Intel GMA 945 - problém s ovladači?

Zdravím

Mám následující problém:
Na ntb (dell latitude D620, verze s intel grafarnou) po reinstalu systému (win XP pro) a následné instalaci driverů (ze stránek dellu) se (zřejmě) ovladače k GK nechovají, jak by měly. Ve správci zařízení se sice jeví býti správně, ta intel aplikace také jede a všechno se tváří korektně, dokud nezapnu nějakou 3D aplikaci. Potom se i u těch nenáročných (např. CS), které před reinstallem jely v pořádku, dočkám strašné slideshow. Když nainstaluji znovu driver (a reinstaluju PC), tak jede vše dobře ale pouze v první 3D aplikaci.
Tedy konkrétně např.:
1) instaluji ovladače
2)reinstaluji ntb
3)spustím hru - jede, jak má
4)hru ukončím a pustím jinou - jede hrozně
5)i první hra, která ještě před 2 minutami jela dobře, jede hrozně

Co s tím?

Zkoušel jsem starší verze driverů, drivery ze stránek intelu (ale ty hlásí, že zařízení je nepodporované, ať se obrátím na dell - on si totiž dell ty drivery upravuje...
Zkusil jsem nainstalovat jiný os (win 7) s tím, že si snad najde vhodné ovladače sám - našel novější verzi, než je ke stažení na dell stránkách, ale problém přetrvává..

Už začínám být zoufalý...

Odpovědi na otázku

windows 7 ma tuto grafikua a cipset drivery v sobe uz predinstalovane, zkuste instalovat windows 7 - pokud mate moznost, naopak nestahujte zadne, tim situaci jeste zhorsite

ani nevyhledavejte, opojte jej od netu, sam si to udela - instalator, na cipset 945 ma, poznate to podle nativniho rozliseni a pruhlednosti aero glass

viz poslední věta mého dotazu...

*předposlední

Jak jsem psal, win 7 jsem již instaloval a chování bylo jako v XP
Systém sám sice drivery našel ale záhy jakoby driver vypadl - celý systém je spomalen (všechno musí počítat procesor) a z 3D aplikací je slideshow... (zkrátka sw rendering)

cpzpak o to on to stejne pocita procesor tak jako tak, to jen hromada lidi si mylsi ze vsechno ohledne grafiky ma na starosti grafika, nekdy tam jsou cipy na prehravani formatu a pak se nove generece snazi prebirat vice a vice, nicmene tento cipset mame s atomem doma a bez instalace ovladacu (odpojeny pristup k netu, nemoznost windows update) to jede v pohode po prvnim spusteni
windows 7 finalni verze 7600 anglicka
totez i v win 7 7100 verze
i win 7 7000 verze, predinstalovany ovladac je stejny

a je to dell d420 ? aby to nebylotim ze by odchazela grafika, pak muzete zkusit zapejkani
v troube

no... nechci se hádat ale i v integrované grafice je grafický čip (procesor), ne? ale nepodporuje spoustu věcí (v případě tohoto např. HW T&L, které se pak musí softwarově emulovat)...
jinak nejedná se o D420, ale D620 - a vzhledem k tomu, že je grafika integrovaná, tak nevím, jak bych ji zapíkal
Ale nepůsobí to na mě jako HW problém, protože když ty ovladače přeinstaluju, tak to zase chvilku jede, jak má...

jo to je jasny, ja jen ze posledni dobou neustale lidi blbnou s tim ze grafika = uplne vsechno ohledne grafiky pod windows
pritom technicky vzato to je az budoucnost, postupne se ty fce s dalsi a dalsi generaci pribyvaji
u pc a windows jde technicky vzato jen o pocet pixelu vyska sirka x 3 a toto umisti do videopameti a pres radic to posilat ven na monitor )tj u full hd by stacilo 6MB pameti)
pak tu mame dalsi fce, dale treba - coz je vas pripad u te integrovane a windows vista nebo win 7: aero a nutnost 128 MB videopameti a directx 3d 9.0c grafiku kompatibilni atd
u ION grafiky a novych je zase moznost pri prehravani vyuzit cipy na grafice na formaty videa=doposud to delal procesor vypocetnim vykonem

ale k veci: muzete to zformatovat a kdyztak jeste 1 x to zkusit tu win 7 nainstalovat ?
(zformatovat instalatorem)

a neni v biosu jen nastaveno male mnozstvni ze sdilene operacni pameti ? (128 MB je idealni)

zapjkani az jako posledni vec kdyby nic nepomohlo, kupte si Extra PC od Extra hw letni special tam mate popsane na nekolika strankach co toje, hlavne to pomaha u integrovanych

