hořících Samsungů a iPhonů. Mobily jsou, oproti počítačům mnohem progresivnějším tržním prostředí, zatím je to stále co rok, to technická novinka (teď neřeším, zda vždy smysluplná). Takže všechno sešijí horkou jehlou, pořádně neotestují a je to. Opačný extrém jsou socialistické pětiletky, kdy se testovalo a schvalovalo až výrobek sice vylezl zdravotně nezávadný, ale beznadějně zastaralý.

Ovšem vydržel pak fungovat dvacet let a ještě jsi k němu dostal rovnou i schéma zapojení, aby sis ho mohl kdyžtak za deset let opravit :)

Schéma sedávalo i Apple II, dokonce byl snad ke každému kusu vlastnoručně podepsaný manuál od Jobse. K čemu to vlastně bylo dobré? To už mi dneska více vadí, že je všude plastová imitace kovu, plastová imitace kůže, plastová imitace dřeva, plastová imitace hliníku, plastová imitace mechanické výztuhy, plastová imitace plastové imitace.

"Mám mobil 1 rok a 1/2, nevím jestli je dobré do něj ještě zainvestovat aby mi vydržel delší dobu" ... a jak by si do něho chtěl zainvestovat? Do mobilu můžeš maximálně koupit novou baterii nebo nějakej obal. Morální životnost mobilu je stejně +- 2 roky, podle toho, co to bylo za krám při koupi.

Životnost by Vám na vyžádání měl poskytnou výrobce.Jinak rozlišujte konstrukční životnost a životnost kterou by jste chtěl. To že vám vydrží NTB 7 let neznamená že to výrobce zamýšlen a neznamená že jiný NTB ( i stejný typ) vydrží stejně.

Obávám se, že to není povinností výrobce sdělovat, spíš naopak to patří k poměrně přísně střeženým tajemstvím. Výrobce si nemůže dovolit vykládat, že u zařízení za 20 tisíc plánuje životnost třeba 3 roky, to by nikdo nekoupil :) Nicméně životnost se třeba zrovna u telefonů prakticky plánovat nedá. Tam snad kromě baterie nejsou žádné komponenty, které by měly poměrně přesně dané opotřebení, které zvládnou do poruchy. Plánovat se životnost dá třeba u spalovacího motoru, kde lze poměrně přesně změřit, po kolika otáčkách motoru se který díl jak opotřebuje a jaké opotřebení zvládne, než se porouchá a volbou materiálů se dá ovlivnit docela přesně, kolik to ve výsledku vydrží. Tohle lze u věcí s mechanickým pohybem. Ale u čistě elektronických prvků to moc nejde. Sice i výrobci polovodičových součástek mají z dlouhodobých testů stanovené střední doby do poruchy, jenže to je jen průměr s velkými odchylkami jednotlivých kusů a výrobci telefonů musí brát takové komponenty, aby co nejmenší procento jejich kusů mělo poruchu ještě v záruce a výsledkem je to, že naprostá většina se jich porouchá až hodně dlouho po záruce.

Já jsem vyfasoval erární T-39 v r. 1994 a používám jí dodnes a bez problémů.

Paráda :)

Když si vezmeš, kolik tehdy stál, tak se dlouhá životnost, (baterie je původní), dala očekávat. Naštěstí se mi vyhnuly problémy s nepříliš povedeným koncovým stupněm vysílače, u první serie to bylo dost vážné, naštěstí to brzy napravili.

To je individuální, čím více se něco používá, tím více se opotřebuje. Další věcí také je, co na telefonu chceš dělat. Pokud např. hrát nejnovější hry, tak budeš kupovat mobil častěji. Stejně tak, pokud budeš chtít používat nejnovější aplikace, nové aplikace nemusí podporovat starší verzi Androidu. I když to asi nebude moc časté, mám Androida 4.1 a zatím sem narazil jen na jednu aplikaci, která s touhle verzí Androidu nespolupracuje.