Intel Pentium 2127U Ivy Bridge versus Intel Celeron 1017U Ivy Bridge

Dobrý den,Vybírám spíše nenáročný a hlavně levný nettop na chalupu, tedy na víkendy, většinou web a sem tam video (SD a někdy i HD). Zjišťuju, že sestavy s procesorem i3 už jsou dost drahé. Doma mám zkušenosti s i5 Sandy Bridge a myslím, že nárokům na můj hlavní počítač stále vyhovuje.Chci se zeptat, jestli má cenu si do nettopu připlácet cca 1 000,- Kč (17 procent ceny) za Intel Pentium 2127U Ivy Bridge v porovnání s Intel Celeron 1017U Ivy Bridge. Ze starých dob, kdy modely Celeron na trhu začínaly mám z jejich výkonu při srovnání s Pentiem negativní zkušenosti. Vím, že také záleželo na verzi a generaci, ale určitě neplánuji žádné experimenty s taktem nebo jiné. Počítač plánuji tak jak je na 3-5 let a jestli do něj něco investuju, tak operační paměť.Ani nevím, jestli a v čem je dnešní generace Celeron oproti Pentium ošizená a dál jak je to s Pentium oproti i3 nebo i5. Při pročítání specifikací přímo u Intelu tam pro mne zas tak zásadní rozdíl mezi 2127U a 1017U není. Při Benchmarcíh ten postarší i5 Sandy Bridge stále o hodně překonává 2127U a od něj je k 1017U už relativně málo daleko. Možná ty novější čipy jsou spíš na spotřebu, nebo tradičně vývojový skok ze Sandy Bridge na Ivy Bridge je menší a až Haswell přináší zase větší pokrok.DíkyMav

Odpovědi na otázku

Mám desku s 1037U. Ten je přesně mezi 1017U a 2127U. Na nenáročné brouzdání na netu a přehrávání filmů (včetně FullHD mkv) stačí bohatě. Nelze po něm chtít nic náročného, ale na tyto účely stačí. Mám ho jako domácí server a slouží hlavně k přehrávání filmů ze sítě. S tím nemá žádné problémy. Ale používal jsem ho asi 14 dní i jako běžné PC na net a takové ty nenáročné věci a krom sem-tam delšího načítání něčeho většího to šlo.

Díky. Máte tam Win8.1 nebo nějaký Server systém? A nebudou staré dobré Win7 lepší?Myslím si, že problémem takových slabších počítačů (a hlavně notebooků) je, že jsou postavené přesně na požadavky Windows v době vzniku. Po pár letech a několika desítkách aktualizací to je pak ale utrpení. Nekazí se také tento těmi aktualizacemi?

Mám tam Ubuntu 14.04. Je to zdarma a nedělá se na tom nic, co by Linux neuměl (na hry mám PC s W8.1). Zkoušel jsem na tom i W7 a W8.1, když jsem to testoval a běhá to na tom podobně jako ten Linux.Nejsem Linuxák, nemám k tomu nijak vřelý vztah. Dohromady mi to dával známý. Ale na prohlížení netu a přehrávání filmů (+tam běží Samba, DLNA a pár dalších služeb na pozadí) to stačí bohatě.