Ad grafiky obecně - jasný, však v pohodě

To formátování a instalaci zkusit můžu, ale nejsem si jist, zda to k něčemu bude - nechal jsem všechny drivery nainstalovat ze systému a k tomu zpomalení došlo ještě než jsem zkoušel ofic. drivery od lenova (ty jsem zkoušel o5 v reakci na to zpomalení)
V biosu mám anstaveno dokonce max 256 MB (jak jsem to měl předtím a fungovalo to).

Co je to zapákání GK a jak funguje, vím, ale nedokážu si to představit, jak bych to udělal s integorvanou notebookovou kartou - nacpat od trouby celej motherboard?
Ale co vím, tak se taato "technika" opravy používá při artefaktech, pruzích a nebo úplné nefunkčnosti (ikdyž je pravda, že o problému, který já tu popisuji, jsem ještěš neslyšel...) - ale jak jsem již říkal, nezdá se mi, že by šlo o závadu technického (HW) charakteru...

tak to zkus jeste 1x zkus to pak resetovat jestli problem zmizi (i nekolikrat) po delsi dobe, copka o to standartne to vypada jako by se hadaly drivery, to by ale nemel byt problem u noveho systemu, aero behem toho blbnuti j spusteno nebo neni ?

u zapekani u integrovanych jde o to to cely rozmotnova, sundat vsecko co jen jde - paisivy, stitky, napleky a pak to kondikama smerem na horu na par minut nehcat zkusit co to udela

vetsinou jsou ale pruhy pred display atd jako vady tohle opravdu vapada na sw zavadu

zvlast pokud tam xp byly v pohode

no.. XP byly v pohodě... potom jsem reinstaloval (taky XP) a tam tato závada začla. Potom jsem zkusil sedmičky a závada přetrvává

Aero během toho blbnutí je zapnutý, ale systém je s ním hrozně pomalý...
Zítra to ještě jednou zkusím zformátovat a dát tam sedmičky

Dr.No64 :Ty vole,přestan mu dávat ty tvoje chaotický klíny do hlavy.

"Zapékacího" šíleného grafomana vůbec ani nečtěte. Je to o zdravý rozum to jen se pokusit dešifrovat.

Opravdu to vypadá na problém s ovladačem, co nějaké logy? Osobně bych opravdu hledal zde: http://www.dell.com/us/en/dfb/notebooks/latit... ...

Další možností je zkouška nějakou live linuxovou distribucí - lspci, atd... Často poznáte pokud půjdou zapnout kompozitní efekty...

Jaké konkrétně logy máte na mysli?

Sám za sebe si na linux netroufám, umím toho v něm pramálo a než bych si v něm něco nastavil, tak si dřív vydělám na nový noťas...

naopak jeho si nevsimejte, to je nas mistni jebator, tu stranku mu vyhodil google
tak vam ji sem cpe aby pripadal dulezity

zkuste postup viz nize, jeste to 1x instalovat

NT systémy též logují všelijaké události a i aplikace lze "přepnout" do užvaněného režimu. Takové Ubuntu vám na tom bude fungovat out of box...

stále mi není jasné, o jaké logy vám vlastně jde

Jádro "zapisuje" všelijaké události do zvláštních textových souborů, obdobně činí i některé aplikace...
Takže najít redmondský ekvivalent /var/log a podívat se...

ajo... a víte o nějakém?

Ekharion:A jakou že to máš verzi tohu Dellu/HW konfigurace/?

No je to latitude D620 s Intel 945 GM...

Ekharion:Takže:procesor 1.8 a RAM 1GB...je to on?

jj, to je on

Ekharion:A s tim chceš dělat zázraky?Ty nemáš problém s ovladači.

ty pamti je malo, ale na spusteni win 7 to staci

Nerad se opakuji, ale stejný problém jsem měl v XP (viz výše) a když ty ovladače přeinstaluji tak vše (chvíli) jede, jak má (viz výše)
win 7 provozuji jinak ještě na slabší konfiguraci a bez problémů...

