» Poradna » Počítačové sítě

Internet přes VGA kabel

Ano, nešálí vás zrak. Vím, že to trochu bizardní, ale zajímalo by mě, zda by to šlo. Důvodem je, že máme uprostřed bytu ostrůvek s televizí, kde je zabetonavaný již nepoužívaný VGA kabel do míst, kde býval stolní počítač. A já bych ten VGA kabel chtěl nově použít jako síťovou dvojlinku. Wifi při používání NASu není moc spolehlivá (v okolí je asi 40 wifin a rozkopat půl bytu se mi moc nechce) Říkal jsem si, když O2 používá pro VDSL desítky let staré kabely, tak by to mohlo jít taky. Nezkoušel někdo? Jsou zde nějaké limity? Nebo úplná blbost? Díky moc za názory.

Odpovědi na otázku

VDSL je trocha ina technologia, ako ethernet. Teoreticky by to slo, ak by v tom vga kabli bola krutena dvojlinka. Ale tam zvyknu byt nekrutene kable. Kazdopadne za pokus nic nedas a teoreticky na kratku vzdialenost by to mohlo ist 100Mbit. Na to ti stacia 2 pary kablov (4 zily).

Z dotazu to neni jasny. Ale mozna by se dalo cvaknout konektory, odblankovat VGA kabel i LAN kabel, zauzlit to poradne at se to u odporu neodpoji. A proste vytahovanim VGA kabelu "vtahnout" LAN. Pak cvaknout domrdany konce a pak nakriplovat RJ-45.Ja to takhle delam bezne. Jakakoliv vymena kabelu je mnohdy otazkou vterin (pokad je prostor a staci spojit kabely lepici paskou)

Možná ano, možná ne. Standardní řešení to není, pokud vím.O konstrukci VGA kabelu nevím nic. Stejně tak nevíme, jak je dlouhý - pokud bude krátký, ethernet funguje i na "klubku".Zkouškou nic nezkazíte. Vemte UTP kabel a naroubujte na něj D-SUB konektor. Na druhé straně to samé. Můžete zkusit zvolit vhodné piny podle wikipedie. Uvidíte, zda se vám obě strany spárují alespoň na 10Mbit.Nakonec; lepší bude určitě zvolit powerline adaptér.

a presne pre toto by sa kable mali davat do husieho krku. Stoji to par drobnych, ale teraz by len stacilo vga kabel vytiahnut a miesto neho dat ethernet.

Přesně tak, to mi povídejte javascript:WebForm_DoPostBackWithOptions(new WebForm_PostBackOptions("ctl04$1074_1029$ctl00$lbtnSave", "", true, "", "", false, true))

jojo tahat zkrz husi krk VGA kabel s koncovkou to je parada. Husi krky se obecne moc precenuji, pokud nejsou nadimenzovane siroke. Pak se kazdy divi, ze uz v nem nic dalsiho neprotahne nebo v nem neco pretrhne.

Použijte raději "internet přes elektriku" https://www.alza.cz/powerline/18851699.htm

Nechám jako o něco dražší alternativu. Díky.

A ještě nespolehlivější, než wifi.

Znám pár lidí co tyhle krabičky používají už roky a nikdo si nestěžoval.

Používal jsem jedny z nejlevnějších na trhu po dobu asi tří let. Lepší než wifi, reálně to běhalo mezi 60-80Mbit/s, měl jsem to ale přes jističe, navíc jističová větev pokrývá všechny zásuvky ve dvou pokojích. S navýšením rychlosti internetu mě ale štvalo že ho používám na čtvrt plynu.Byl jsem ale líný ze začátku vrtat zdi a tahat kabel. Nakonec k tomu stejně došlo. Sehnal jsem člověka co mi udělal zásuvku u kabelového modemu, provrtal dvě zdi, natáhl 15m kabelu, zalištoval a na druhé straně udělal zásuvku... Internet jede na max... A cena za materiál a práci byla nižší než za ty powerline adaptéry :)

Díky moc za rady, délka je cca 8m. Myslíte, že bude lepší smotat těch 8 kabelů jen do 4 takto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kroucen%C3%A1_dvojlinka než napojovat všech 8 na 8 pinů VGA? Tedy 4 LAN na 4 VGA. Než zvlášť 8 LAN na 8 VGA? Díky moc.

