J5040 asrock

Hoj, nemáte tušení kdy by mohly vyjít tyhle desky?

Odpovědi na otázku

Vzhledem k tomu, že se jedná o recyklovaný Goldmont bych o to ani kolo neopřel.https://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti... Athlon 3000G je lepší volba.

jenže s 3x větší spotřebou

Tak si otevři katalogové listy. Spotřeba v klidu je stejná. Long Duration Power Limit je u J5040 10 W, Short Duration Power Limit 14 W. Athlon můžeš spomalit snížením TDP nebo vypnutím jader a stále bude mít vyšší výkon.

*zpomalit

Dík moc, kouknu na to

Tak ten silnější vypadá jako přesně to co jsem hledal - NAS, který zvládne jako HTPC 4K/60, nebo se pletu? Líbí se mi hodně

Pokud chceš stavět NAS, tak J5040 je pro něj stejně nevhodní - nepodporuje unbuffered ECC. Pro toto použití jsou nejvhodnější nově uvedené APU Ryzeny, Athlon 3000G nebo Xeon D s dedikovanou grafikou.

No ja nevim, namatkou jsem si vyjel treba DiskStation DS1019+ coz neni zrovna nejlevnejsi NAS a je postaveny na uplne obycejnem Intel Celeron J3455 tazke ecc pameti take mit nebude. Ja si myslim, ze pro domaci pouziti jsou tyhle veci zbytecne i kdyz chapu, ze ecc ma sve opodstatneni.

Asi to v Synology nevědí že to bez toho nefunguje a tvrdohlavě tam dávaj non ECC RAMky... Taky myslím že na doma je ecc zbytečná komplikace. Nechápu to lpění na ecc když se jedná o běžný zařízení - a jak píšeš... i dražší NASy to nemají (někdy ani ty za 40.000 a funguje to bez problémů).

Toto Synology je předražený hnůj s umírajícím Atomem - proto nabízí pětiletou záruku. Cílem výrobce je generovat zisk. Ostatně podívej se, jak třeba HP vybruslilo u Mikroserverů od AMD (kam nejprve dalo nevýhodný zrecyklovený Bulldozer) k Intelu, jen proto, že v obou případech nakupovalo za dumpingové ceny. https://www.servethehome.com/hpe-proliant-microserver-... Pro softwarový RAID je ECC nezbytné. Obzvlášť v době s disky, které mají URE 10^14 - to je náhodná chyba zhruba po každých 12 TB dat.

i další modely Synology nemají ECC a nejsou ani předraženej hnůj (v tom co nabízí)Na doma bych si raid stejně nedělal.. Domácí data stačí offline duplikovat na druhej disk třeba s nějakou časovou zálohou. Raid jen zvyšuje cenu a doma (skoro) nikdo nepotřebuje nepřetržitou dostupnost dat - nevím o takovém uživateli který by na doma obhájil raid kde utopí disk navíc.

kludne utopim disk naviac, nemusim riesit rucne pripajanie diskov a chrani ma to pred najcastejsou pricinou straty dat = pokazenym HDD.

nejcastejsi pricina ztraty dat je uzivatelska chyba... a proti tomu jakejkoliv raid opravud nepomuze...

poskozeny HDD opravdu neni nejcastejsi pricinou ztraty dat. A ani druhou nejcastejsi. Dnesni HDD maji dost malou poruchovost, takze Raid uz opravdu neresi skoro zadnou ztratu dat, jen dostupnost dat tam kde nechces mit vypadek (tzn. ve firme a ne doma)Navic NAS dava vedet dopredu pokud se s diskem neco deje (vyssi teplota, objevi se poderele/vadne sektory) a je obvykle cas to poresit.Z desitek NASu co mam pod dohledem se disk podelal za 10let tak 3x nikdy ne tak ze by proste odesel bez predchozich upozorneni..

absolutne najcastejsou pricinou straty dat je pokazeny externy disk, odhadujem to tak nad 90%. V priemere tu mame tak 1 tyzdenne. Druha najcastejsia pricina je nechcene vymazanie dat a az tretia virusy.

ale bavime se o disku v NASu kterej je zaroven nekam zalohovanej. Pokazenej externi disk kam uzivatel data jen presunul aby je "zazalohoval" je fakt zvlastni kategorie stupidit, ktery nema smysl ani zminovat (taky to prubezne resim.. nedavno jedna rozcarovana pani platila 6000 bez DPH za zachranu USB disku kde mela rodinny fotky za 10 let - a samozrejme nikde jinde.. vzdyt byly "zazalohovany tady")

pozri.. data treba chranit pred 5 hlavnymi problemami.. pokazeny disk, nehcene vymazanie, virusy, poziar, kradez. Hovoris o beznom uzivatelovi doma - tam asi poziar a kradez riesit nebudes, ale ak, tak idealny je druhy NAS v inej lokalite. Tie prve 3 vyriesis 2 diskmi v mirrore a hyperbackup na rovnaky diskovy oddiel. Nieje to idealne, ale na doma a do malych firiem, co nechcu platit za sekundarny NAS dostatocne riesenie. Nevidim dovod to nastavovat inak. Osobne mam 215j, najblizsie kupujem 4** kde dam 2 male2,5" 1-2TB) a 2 velke disky (3,5" 6-10-viac TB) do mirrorov, male disky budu na data, velke na hyperbackup a archiv. Na doma idealne riesenie.

