» Poradna » Počítačové sítě

IP adresy routeru

Dobrý den, potřeboval bych něco ujasnit.. router tedy sestává ze dvou IP adres? LAN a WAN? LAN (neveřejná) adresa slouží pro vnitřní síť a WAN (veřejná) pro Internet? Když vyšlu třeba z vnitřní sítě požadavek do Internetu, tak jsou pakety směrovány na LAN routeru a pak vyslány, zaobalené ve WAN adrese, do Internetu? Je to takhle správně? Nejsem si jist, díky.

Odpovědi na otázku

Router nesestava. WAN a LAN jsou rozhrani, ne adresy. Ta rozhrani maji prirazenou adresu.WAN od poskytovatele, to, o cem pises jako o LAN IP je pro vnitrni sit gateway (brana do internetu) a ta nemusi byt shodna jako IP adresa pro administraci routeru, i kdyz to tak ve vetsine pripadu je.

Tyto obecné a základní informace najdeš např. na Wikipedii. Sem to nikdo opisovat nebude - přečti si to tam sám....

Je to tak víceméně správně, pokud mluvíš o běžném domácím routeru. Router obecně je zařízení k propojení sítí s různými rozsahy adres a směrování datových paketů mezi nimi - a ty sítě nemusí být jen dvě.

Aha. Takže to teda jde z té vnitřní nejprv na gateway routeru a pak do wan rozhraní routeru, je to tak? Tedy všechna zařízení pod jednou veřejnou IP.

Ano, s poznámkou, že na WAN routeru nemusí být nutně veřejná IP-adresa. Může tam být providerova neveřejná a teprve u providera se pak přes jeho veřejnou IP-adresu vyšlou pakety do internetu (tedy jeden překlad adres by byl v tvém routeru a další u providera).

Domácí router má obvykle zapnutou funkci NAT. Ano, pak se takto chová.

Dobře, v tomhle mám snad jasno, díky všem.