Pokud stačí 100Mbit tak jsou potřeba zapojit čtyři žíly a to první, druhá, třetí a šestá. Pokud 1000Mbit tak je potřeba zapojit všech 8 ale rozhodně každou zvlášť.

Vždy musejí být dodrženy páry.

Je velmi nepravděpodobné, že by to fungovalo. Každopádně nic nemotat, tím to ještě zhoršíš. Použij prostě 4 dráty. Ale stejně s tím moc nepočítej.

S tím nemotáním je to diskutabilní. Ono to zkroucení párů má totiž jeden - nejdůležitější - význam: Mechanicky fixuje vodiče páru u sebe a tím je nastavena homogenní impedance (a díky volbě jak průměru vodiče, tak tloušťce a permitivitě izolace je to to u UTP právě požadovaných 100 Ohmů). Stoupání smotání je až druhotné, jakýsi bonus navíc.Ale je pravdou, že jsem viděl asi tak 10 m ethernetu pomocí elektrikářského čtyřvodičového kabelu - a ono to (nějak) fungovalo. Když jsem jim tam potom dal normální UTP, tak si pochvalovali zrychlení a spolehlivost.

To máš chybné představy o hlavním důvodu kroucení páru ;) Ne, opravdu to není hlavně kvůli fixaci, ta by se dala vyřešit úplně jinak a jednodušeji (prostě společnou bužírkou pro každý pár ;) ). Hlavním důvodem kroucení, je odolnost proti vnějšímu rušení. Díky tomu, že kroucením dráty mění vzájemně svoji polohu v prostoru s periodou mnohem kratší, než je vlnová délka možných vnějších rušivých signálů, dochází k tomu, že každé případné napětí, které se naindukuje do jednoho drátku, je vždy zcela přesně kompenzováno stejným napětím, které se naindukuje i do drátku druhého, ale v opačné polaritě a odečtou se. Proto má kroucený pár obrovskou odolnost proti vnějšímu rušení a stejně tak má jen extrémně nízké vyzařování přenášeného signálu, daleko nižší, než koaxiální kabel. Takže tohle je hlavní důvod kroucení, ne udržení pevné vzdálenosti.

Ty máš zase chybné představy o dvojlince v UTP: - zažil jsem UTP, kde každý pár byl dvojlinka (tedy svařená dvojice). Již nikdy více, na zapojování je to naprostá šílenost. Kromě toho, měření ukázalo, že UTP s dvojlinkami je méně odolné proti ohybům (myslím tím vf. vlastnosti). Ohnutí takového kabelu se projevilo větším útlumem, než "normální" UTP.- zažil jsem svazky UTP s desítkami, až téměř stovkami kabelů pohromadě, kdy jednotlivé kabely byly odděleny pouze tenkou povrchovou vrstvou kabelu. Ocitly se tedy blízko vedle sebe páry se stejným stoupáním. Kdyby byla pravdivá tvoje teorie o zásadním vlivu stoupání na rušení - byl by to doopravdy super rušivý guláš. Ale nebyl.

Asi jsi úplně nepochopil, co jsem psal. Nejde vůbec o absolutní hodnotu stoupání, jde o to, že to stoupání a tedy vzdálenost mezi tím, než drátky změní svojí pozici a zase zpět jsou mnohem kratší, než vlnová délka případného rušení a na absolutní hodnotě nezáleží. Kdyby jak píšeš ty, sloužilo kroucení k fixaci drátů vůči sobě, tak existují mnohem jednodušší a přesnější metody (určitě znáš ploché vodiče, jako třeba kabely pro připojení PATA HDD). U toho kroucení na přesnosti příliš nezáleží, jde i to, že se kroutí dostatečně hustě. UTP s nekroucenými dvojlinkami jsem fakt nezažil, to by stálo za odkaz. Považuji to za nesmysl. Respektive za nesmysl pro propojení ethernetu. Když jsem viděl nějaký plochy vodič pro ethernet, tak i v tom případě byly vždycky páry kroucené, byť byly následně svařeny v bužírce vedle sebe. Na vzájemné poloze párů totiž vůbec nezáleží, záleží jen na tom, aby byly páry kroucené.

