» Poradna » Windows (a jiné OS)

ISO soubor

Ahoj,chtěl bych se zeptat jestli lze vytvořit ISO stávajícího operačního systému?A pokud to lze tak jak na to.Mám OS Windows 7 home edition,32 bit.Základní deska Acer aspire E1-531Děkuji za případnou radu.

Odpovědi na otázku

Ne ISO, ale obraz disku. Např. free AOMEI backuper nebo bitová kopie, která je součástí Windows.

Pojem ".....ISO stávajícího operačního systému...." je dost zavádějící. Máš na mysli ISO celého disku ? Nebo chceš extrahovat všechny soubory náležející operačnímu systému z tvého disku asi C: ??? To první jde jednoduše asi nejspíš bude rozumný vyndat disk z PC a pak ho vložit do jinýho PC a pomocí vhodného programu např. MagicISO/PowerISO apod. udělat ISO image celé partition ze všech souborů tedy i těch co mají attribut hidden. To je to skoro samé jako ti udělá třeba AcronisTrueImage akorát takováto ISO image už nepujde obnovit tak aby OS běžel a nebo to bude dost obtížné. Druhá varianta že si do obrazu ISO vložíš všechny stávající soubory, které přináleží do OS a budou korespondovat se stávajícím stavem tvého OS na tvém disku je poměrně zajímavá a možná je ale nevim kde seženeš ten seznam souborů, které máš/musíš vložit. Myslím, že ani MS nic takového veřejně nepresentuje. Sou lidi co umí udělat třeba LifeCD! z instalačních CD OS MS Win ale jaksi když OS běží, tak vytváří spoustu potřebných pomocných souborů jako třeba swap apod. a ty budeš asi potřebovat taky. ....

Ano. Klidně můžeš vytvořit instalačku i ze stávajícího operačního systému. Bere to s sebou ale všecek bordel, co v něm máš. A jak na to? Nauč se pouřívat utilitky sysprep, dism a imagex. Ty první dvě možná budou stačit a jsou součástí Windows. Ta třetí je součást WADK, to stáhneš na webu Microsoftu.

Ak máš na mysli inštalačku Windows-u (alebo ak chceš ISO), tak tú nevytvoríš z nainšatlovaného systému.

Vytvoříš .-)

Díky moc za rady ale zeptám se,nestačí bitová kopie OS na externím HDD?Myslím jako záloha.Mám asi 2 týdny k notebooku připojen přes datový kabel externí HDD.Zálohování mám povolené,tak jestli by to stačilo kdy se cokoli s notebookem stalo.Díky...

Tak neuvedl jsi co chceš. Jsi měl napsat, že řešíš zálohu. Pokud řešíš zálohu, tak podle mě je nejvhodnější udělat jen zálohu jen dat (fotky, dokumenty atd.), ne systému, protože stejně v záloze bude všechno zastaralé, kdyby se ti něco pos*ralo, takže to vyjde nastejno, jestli uděláš čistou instalaci a nastavíš a nainstaluješ všechno znova. no ale dělej si co chceš. Jo a s bitovou zálohou ti neporadím, protože, jak píšu, je podle mě zbytečná, a já se o ni vůbec nezajímám.

mno bitová kopia systému vôbec nie je zbytočnosť! novo nainštalovaný systém s aplikáciami ktoré používa je fajná pomoc po zasratom systéme nejakým nepodareným zásahom. obnova v tomto prípade trvá do pôvodného stavu nejakých cca 20 minút. W7 ponúka priamo ako súčasť zálohovania, avšak každopádne je nutné mať budto originál inštalačky systému, alebo vytvorené spúšťacie médium systému( CD, fleška)

Jo,jo díky to mám...Vytvořené spouštěcí médium(na DVD)+ ta bitová kopie,ale stejně jsem s toho jelen,kdy že podělá SSD tak mi je stejně bitová kopie na ho...

Pokud máš spouštěcí médium pro bitovou kopii + tu bitovou kopii, tak to na nový SSD prostě obnovíš.

No to jsem chtěl slyšet-Super....Takto to mám na DVDéčkách pro dva stroje+OneDrive na všech zařízeních.Díky MOC zlatá vílo

Díky moc všem a pohodovej den přeji....

Nový build Windows 10 vychází každej půlrok. Řešit každej půlrok nějaké zálohování, řešit kam se zálohou, a v případě obnovy ze zálohy řešit změnu stavu od vytvoření zálohy, to fakt ne, čistá instalace je vždy lepší volba.Na nepodařené zásahy je bod obnovení.

To je poměrně odvážné tvrzení. Máte ho něčím podložené? Dovedete si vůbec představit, že by se ve větších firmách (500 a více strojů) obíhalo s instalačním diskem a pak se instalovaly další programy ručně, 500x? Ano, jsou (re)deployovací nástroje co umí takto úlohy dělat, je to ale otrocké, zdlouhavé a zbytečné.Ne, toto lze a je to poměrně snadné. Prostě si vytvoří image a hotovo. Zda si z toho pak udělá ISO nebo cokoliv jiného, to je na něm.