» Poradna » Web a internet

Internetový obchodní podvod

Dobrý den,na facebooku jsem narazil na poměrně zajímavý "obchod", a zajímalo by mě, jestli je jeho provozování dle zákona legální či ne. Je legální prodávat produkty, nakoupené na veřejném e-shopu, a prodávat je pod vlastním názvem a obchodem za mnohem větší cenu ? (více než dvojnásobná cena). Jedná se o takovou blbůstku z obchodu www.aliexpress.com kde produkt stojí cca 70 Kč. Tento bezejmenný produkt je prodáván na stránce spinee.cz za 190 Kč. Produkt v původním e-shopu je zakoupen na adresu kupujícího - někdo si produkt koupí na českém obchodě spinee.cz - a jeho majitel či zaměstnanci použijí osobní informace kupujícího při objednání produktu na čínském e-shopu. Takže objednaný produkt ani neprojde rukama zaměstnanců v českém obchodě spinee.cz, protože zákazníkům zboží příjde přímo s číny. Na balíčku jsou uvedeny mé osobní informace, které jsem zadal při vyplňování objednávky na spinee.cz a tel.číslo někoho z obchodu spinee.cz. No snad jsem to rozepsal dostatečně pro to aby to nějaký znalec mohl posoudit, nebo aspoň napsat názor. Děkuji a doufám že se dočkám nějaké odpovědi.Jako dodatek doložím i odkaz na čínský obchod :https://www.aliexpress.com/item/fidget-spinner-hand-...

Odpovědi na otázku

Je s podivem, že nevíš, že co bylo před r. 1989 trestným činem spekulace a neoprávněného obohacení je dnes pilířem současného systému - kapitalistické pseudodemokracie...

Takže takovéto obchodování je neprůstřelné ? Když napíšu na jejich FB stránce jak to opravdu je, příspěvek je během chvilky smazaný, a okrádání lidí stejně pokračuje.

Fakturu a objednávku od nich na dané zboží máš? Tak to do 15 dnů vrať, dostaneš zpět peníze a objednej si to sám.

Nejde mi o peníze, jde mi o to, že okrádají davy lidí, co netuší o tom že jde o podvodný obchod.

1.) jedná se o běžný způsob tzv. dropshipping - můžete si takový eshop zařídit taky, dokonce existují automatické scripty, které Vám tam budou to zboží ládovat z vybraných dodavatelských shopů. Když budete mít dost velké obraty, bude to objednávajícím chodit i s vaší fakturou (u některých prodejců).2.) výše marže je diskutabilní. Určitě si nemyslíte, že třeba Alza kupuje zboží za stejnou cenu, za jakou ho prodává... že ne? :)3.) pokud prodejce drží záruku (tzn.: budete ji jako zákazník vyřizovat s ním, nikoliv s čínským dodavatelem - naopak si myslím, že vzhledem k možné špatné kvalitě, je marže rozumná...Osobně jsem před startem EET uvažoval o velkonákupu a prodeji přenosných tiskáren a spol. - příslušenství které se u nás prodává za řekněme 2-5 tisíc, totéž můžu v číně koupit za třetinu částky. Samozřejmě jsem neuvažoval o marži např. 10 procent - ale vzhledem k možné poruchovosti o marži podstatně vyšší - do 30-ti dnů by reklamace nedorazila nejspíš ani do číny. Takže jednodušší řešení je nadsadit marži a reklamaci vyměnit výměnou za nový kus a neřešit opravu.Může vám to připadat nemravné, ale ne každý má chuť nakupovat na čínském webu (Aliexpres) - použít tam svou platební kartu.... -> ale naopak každý tu možnost má a obejít prostředníka. Nikdo vás nenutí chodit do teska pro mrkev, můžete si ji objednat přímo u farmáře... ale je to pohodlnější ;)

Je to tak, beru do repasovaných počítačů různé komponenty z Číny. Zatímco bazarové procesory bez problémů, různé řadiče a RAM mají zmetkovost s velkým rozptylem 0 až 90 %. Smontuji repasovaný počítač, dám tam procesor a RAM z Číny a držím do zásoby několik náhradních kusů, které mám pořádně otestované.Když se něco podělá, vyměním kus za kus a pak se doslova je*bu s reklamací na Aliexpressu. Obvykle to trvá měsíc, je třeba doložit video... útěcha je ale ta, že si při častějších problémech daný prodejce ani neškrtne a musí založit nový obchod.