A nás ve škole (telekomunikace) učili že to kroucení zabraňuje indukci, tedy rušení hlavně mezi sebou o odrušení od okolních vlivů se stará izolace kabelu. Ale je fakt že jsem řešil kabely kde těch párů bylo třeba 800

Kdysi jsme koupili certifikovaný měřák na gigabit ethernet (stálo to asi 1M5Kč), tak jsem si s tím hrál.Svázal jsem do hromady 8x5 m drátů a zamotal je do sebe, jak to šlo. A pak jsem to pustil proti smyčce přes switch. Za zhruba 15 hodin (odchod z práce, příchod) ta věc neztratila jediný rámec a i ostatní hodnoty byly v pořádku. Takže to moje klubko by certifikát funkčnosti dostalo. Na gigabitu.Takže věřím, že 10Mbit na 8m dlouhém VGA kabelu nemusí být s trochou štěstí žádný problém.

Co je 1M5Kc? jestli jsi chtel napstat 1 500 000 tak by to spravne bylo 1,5M CZK

Ty jsi nikdy nic nestavěl, nemýlím-li se. Protože jinak by ti došla logika toho označení.

Ne, necham se poucit

Každej normální člověk to musí pochopit... značej se tak např. hodnoty rezistorů.. 6M8 je 6,8MΩ tedy 1M5 korun je jedna a půl milionu víme ??

Nevíme, protože 1M5 jako označení hodnoty odporu bylo stanoveno normou, u korun tohle neplatí.

V té chvíli mi to přišel jako ideální minimax mezi dlouhým psaním a pochopitením sdělení.Že to vyvolá diskuzi, to jsem netušil, ale budiž. Bavte se pícháním hnid

Správně. Ušetřil jsi tečku a byl jsi in...

Neuštřil.V češtině používáme desetinnou čárku. Kdo mi zaručí, že byste se neopřel zrovna do toho?Koruny nepoužívají předpony, takže byste se akorát píchal v jiné hnidě.Kdo si hraje, nezlobí, a mě to nebolí. Ale nepřesvědčil jste mě, budu si rád klidně psát 1M5Kč dál, protože se mi mimo jiné líbí ta elegance.

Pro koruny se sice nepouzivaji predpodny, ale v podstate prez ruzne chatovaci nastroje a SMS to pouzivam, nez to cele vypisovat.... a popravde z beznych uzivatelu zatim kazdy rozumel zapisu 1,5M nebo 1,5k proto mi prijde oproti 1M5, 1k5 srozumitelnejsi... Schvalne na nekom vyzkousim

Každopádně závěr je, že FE na tom tazatel rozběhl

Třeba myslí 1 000 005 Kč

to je standardne znacenie v elektrike. namiesto des ciarky sa pouziva jednotka. napr. 1k5 je 1,5 kilo alebo M10 je 0.10 teda 100k...

V elektrice ano, v bance ne.

Dobře díky, dám pak vědět

Zajímavý nápad. Myslíš tedy VGA kabel použít na Ethernet místo UTP? VGA kabel je používaný také na docela vysoké frekvence, takže teoreticky, pokud je to kvalitní kabel tak MOŽNÁ by to nějak fungovat mohlo. Ale VGA kabel není přizpůsobený na přenos symetrického signálu, nemá kroucené páry, ani nemá 2 páry každý v samostatném stínění, jako má třeba studiový symetrický audio kabel. VGA kabel má tři vodiče RGB jsou samostatně stíněné, pak další, které jsou stíněné společně. Otázka které z nich použít. Ale experiment zajímavý, zkus to a dej vědět. Ono v praxi někdy mohou nějak fungovat všelijaké podivnosti https://images.app.goo.gl/Nkh7bHW2BATF1sFg9

Některé VGA kabely obsahují 4 celkem kvalitní koaxiály. S těmi bych si i troufal na použitelný dvoupárový ethernet. Ale moc by se mně to nelíbilo.

Mne by se to taky nelíbilo, je to taktové...prostě divné no , jen tvrdím že může "nějak" fungovat.

takjo, a kdyz skoncis jeste si uprav auto aby jezdilo na slapani na pedaly

Ano, chodí to. Kolega byl nucený takto připojit IP kameru na 4m a světe div se, chodilo to. Použil na to dva stíněné páry, tedy 100Mb a další dva dráty na napájení.