věc názoru. Já tam radši dělám dva single disky. Jeden na data a druhej Hyperbackup. V Raid1 je nebezpečí že ti odejde druhej disk hned po tom prvním = nemáš nic. A ta šance je víc než malá.

neodide, lebo je uplne iny. Jeden je red a druhy je ironwolf (samozrejme rovnako TB).

z desiatok NASov co mam pod dohladom sa pokazil 1 v DS118j, keby neboli drzgrosi a kupili trochu drahsi 218j s 2 diskami, tak usetria, lebo bolo treba cakat na reklamaciu a znovu platit konfiguraciu NASu

jako jedinej NAS nikomu nedovolím koupit jinej než dvoudiskovej. I kdyby tam byl zezačátku jen jeden disk, tak šetřit doslova těch pár korun fakt nemá smysl. jak píšeš.. následně se to podělá a bude je to stejně stát víc.

Asi vim kam temi ECC miri... ano treba v pripade pouziti FreeNAS to dava smysl... ale to chce pak celkove pouzit jiny HW a to pak uz zase nedava moc smysl v domacim pouziti.

Ok, tak místo na J5040 budu čekat na desky s tímhle :)

NAS a HTPC bych fakt nekombinoval do jednoho zarizeni... navic HTPC je dnes uz trosicku za zenitem, zvladne sama kdejaka TV pripadne se zapoji hotovy box s AndroidTV/AppleTV... hracickove neco s KODI...

Teď mám situaci takovou, že starý NAS krmí přes LAN TV, přes Wi-Fi dalších X zařízení a trochu nestíhá. TV je androidka, je na ní nainstalované KODI - bez problémů dává 4K (i z toho nasu pokud ho nějak víc nezatížím něčím dalším) Potíž je v tom, že rychlosti už nejsou nic moc, odezva taky ne. A TV je zase relativně ok až třeba na webový prohlížeč - ten sice funguje, ale spíš smutně.A tohle by mohlo kombinovat oboje - pro TV by fungoval jako HTPC (Filmy, fotky, web), pro ostatní zařízení by fungoval jako NAS

V tom pripade upgraduj/postav samostatny NAS... kombinovat to do jednoho je opravdu nesmysl... uz jen to ze pak musi byt NAS nesmyslne u televize a ne schovan nekde bokem, kde o neni vedet.Webovy prohlizec na TV nebyva zamerne a je trosku masochizmus to vubec pouzivat, na to jsou jine zarizeni

Kdy myslíš, že by mohly být na trhu? Zatím je nikde nemůžu najít

Myslis MicroServer Gen10 Plus?

Gen 10 Plus je Intel. Gen 10 je Bulldozer. Ani jeden nemá smysl. Leda počkat na „Gen 10 Plus Plus“.

Ty ryzeny prosím

A ktore Ryzeny si myslel? Zadal som si Ryzen u Zeleneho **** a naslo mi x-roznych rad Ryzenov. Myslel si podobne MB ako J5040?

Ty APU 1305G

Absis uz Gen 10 plus ponuka za smiesnych 958.80 Euro s DPH mat zbytocnych 1000 Eurohttps://online.asbis.sk/hp-proliant-microserver-g...

Pro NAS jsou vhodnější nové Epycy a Xeony D. Hlavně z důvodu spotřeby. Tohle je spíše pro účel malého firemního serveru.

Tak procesor podtaktuješ, že bude brát stejně nebo dokonce méně, ale problém je v tom, že neseženeš desku s úsporným čipsetem, která by se vyrovnala té s J5040.Takže i když by procesor bral stejně nebo méně pak stejně budeš mít výslednou spotřebu díky neúsporné základní desce 3x vyšší jak už tu někdo psal.

ale polovicny vykon.. mam asrock deskmini A300 s 3000g, kludova spotreba 10W, max zataz prime95 42W

ECC by u čehokoli, co má sloužit jako storage, měl být základ.Bez ECC se může hravě stát, že se překlopí pár bitů v RAM(místo 0, bude 1 a naopak), ty o tom nevíš, bez ECC nedojde ke korekci chyby a na disk se zapíšou špatná data. V p*deli jsi pak proto, že bez ECC ani nevíš, že ti RAM chybuje a hází na disk blbosti, vše se tváří OK do doby, než chceš ta data nějak využít. Pak zjistíš, že data jsou chybná, přinejhorším naprosto nepoužitelná.

No bohuzel neni, staci se podivat na to co se prodava nejcasteji, nemluve o to ze ani s ECC by nebyl vyuzit naplno potencial.Ale popravde vetsina lidi proste nebude resit domaci uloziste na serverovem HW a treba FreeNAS, ktery z pouziti ECC tezi, resp. je nesmysl jej pouzivat bez nej a na slabem HW, tam jsou proste jine priority - minimalni spotreba, jednoduchost obsluhy a pouzivani.