Jak okrádají? Oni tě nutí to koupit u nich? Nebo poskytují nějaké nepravdivé informace, jako třeba že to je jejich výrobek, nebo že to je z ryzího zlata? Nic takového. Objednejte a dostanete to za měsíc - což je asi pravda. To každý, kdo si na něčem dá nějakou marži, je zloděj? Je naprosto běžné, že někde něco objednám a zboží mi doručí přímo výrobce, nikde není řečeno, že to prodejce musí někde přeložit z jedné bedýnky do jiné.

Nic Ti do toho není.

To je jako bych si chtěl stěžovat, že vedle v hospodě mají pivo za 28Kč a to stejné pivo oni kupují (i já si ho tam v okýnku můžu koupit) za 10 kaček, že jsou to zloději. A tak je to s veškerým zbožím....

Proč si to tam teda objednáváš, když je to 2x dražší? Navíc za něco ty věci pak musí opravovat, když musí poskytnout záruku 2roky, ale Ali dává jenom chvíli

Tak peněz mám dost, a produkt jsem viděl už dříve na aliexpressu, tak mě zajímalo jak obchodování bude probíhat, a jestli bude v něčem rozdíl, když je to prezentováno jako něco neuvěřitelného. Ale čekal jsem aspoň, že si produkt nakoupí hromadně, a potom postupně budou rozesílat z vlastního skladu, ale to že mi přišel balíček rovnou z číny mě fakt fascinovalo. Nemají s tím ani minimální práci, jenon přepisují osobní informace do objednávek na aliexpressu, a ten už to odesílá za ně.

Nedělá běžný eshop totéž? Jakože vezme vaši adresu a předá ji poště?

Tak to je jejich věc a navíc, když to někdo bude chtít vrátit nebo reklamovat tak s tím budou mít práce dost a nějakej sklad se pak bude hodit Navíc v hospodě si taky nestěžuješ, že nakupují pivo za 15,- a tobě ho dávají za 45,- což je 3x tolik nebo jo?

pokud jsou chytří - nemusí nic ani přepisovat. Udělá to za ně ten eshopový systém sám, bez chyb a zadara... ;)takových scriptů existuje.... dokonce můžete udělat trojkombo - srcipt, který bude stahovat položky z Ali -> nacpe je do vašeho eshopu (přidá marži, automaticky přeloží popisky... -> a ještě vystaví všechny položky z vašeho eshopu na aukru... vám už jenom padaj seznamy objednávek....

Prosím, co je na tom za podvod?To, že to ani neprojde jejich rukama, není problém. Nebo vám to někdo z nich slíbil?Rozdíl je v tom, že teď to můžete třeba vrátit. Pokud závidíte, dělejte to taky.

Na stránkách vidím IČO, DIČo, (PYČO). V obchodních podmínkách má uvedené dodání 35 dnů, takže v zásadě OK. Že je to nemorální je věc druhá, Baťa by se styděl, zmrd jako soudruh Bureš dělá to samá a veřejně se tím chlubí. Je to stejný, jak když ku*rvy bolševický vyvážely za normalizace lokomotivy a opačným směrem putovalo ovoce o stejné hmotnosti jako protihodnota a říkali tomu internacionální pomoc.Důvod, proč to ten prodávající dělá vidím následující:1) žije v Česko-Polském pohraničí a nemá počeštěné jméno2) moloch jménem Česká pošta není cenou poštovného schopen konkurovat dumpingovému „free international shipping“ - věci do 500 Kč se v Česku prostĚ nevyplatí kupovat na území ČR poštou3) v Česku existuje minimální mzda a otrocká práce je nelegální4) v Česku nemůžeš chemikálie z výroby takových nesmyslů vypustit bez trestu do podzemních vod - naposledy se u nás podobná svinstva děly za komára

Co je na tom nemorálního? On zkrátka nabízí nějakou službu. Pokud to nějakému zákazníkovi vyhovuje, může jí využít, objednat si to a dostane to za 35 dní nebo kolik. To je přece v pořádku a není na tom nic nemorálního. Jo, že to samé zboží nabízí někdo jiný levněji? Jo, já taky můžu jít na nějaký statek, tam si koupit živé prase a doma jej porazit a udělat z něj šunku. Velmi pravděpodobně to vyjde laciněji, než dojít do uzenářství za roh a koupit jí tam. Jenže já vepře porážet neumím a nemám na to prostory, stejně jako někteří lidé neumí anglicky a neumí nebo nechtějí platit přes internet do číny. Tak se obrátí na místního zprostředkovatele a objednají to přes něj. Tak funguje většina obchodů, že obchodník jen přeprodává, co koupil jinde. A nemusí jít jen o fyzické zboží, funguje tak třeba velká číst pojišťovnictví, třeba makléři taky "jen" uzavírají smlouvy a berou provize za to, že vás nějaká pojišťovna pojistí. Taky můžete jít přímo na pojišťovnu - a z řady důvodů to hodně lidí nedělá a jednají s makléřem.