Proč mínus, když to prokazatelně funguje?Že by jen malé ego, nebo něco jinýho ?

Na 4m proč ne, na vetší vzdálenost asi ne, ale opravdu občas v praxi fungují různé podivnosti

Ano, stíněné páry, to je to kouzlo :) To neznamená, že to pojede po nestíněných a nepárovaných drátech ;)

Jen konstatoval, že kolega použil dva stíněné páry. Co je na tom divnýho?Aha, chápu. protože Brno

Ty jsi taky pěkný blb... On je zásadní rozdíl mezi koaxiálním kablíkem a stíněným párem. Zkus použít to bláto, co máš místo mozku.

1. zkus to, asi to pojede.2. nejde to vytahnout a mito toho protahnout eth ? 3. pouzij adaptery ethernet_over_220V. https://www.alza.cz/tp-link-tl-pa8030p-kit-d5... Cau

1) Možná to "nějak" fungovat bude, podle kvality a délky toho kabelu. Ale velký otazník je spolehlivost. Spíš to považuju jen za experiment, dočasnou nouzovku než to povede udělat pořádně.2) Kabel nemá v husím krku, ale je zazděný. Takže to nevytáhne aby protáhl UTP kabel. Eth (Ethernet) není kabel, to je druh sítě a pokud to "nějak" bude fungovat přes ten VGA kabel, taky to bude Ethernet.3) Ethernet přes 230V má podobný otazník jako ten experiment s VGA kabelem. Může to fungovat dobře, může to být nespolehlivé, může to být nepoužitelné.

3) stejne jako prez ten VGA kabel, akorat odpada bastleni, takze mozna bych zacal z tohoto konce. Kdyz to bude fungovat, OK, kdyz to fungovat nebude, vrati v 14-denni lhute prodejci

To je pravda, odpadá bastlení. Ale já bych to stejně jen tak pro srandu zkusil, jen čistě z "výzkumných důvodů"

A už hodně dávno máme s elektrické síti 230V.

Ale no tak! Spousta nás, starších, má z mládí zažito 220V, takže se občas spletou a napíšou 220V a ne 230V.

No, já tu mám v reálu nějakých 237.

Ale 230V je jmenovitých...

V reálu může být 207 až 253V. Je to totiž 230V +/-10%.

Za mě - jdi do toho a zkus to zapojit do RJ45 a pak dej vědět zda to jede. Opravdu by mě to zajímalo

Ve VGA jsou 3 stíněné (RGB piny 1,2,3) a minimálně 2 nestíněné (sync. H,V piny 13,14) vodiče. Zem - pin 10 je spojená se stíněním celého kabelu a vodičů RGB. Ještě tam můžou být další vodiče používané pro identifikaci monitoru.xDSL na pár metrů projde i přez vodiče pro H a V synchronizaci, toho bych se nebál.100MBit ethernet by mohl projít přez dva z RGB + jejich stínění, ale asi by se stínění musely odpojit od společné země kabelu a správně nacvaknout do RJ45. Jestli se ti s tím chce experimentovat, hodně štěstí.

Nevím, nakolik je to všeobecné, ale mnohé VGA kabely mají 4 koaxiálky. Ten čtvrtý se potom používá (tuším) pro H synchronizaci, i když to stíněný vodič nevyžaduje. Tohle se prostě musí zjistit na místě.V každém případě by bylo krajně nevhodné použít v jednom páru jeden stíněný a druhý nestíněný vodič. Buď oba stíněné, nebo oba nestíněné.

Díky moc, fotku situace a jaké kabely bych chtěl využít jsem přidal níže. Děkuji za posouzení.

Zdravím, je to určitě trochu výzva, to mě baví kabel na místě vypadá takto: https://1drv.ms/u/s!AlG5BIufqgA9lytaJ-IikPulAJXGPrý se kupoval nějaký „lepší“. Asi zkusím nejdříve variantu 4 kabelů. Ty bych napojil na ty 3 stíněné a 4. na ten bílý (ten je nejvíce odizolovaný od ostatních a o trochu silnější). Kdyby to nebylo ono tak bych ještě použil další 2 + 2, které jsem na foce smotal. Zatím díky všem za postřehy.

