» Poradna » Web a internet

Internet přes wifi přenos z jiného domu

Dobrý den, rád bych se zeptal jak technicky řešit zřízení internetového připojení prostřednictvím někoho kdo bydlí v ulici "naproti" s lepším a mnohem rychlejším internetem a tento internet by posílal do mého objektu přes wifi satelit, nebo tak nějak. Vzhledem k tomu, že bydlím na okraji městečka Jáchymov (v odlehlejší části a v okolí kopců) tak zde marně řeším možnosti jak dostat do objektu rychlejší internetové připojení. Tel. linka sem sice vede, ale je ve špatném stavu a adls internet mi tu zřídí max. 50Mbit (v praxi to jede spíše 30mbit). LTE příjem je také špatný a rychlosti jsou podobné. Ve vzdálenosti cca 400-500 m je v přímé viditelnosti od mého objektu ulice ve které nově nabízí lidem možnost připojení optického internetu s rychlostí až 2Gbit. A má otázka je, jestli by technicky šlo a pokud bych se s někým v té ulici domluvil, posílat internet od nich směrem ke mě? A používat tak tento super rychlý internet tímto způsobem?děkuji moc,Jimmy

Odpovědi na otázku

WiFi satelit? Asi myslíš parabolu, parabolickou anténu.

ano nejspíše něco co zminuje uživatel níže. nějaký access point nejspíše

Technicky to neni problem, pokud je prima viditelnost. Ale pokud ma ten "nekdo v ulici" smlouvu s beznym poskytovatelem Internetu, tak mu ta smlouva podobne konani temer jiste zakazuje.Jinak viz treba: https://access-pointy.heureka.cz/f:q:wifi%20point%20to%20p... Ale nastavovat by to mel nekdo kdo vi, co dela.

aha, děkuji za informace. Je to zřejmě jedna z posledních možností, kterou v této díře mám, jak zařídit rychlejší internet. Stačilo by tedy aby uživatel od kterého bych internet přijímal měl pouze pořád zapnutý modem a access point (pc mít ani nemusí ?) . tento access point by byl nastaven tak aby data odesílal mě?.děkuji, omlouvám se jsem v tomto laik

Ano, tak nejak. Ale rozhodne to musi nastavovat nekdo kdo vi, co dela. Uz jen kvuli tomu, abyste si se vzajemne nevideli do domacich siti.A porad plati, ze sdileni Internetu do dalsi domacnosti mu pravdepodobne zakazuje smlouva s poskytovatelem Internetu.

děkuji moc. Pokud by to smlouva zakazovala, tak bych se do toho nejspíš nepouštěl, nevím jak do důsledku to ti operátoři řeší.Třeba by toto posoudili jako normální rozvoj sítě :) Internet by šel do míst, kam nejsou schopni fyzicky zřizovat kvalitní přípojky.

No vzhledem k tomu, že ten poskytovatel by z toho neměl ani korunu, tak si nejsem jistý, jestli by takové "rozšíření služeb" ocenil. Možná mu dát jako náplast to, že by se na té přípojce zaplatil nějaký vyšší tarif Každopádně technicky to jde, sám jsem tak s kamarádem kdysi měl sdílený internet přes silnic asi na 80m. A to jsme neměli žádné originální parabolické antény, ale jen domácí bastl vyrobený z plechovky, konektoru a dipólu. Ale fungovalo to spolehlivě několik let a poskytovatel to nijak neřešil. V podstatě to ani neměl jak poznat, bylo to jakoby více členů domácnosti.

Smlouvu zavřel poskytovatel s jedním konkrétním člověkem (a jeho domácností), ne se všemi jeho sousedy. Sdílení internetu sousedům - nemá se to, ale dělá se to. Pravda je, že poskytovatel nemá moc jak odlišit férové užití jeho připojení více přístroji v jedné domácnosti od "rozšířeného" neférového využití. Snad jen, kdyby to přerostlo rozumnou míru co do počtu připojených zařízení.Ale pozor: tento scénář má (nečekaná) úskalí i pro toho, kdo takhle internet sdílí. Pokud někdo z připojených začne vyvádět neplechu (třeba se mu zaviruje počítač a začne fungovat jako botnet, nebo někdo z připojených začne vědomě vyvádět nějakou kyberkriminální činnost)... pak může poskytovatel připojení svého zákazníka odpojit, aby zabránil dalšímu páchání škody.Když je "hříšník" v domácnosti, dá se to vyřešit poměrně snadno a rychle. Pokud je to ale někdo, komu internet "jen" přeposílám... tak náprava může být složitější. A hlavně toho sdíleče bude štvát, že trpí za někoho "cizího".Že se něco takového nemůže stát? No. to jsem si myslel... dokud se to nestalo. Naštěstí soused spolupracoval (ale strávil jsem nějaký čas odvirováváním jeho PC).

No, ale jak je definovaná domácnost? Jednou adresou? Když si přes směrové wifi antény rozšířím síť do dejme tomu zahradního domku, je to jistě v pořádku. A když je ten domek 500m daleko, ale na přímou viditelnost? A když tam sice chodím, ale trvale tam bydlí kamarád? Čím se to liší od toho, když dám heslo ke své WiFi sousedce, co bydlí za zdí a jen občas se podívá na maily? Odpovědnost je beze sporu na "vlastníkovi" přípojky a on riskuje, že bude odpojen, když z jeho přípojky někdo něco provede, ale když s tím souhlasí?