Nemorální ho je to, že nevytváří žádnou přidanou hodnotu a přispívá tím pokračování Čechystánu - země levné pracovní síly a špekulantů. Stejně tak pochybuji, že k produktu poskytuje jakoukoliv podporu a reklamace řeší jinak, než novým posláním. Tradiční obchod ve vyspělé společnosti je založený na tom, že něco vymyslíš, inovuješ, snižuješ výrobní náklady, zefektivňuješ výrobu a vyděláváš.

"Tradiční obchod ve vyspělé společnosti" už tady máš protimluv = tradiční vs. vyspělé

Asi by sis měl ujasnit pojem "obchod" a neplést s výrobou. Obchodník prostě někde nakoupí a jinde za vyšší cenu prodá.

ale prd - jako přidaná hodnota bude minimálně to že je tam 24měsíců záruka - tu ti ali nikdy nedá...

Chápeš, co je zboží s vysokou přidanou hodnotou?Někde v pr*delákově, s populací IQ tykve mohou místní vyrábět ze zbytků z dřevovýroby pelety. A topí s tím elektrárnách a říkají tomu zelená energie a biomasa. Peletky jsou zboží z nízkou přidanou hodnotou. Ono je totiž úplně jedno, že dělňas u pásu nevychodil ani pětiletku - mačká tlačítko u lisu a přesypává pytle - to by mohla dělat i opice. Že na tom má vysokou marži je pouze iluze, že prodejem takového zboží vytváří nějaké hodnoty.Naopak ve vyspělé zemi s vysokoškolsky vzdělanou (nikoli vzdělanostní) populací se vymyslí způsob, jak šetrně těžit Uran, zpracovat jej a dělat z něj jaderné palivo a s ním vyrábět zlou a škaredou energii (ve skutečnosti nejzelenější energii na světě). A jak se zisk z prodeje paliva rozvíjí, investuje se do modernějších druhů a ještě šetrnějších druhů jako třeba Thorium. Ano, jaderné palivo a R&D v jaderné enegetice je zboží s vysokou přidanou hodnotou.Vezmi si třeba Německo v 19. století. Byla to zaostalá agrární země, nejprve začali kopírovat britské výrobky a potom zapojili svoje mozky a začali vyvíjet vlastní technologie (bohužel ve 20. století použitým ke špatným věcem). To je příklad klasické transformace z nízké přidané hodnoty na vysokou.A do které kategorie spadá onen špekulant zprostředkovávající přeprodej věcí z Číny? Samozřejmě do první kategorie.

Jak správně konstatoval kolega - potom je podvodem jakýkoliv provizní prodej - třeba zmíněná pojišťovna je dokonalý příklad. A teď si představte daleko větší podvod - virtuální operátoři. Nestojí jim u nás ani jeden sloup s vysílačem... a oni si vesele nabízejí služby, které za ně dodává velká trojka (T-mobile, O2, Vodafone) a ještě za to berou peníze - a DOKONCE VÍC, než samotný hlavní operátor!Anebo můj doktor! Představte si! Napíše něco na kus papíru, já si to musím jít sám vyzvednout do lékárny, 3 měsíce polykám ráno a večer hrst pilulí... a víte, kolik mu za to zaplatí moje pojišťovna?? Docela balík! Syčák si myslí, že když pár let někde za naše poctivě vydělané a odvedené daně studoval..... Nebo je to jinak?

Zcela klasický drop-ship. Ty sis toho všiml až teď? Pro zákazníky, kteří neumí anglicky a neumí platit na internetu to může být zajímavá volba. Prostě si připlatí za službu. Cena je taková, jakou unese trh. Pokud si to někdo kupuje, cena je nastavena správně.Jak říkal žid: "nakupuju za 10 korun, prodávám za 20 korun a těch 10 procent marže mi stačí." Jakmile to někdo dělá systematicky, je to podnikání a musí dodržovat živnostenské a daňové zákony.