PS: Červeno-žlutý bych chtěl v případné 8 kabelové variantě vynechat.

V žádném případě nesmíš kombinovat stíněný a nestíněný vodič. Na každý jeden pár musíš použít buď dva stíněné vodiče (koaxiály), nebo jeden z těch smotaných párů.Já bych se za této situace ani nepokoušel o 8-vodičový kabel, protože to nemá za dané situace ani smysl, protože 1 Gbps nehrozí ani náhodou. Použil bych libovolné dva smotané páry, kdy bych na konektoru RJ-45 použil jeden pár na spojení pinů 1-2 a druhý pár na piny 3-6. Ani tak to nic moc nebude, ale mohlo by to jakž takž chodit. A hlavně bych pouvažoval o natažení řádného kabelu, jestli by to nebylo přece jenom nějak možné.

Souhlas pokud to správně nakonektoruješ tak 100Mb/s v pohode

Tvl co na tom proboha ještě řešíš? Vždyť tam máš krásné 3 kroucené páry (pokud jsi je nezkroutil sám), tak 2 z nich použij a máš 100Mbit/s vyřešený. Ty stíněné do toho vůbec nepleť, ty na to fungovat nebudou.

ten než by to zkusil a až pak řečil případný problémy tak radši nejdřív prokecá několik dní.. :)Tady na tom 100Mb musí jet jak víno.

No právě, to je evidentně jen kutil teoretik. Bude o tom donekonečna žvanit, místo aby to během 5 minut vyzkoušel a měl jasno. Má to přímo nachystané a při troše šikovnosti by mohl nejspíš přímo na to nakrimpovat RJ45 a jestli to je v kabelu takto kroucené, jak to vypadá, tak na 100Mbit to povalí bez problémů. Nechápu co tam pořád plácá o stíněných kabelech, když tam má rovnou kroucené páry :)

Teoretik čekal na kleště

A už se dočkal? Výsledek?

Ano, popsal jsem níže.

FTP VGA Tak to by mohlo fungovat v pohodě. Jen to stínění fakt nikam nezapojuj, pokud se to špatně udělá, tak to jen přinese problémy místo výhod. A těmi tlustými RGB můžeš třeba vést nějaké napájení, pokud by bylo potřeba.

Za ty dva dny bezvýznamného psaní zde a focení už by to měl kldekdo zprovozněný. Takovýho "Cvachování" o ničem.

Doufám, že sem pak napíše, jak to dopadlo.Ještě když jsem brigádničil na vejšce, měli jsme pro jeden specifický účel několik "přenosných" 150m VGA kabelů. Moc přenosné nebyly, protože byly pěkně tlusté a tím i těžké. Ale obraz přes ně, byť trochu mázlý, šel.Jak VGA pomalu končí, co s takovými ludrami? SCSi kabely se dají využívat pro ethernet (i když jsem to nikdy neviděl), kvalitní VGA kabely by se také mohly dát nějak zužitkovat.

Vážení, provedl jsem první testy a přináším výsledky. Test probíhal mezi NASem a PC. Poprvé NAS > UTP > PC a podruhé NAS > UTP > VGA > UTP > PC. A výsledky jsou ... naprosto identické. V obou případech oscilují nad 11 MB/s. Screen z testu a zapojení zde: https://imgur.com/YtZBPeX Jen ještě dodám, že kabel nebyl křížený (jak mohlo vypadat na fotce) ten jsem si jen „pracovně“ natočil na koncích :) Až upgraduji síť zkusím ještě Gigabit :D, ne díky moc všem.

*nebyly kroucené, jsem myslel

Pěkný. Vypadá to, že 100 Mbps jede v pohodě. Jak je ten kabel přesně dlouhý?

Na to, že jsou tam jakési obskurní RJ45 spojky, je výsledek slušný.

Takže experiment se povedl Pokud to bude dlouhodobě a spolehlivě fungovat, nechal bych to tak. V praxi opravdu mohou fungovat všelijaké nestandardní podivnosti, jen se toho nebát a zkusit to.

Je to tak no. Mě osobně doma jede Gigabit po nekrouceném telefonním kabelu (5x2x0,5) na délce +- 25 metrů. Taky jsem si myslel že nemám šanci ale funguje to krásně a spolehlivě. :)