Jak jsem psal - nemá se to, ale dělá se to.Nejsem právník, ale pojem "domácnost" je myslím docela jasně pochopitelný. Každopádně končí tam, kde vám na sdílení protistrana nějak přispívá.Ano, riziko nese a musí se s ním srovnat ten, kdo se rozhodne připojení sdílet. Má poznámka ukazuje na to, že rozhodnutí sdílet/nesdílet formují i jiná a vážnější rizika než "někdo mi bere konektivitu zrovna ve chvíli, kdy bych ji chtěl celou pro sebe".

Ono se to prakticky moc zjistit nedá. Pokud to nebudete ty ani soused roztrubovat a nebudete to rušit ani ostatním, tak na to ten poskytovatel sám od sebe nepřijde.

Ale pokud by smlouvu s providerem napsal na sebe a normálně si připojení platil, pak by ten dům sloužil jen jako retranslace za příslušný příspěvek na elektřinu a bylo by to právně čisté.. To by šlo, ne?

Šlo, pokud se do toho provider bude chtít pustit... ale jestli je jeho hlavní byznys kabel/optika a se šířením vzduchem nemá zkušenosti, nemá na to tarify, připravené smlouvy... tak se do toho nepohrne.

dnes jsem zjistil, že sít tu vybudoval Cetin ve spolupráci s O2. Na stránkách města jsem našel nějaké relevantní odkazy a tel. čísla na osoby co by s tím mohli mít něco společného tak se zkusím informovat jestli by něco takového mohli zařídit.

https://store.ui.com/collections/wireless/prod... alebo obycajnejsie "iba" 450Mbit LiteBeam 5AC Gen2

https://store.ui.com/products/ubb-ustoto je priamo na to stvorene. Kupis v 1 baleni.

jasně, 60GHz na 500m a nepřekročit při tom povolený výkon...

normalne to predavaju v asbise, takze to je nabeton legalne pouzit. Je to na max 500m = presne co tazatel potrebuje.

prodava se spousta veci, treba 30dB paraboly pro 2.4 nebo 5 GHz... Ale to neznamena, ze je legalni to pouzivat na plnej vykon.

děkuji za inspiraci, to by určitě fungovalo, ale narážím teď na zeď legislativy a možností toto legálně provést

na 500m 60GHz? za tie prachy? ak ma priamu viditelnost, tak nejaky lepsi mikrotik a vybavene za tretinu ceny.

kolko Mbit? Ved daj link na HW, nie len kritizuj. Chcel 2Gbit na 500m, to ubi je velmi velmi blizko.

kde pise, ze chce 2Gbit? on pise, ze v bytovke je optika 2Gbit a chce sa na nu pripojit.

A už máš vysondováno proč to k tobě nejde natáhnout?

Tak ono by to možná i natáhnout šlo, otázka je kdo to zaplatí. A něco mi říká, že poskytovatel to kvůli jednomu připojenému účastníku nejspíš asi nebude.

Pokud je to ve městě a poskytovatel to nemá aspoň pět let dopředu rozpracované na stavebním úřadě, tak nenatáhne (resp natáhne za těch pět let a pokud se nějaký majitel pozemku šprajcne, tak nikdy). A jak už bylo zmíněno, pak je tu otázka kdo to zaplatí.

Neřeknou mi proč nebo jak. prostě řeknou všichni (operátoři i cetin) jen prostě že to nejde rychleji a šmitec. Není s nimi žádná další diskuze možná, prostě mě odpálkují že to nejde a hotovo. Jak jsem psal výše... chápu proč se do toho nehrnou... moje dva domy jsou zcela na okraji města a skoro až v lázeňských lesích. Dále za našimi pozemky již nikdo další není a jsme na té lince "konečná"připojení kabelem jde po archaických kabelech rozvěšených po sloupech, které také nechtějí vyměnit.

A skusal si sa opytat toho, kto tam ten internet poskytuje? Niektori zvyknu dat potom na strechu antenu, a pripajat zakaznikov z okolia aj cez wifi. Samozrejme nemozes cakat 2Gbit, aj ked si myslim, ze cez wifi by si mal +- podobne rychlosti, ako mas teraz.

zjistil jsem, že optiku zde budoval Cetin ve spolupráci s O2 a našel jsem nějaké dokumenty ohledně té výstavby a kontakty na stránce města. Zkusím to vykomunikovat s těmi lidmi, na které je v tom dokumentu kontakt.třeba by byli schopni pomoci a mají již třeba i nějaké vysílače instalované. Uvidíme co zjistím.

Takže trošku to závisí na té ulici s tou optikou, pokud jsou tam bytové domy (paneláky) nebo rodinné domky.U rodinných domků je potřeba se nejdříve s někým domluvit, bude potřeba nějaká dohoda/smlouva.Následně oslovit poskytovatele té optiky, zda by pro tebe v daném místě vytvořil to bezdrátové pojítko.Počítej, ale s tím, že nejspíš bude potřeba zaplatit ten HW v závislosti na tom co použijí to může být 5-10.000, a případně budeš k paušálu připlácet pár kaček za elektřinu, zde bude záležet, jak bodou konkrétně sepsané smlouvy.

Jo a s 2GB internetem raději moc nepočítej, i s kvalitním pojítkem bych to viděl spíš tak do 300-500MB.

Starlink jsi zkoušel?

Starlink misto banalniho wifi spoje za par supu? Bezva napad! Mate takovych vic? :o)))))(V teto diskusi uz tazatel promrhal vic casu nez kolik by stacilo na zprovozneni toho spoje.)