To co popisuješ je podle mě v pořádku. Vždyť snad žádný zákon nenařizuje, aby obchod měl "sklad" v místě provozovny a ani to že ti nesmí doručit zboží přímo z jejich skladu, který mají umístěn v číně. Nebo to že nesmí mít nějakého subdodavatele.Z tohoto pohledu je podle mě vše ok. Že je vyšší cena? no to je samozřejmé. Protože ten český eshop ti podle zákona poskytuje 2 letou záruku. To ti ten číňan nedá. Tím ale asi pozitiva končí.Jako eshop to neodpovídá právním předpisům České Republiky.Například jsem nikde nenašel reklamační řád. V obchodních podmínkách je bod: "7.5. Práva z vadného plnění uplatňuje kupující u prodávajícího na adrese jeho provozovny, v níž je přijetí reklamace možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží, případně i v sídle nebo místě podnikání. Za okamžik uplatnění reklamace se považuje okamžik, kdy prodávající obdržel od kupujícího reklamované zboží." Ale když se podívám do kontaktů tak je tam jen telefon, email a chat. Adresa provozovny není. Takže reklamovat asi nemáš jak. Ikdyž adresa by měla být alespoň na faktuře, kterou dostaneš. Pokud jí tedy dostaneš :) Stejně tak jsem nikde nenašel IČO, abych si ověřil že daný obchod je skutečně registrován a existuje. Vzhledem k tomu že zpracovávají osobní informace tak by měli být registrování i na úřadě pro ochranu osobních údajů. To taky bez IČa nelze ověřit, vlastně pochybuji že to nějaké IČO vůbec má. A vlastně nevěřím ani tomu že z toho provozovatel platí daně.Takže je to zralé na nahlášení ČOIce.

Pardon, přehlédl jsem informace, které má napsané ve všeobecných podmínkách.Takže IČO i adresa sídla existuje.Ovšem stejně porušuje zákon na ochranu osobních informací, tam je registrován s tím že nebude údaje předávat třetím stranám a ani je nebude předávat do zahraničí. Ale myslím že tím že tvoje jméno a adresu předal čínskému obchodu tak tohle porušil.

Ehm, a jak chceš něco někomu poslat, když mu nedáš adresu?

Jo to by mě taky zajímalo. Což mě přivádí na myšlenku že zase těch 200+81+1 človíčků na hradě nepřemýšlelo když tvořilo zákony.

http://spinee.cz/obchodni-podminky/Hned v prvním odstavci máš jak adresu, tak IČO. Ano, mohl by to mít i v kontaktech, ale rozhodně to má a netají to.

"Levně koupit - draze prodat."To je základ obchodování. Co je na tom špatného? Nic ti nebrání dělat to samé. Klidně si (po vyřízení všech potřebných povolení a oprávnění) založ podobný byznys. Bez problémů můžeš nakupovat čínské krámy v hodnotě pár dolarů a přeprodávat je za miliony. Pokud to někdo koupí.

Pozeras sa na to nespravne. On nenakupuje a nepredava. On ti len sprostredkuje predaj, a za to vezme proviziu. A to je dost velky rozdiel. Je to podobne, ako ked kamos za teba vyplni objednavku, napr. preto, ze nevies anglicky a potom ho pozves na pivo.

Tak to pozor, on ve svém shopu zboží PRODÁVÁ, t.zn. že uzavírá kupní smlouvu přímo s tebou jako kupujícím. Jinak by musela být uzavřena zprostředkovatelská smlouva.

co to je za diskuzi? ty jsi chlapce trosku mimo takhle funguje obchod....to ze ja koupim neco na alibabe za 1kc a tady se to prodava za 250.....beres jako okradani? a za kolik to mam prodat?

Problém není v ceně, že na čínských obchodech mají vše levné, a české obchody to samé prodávají draze. Problém je v předávání osobních informací. Kupující uzavře smlouvu s českým obchodem.. Ten ale místo toho aby soukromé osobní informace kupujícího (adresa, jmého, tel. číslo) použil k tomu aby odeslal zboží na adresu dle zadaných informací kupujícího, bez souhlasu tyto informace rozešle dál, někomu kdo není zahrnutý v kupní smlouvě, a to právě tomuto čínskému obchodu. Co kdyby někdo zámerně nechtěl posílat své osobní informace do zahraničí, a namísto toho nakupuje na českém obchodu, který tyto informace bez souhlasu do zahraničí stejně pošle... Takže asi tak. Prostě jde o princip.