» Poradna » Počítačové sítě

ISP a jeho DHCP server

Zdravím, mám od ISP internet zavedený přímo do síťové karty a nechci jej dále sdílet. Můžu tomu PC nastavit statickou ip adresu,masku..? Nezáleží mi na konkrétní adrese, ale potřebuji ip adresu, která se už nikdy nezmění a zároveň bude vždy k dispozici internet od poskytovatele. Lze toho docílit bez použití routeru anebo veřejné adresy? Dík

Odpovědi na otázku

Na nastavení se zeptej svého ISP, nikoli nás. Vřele nedoporučuji zavést konektivitu přímo do síťové karty v PC.

Někdo snad může vědět, jak to chodí v praxi u poskytovatelů internetu, jestli ty adresy mění nebo ne? Proč se nedoporučuje zavádět internet přímo do PC?

kazdy provider to ma jinak. musis se zeptat sveho isp, co na tom nechapes?

U každého poskytovatele to může být jinak. Používají se oba přístupy:- některý poskytovatel nechá vše na DHCP a vaše zařízení si samo načte adresu. Je pravděpodobné, že se nebude měnit, zvlášť pokud to zařízení bude stále připojené a nebude se odpojovat (typicky router) avšak není možné to zaručit. Změnit se může.- některý poskytovatel dodá pevnou IP (bez ohledu na to zda veřejnou či neveřejnou) a tu si na svém zařízení nastavíte)Proc nedoporučovat zapojení internetu přímo do PC? Protože tím veškterá bezpečnost padá na bedra toho počítače, který je, jak známo obvykle děravý jak řešeto. Pokud se v síťařině moc nevyznáte, je vystavování počítače světu tím nejlepším způsobem jak si pozvat viry a jinou škodlivou havěť. Přitom obyčejný router s NATem vás ochrání před naprostou většinou útoků zvenčí.

Ještě doplnění - pokud byste se podíval jakou IP vám přidělilo DHCP a nastavil ji ručně, nejspíš to z počátku bude fungovat, ale může se stát že časem bude ta IP přidělena někomu jinému a dojde ke kolizi, což samozřejmě bude poskytovatel řešit a rozhodně vám za takové problémy nepoděkuje.

Děkuji za srozumitelnou a jasnou odpověď.

No a co když používám mobilní internet přes USB modem, je to stejně rizikové jako zapojený internet od providera přímo do síťové karty?

Ne tak docela, protože u mobilního internetu máš jistotu, že nemáš veřejnou IP a že ostatní klienti v jejich síti jsou od tebe izolováni. Takže běžné útoky z internetu takto nehrozí.

Ak je ta adresa z neverejneho rozsahu, tak sa moze zaviest priamo do pocitaca. Volakedy sa tak robili bezdratove siete. Uzivatel mal priamo wifi kartu v pocitaci a antenu mal na streche. Spojene to bolo 20m vf koaxialom. Adresu mal napevno, alebo z DHCP. Maska bola vacsinou na poslednom mieste tusim 252.

to je spis dotaz na poskytovatele...

Pokud nastavíš něco jinak, než to tam je od ISP, nebude to fungovat.

Tedy pokud jde o IP.