» Poradna » Počítačové sítě

IPTV na routeru

Dobrý den,pořizujeme si lepší internet společně s IPTV. Doposud máme router ZyXEL NBG-418N V2. Poskytovatel nám chce za 1000kč prodat tento: http://access-pointy.heureka.cz/netis-wf-2411/ Řekl bych si mu o FW a koupil si ho sám, kdyby na to došlo, ale prý podporuje IPTV. Prý to na náš router určitě nepůjde, protože to není "unicastová" ale "multicastová" přípojka. Jde mi o to, abych neplatil mimo za set-top-box nájem i za router (kterej teda vypadá shitověji, než náš zyxel). Otázka zní: Má provider pravdu? Opravdu si musím do bytu tahat tohoto sráče (neříkám - ZyXEL je taky sráč, ale oproti tomuhle to zvládá můj celkem vysoký místní provoz i torrent klienty, bojím se, že tahle čína sotva + jen 802.11n Lite 150Mbps Wi-Fi). Díky.

Odpovědi na otázku

Jde o to, že RW routeru musí podporovat konkrétního poskytovatele, jinak to nerozjedeš. Já jsem to řešil teď nedávno, do baráku nám třísknul blesk a odešel původní VDSL modem/router Huawei 620 od O2. Tak jsem šel koupit nový, nechtěl jsem kouout to nejlevnější a vybral jsem ZyXEL VMG1312. Až doma mi došlo, že internet sice pofrčí, ale tchánům asi nepojede IPTV. V menu routeru jsem sice našel položky pro IPTV, ale ani za prase jsem to nemohl nastavit. Nakonec jsem s pomocí google zjistil, že O2 má naštěstí na webu ke stažení upravený FW pro tento modem/router s podporou jejich IPTV. Ten jsem nahrál a bylo to OK. Takže bych docela věřil tomu, že to s libovolným routerem fungovat nemusí. Pokud nemáš možnost to zkusit, asi bych neriskoval nákup vlastního routeru.

a taky se dá použít jejich router na kterém se wifi vypne a za něj si dát libovolné wifi AP

Jde o to, že tady oni dodaj Set-Top-Box nastavený na jejich služby a pak je jen na naší IP zapnou. Musí ale ten Multicast projít přes router do toho boxu. Našel jsem v konfiguraci položky Multicast Proxy a Multicast Snooping, který jsem zatrhl a teď by teoreticky měl běžet box i s naší URL ve VLC IPTV třeba i na počítači. Snad to bude chodit, na stránkách ZyXELu jsem o tomhle nenašel ani zmínku. Všude jsem četl, že na multicast je třeba mít tyhle dvě věci podporovaný routerem, tak snad to pak půjde a já si od nich žádnej kupovat/zapůjčovat nebudu a zkusím to na svůj. Bože jestli tohle tenhle shitovej routřík zvládne: přenosy po místní síti (častý a velký), dva torrent klienty, 6 klientů po Wi-Fi a 2 po LAN + stream HD IPTV do boxu, tak tyvole budu jásat :DDD Protože router za 500kč nevím.. každopádně furt lepší, než netis za 300kč, kterej je ještě horší a podle providera to prý "utáhne provoz taky".

To ale neřeší problém, že router od poskytovatele stojí za prd