Jádra CPU

Zdravím,včera jsem dostal pod stromeček použitý procesor intel core 2 quad q9550 a mám menší problém že ve správci úloh vidím graf pouze 2 jader a ne čtyř..Zkoušel jsem i v konfiguraci systému nastavit více jader ale i tak mi to ukazuje pouze dvě.Pokoušel jsem se dívat na spoustu videí na YT a většina mi moc nepomohla..

Odpovědi na otázku

BTW? aká doska? BIOS ho detekuje správne? V nastaveniach vypni počet jadier (nech sú dostupné všetky)

Deska GA-P35-DS3P (rev. 2.0) Windows ho detekuje správně a v BIOSu to zrovna 2x neumím..

Správca úloh ukazuje len 2 grafy? Samoz. musíš zobrazovanie prepnúť, lebo štandardne ukazuje len 1 graf. V msconfigu si počet jadier vypol (v zmysle nenastavovať počet)? BIOS by mal ukazovať typ CPU na hlavnej stránke, ale záleži ktorý. Mám dosku s rovnakým chipsetom a nikdy som nemal problém. Len chladič bol hlučný, tak som ho vymenil za 2x lepší. Ty asi nemôžeš, že?

Ano správce úloh ukazuje jen 2 grafy.Pokoušel jsem se podívat i přes CPU-Z a tam to též píše že tam jsou pouze 2 jádra a 2 threads.Ovšem ve správci zařízení mi když rozkliknu procesor ukazuje 4 jádra..Jinak nevím co to má společného s chladičem ale momentálně tam dát jiný nemůžu ale v plánu to mám

S linuxom asi nevieš pracovať, však? Keby si vedel aspoň total základy, stiahni Puppy, nahoď na USB, nabootuj - načíta sa komplet do RAM, takže bude svižný a v ňom je htop - ak by sa ukazali 2 grafy aj v ňom, je CPU obmedzený v BIOSe. A ukazuje cpu-z vôbec, že ide o Q9550?

S Linuxem neumím a ano Cpu-z ukazuje že jde o Q9550..Pokud je CPU omezený v BIOSe,jak to zruším?

Pošli fotky BIOSu. Odfoť mobilom, daj do PC a hoď na postimage.org, alebo možno sa dá priamo z mobilu. Prípadne možno je natočený ten BIOS na YT. Jedna z možnosti je reset BIOSu

Vojdi do BIOSU a zisti jeho verziu. Malo by to byť pod "MB Inteligent..."

Win + R > msconfig > Boot > Advanced options > Number of processors a nastav na nejvic co jde

To už jsem zkoušel nekolikrát,nejvíc jdou pouze 2.

Odhadujem, že CPU obmedzuje BIOS (cez nastavenia). S Puppy linuxom by si mal jasno. Snáď vieš s Rufusom pracovať. Neviem či nový Puppy s podporou UEFI ide aj na starších doskách, ale pre istotu skús 6.0

A to je právě ta blbost..Políčka CPU a paměť RAM musí být nezaškrtnutá.. tedy žádný limit na max či min.. ..poté restart

Existuje BIOS pre socket 775, ktorý vedel obmedzovať počet jadier?

Jo,ta rada odškrtnout omezení mi pomohla,už mi to ukazuje 4 grafy,děkuji moc :)

V první řadě si zkontroluj verzi Biosu na desce (pro C1 je to verze F9, pro E0 je to verze F11).Teprve poté lze řešit další možnosti.

BTW, ktorý inžimer vymyslel revízie CPU? To, aby sa každý pri kúpe hľadal aj jeho revíziu, aby vedel či má správny BIOS. A ešte k tomu s C1 existujú 2 verzie (65 a 95W)?

Ty revize byly spojené s chybou v implementaci AMD64 instrukcí (které se stejně nepovedlo vyřešit).Nakonec to Intel hodil na výrobce desek , které nutil v Biosech upravovat mikrokód.

Ak fy vyrobí vadný výrobok, tak ho predsa stiahne z trhu ak vôbec ho dovolí vypustiť do predaja

Ten byl dobrej ...Ale ne, teď vážně.Vzhledem k absenci konkurence si toto prostě Intel v klidu dovolil, protože jiná volba nebyla.V době vydání C2D/Q byl prostě 64-bit OS marginální záležitostí, a než se na tyto chyby přišlo (rozšířil se dostatečně 64-bit OS), tak tyto procesory zaplavily domácnosti.Chyba se projevovala pouze v některých situacích.Oprava nebyla (nakonec se s ní stejně počítalo až u následujících I core) a tak se Intel rozhodnul tak, jak se rozhodnul.Prostě to hodil na výrobce desek, kteří museli postižené funkce deaktivovat úpravou mikrokódu.

Nejdřive altualizuj na poslední verzi biosu, protože podpora Yorkfieldu byla přidána až později a ty zřejmě upgraduješ z Core 2 Duo Conroe (jinak by ten upgrade ani neměl moc smysl).