Ekharion:,,win 7 provozuji jinak ještě na slabší konfiguraci a bez problémů...,,...To nám chceš nakukat,že i hry joo?

přesně ty hry, co jsem zkoušel teď - tzn. např. CS 1.6
(btw: tuhle hru rozjedete skoro i na programovatelné kalkulačce)

ve výsledku nevidím zásadní důvod, proč by hry, které rozjedu na XP, nemohly běhat na sedmičkách - aero to brzdit nebude, je ve fullscreanu deaktivované. CO se týče náročnosti na procesor, tak služby systému si vezmou SKORO stejně. Problém je v paměti, kde sedmičky si vezmou prakticky dvakrát tolik co XPčka, ale v případě CSka, které si vezme cca 100MB rozhodně problém nebude...

Ekharion:Jestli seš aspon trochu soudnej,tak si pročteš ty rady Dr.64 Idiota a musíš uznat sám,jak dobře ti tu radí.Jak dobře radí ostatním.Ví jen to,co si přečte v časákách ale praktický zkušenosti nemá žádný.Shrnutí:S jeho radami riskuješ.

Neberte to jako urážku (není to tak myšleno), ale od nikoho jiného jsem v tomto threadu nedostal kloudnou radu)
Konkrétně vy problém nevidíte v ovladačích, ale v nízkém výkonu - já z vlastní zkušenosti tvrdím, že výkon je dostatečný a v příspěvcích výše uvádím, že i na těch sedmičkách to "chvílema" jede, jak má... (konkrétně je to např. i v otázce - 1. příspěvku).
NA druhou stranu nemám rozhodně v úmyslu ntb zapákat, protože tento problém podle mě není způsoben chybou HW, ale spíš nějakém konfliktem driverů...

Ekharion:Tvuj problém bude v tom,že ta hra nemá podporu v té tvojí grafice.

Nemá podporu v grafice?
CS jsem na intel 945GM hrál už hodněkrát a bez problémů
A stejně tak mi to jelo dobře i na tomto stroji dost dlouho (než se objevil tenhle problém)....

Ekharion :A je ti známo,že OS,na kterim chceš provozovat tuhle hru,musí bejt vyladěnej.

Hmm... Nevím nevím - z vlastní zkušenosti vím, že jsem CS (přesně tuhle instalačku) instaloval na (nevymýšlím si) asi 20 různých systémů - a žádný jsem speciálně neladil a vždy to jelo v pořádku.

Stejně tak instalaci na tomto konkrétní ntb jsem nijak neladil.

aby nebyl problem s diskem, to by se alo kousalo spise trochu jinak, zamrzavalo a padalo, podbne s cpu nebo pameti
problem je nekde jinde, odstran pak zitra onstalatorem vsecky oddily co tam jsou a zaloz nejaky 40 GB oddil nebo vetsi na system a uvidime, odpoj od netu zadne drivery nestahuj ani tam nedavej a pak popis situaci ktera tam je

Device manager
= spravce zarizeni - pak se presne podivej ktery zarizeni nejdou nebo u ceho jsou otaznicky a napis to sem

ve správci zařízení žádné problémy nejsou a ani po instalaci sedmiček nebyly...

když jsem si to projížděl tím dell diagnostickým nástrojem (na úrovni biosu), tak mi to zahlásilo error s tím Self control managerem - nebo jak to bylo, teď si ten název nemůžu přesně vybavit..
ale když jsem testoval disk (z windowsů), tak se tvářil v pohodě...
A ani obvyklé příznaky před smrtí disku nepozoruji...
Můžu ještě zkontrolovat S.M.A.R.T....

a napajeci schema bylo nastaveny rovnovaha nebo vysoky vykon ?

a ten Sefl control manager to je jako co ? to ve windows 7 neni zadna fce
podle me to je ale uz vicemene jasyn jako v jinych problemech s win7 zde v poradne - cista instalace + necpat tam vubec nic od vyrobce ntb, zadyn soft, drivery (vetsinou starsi verze + balast) necpat tam proste nic, naposledny kdyz se to tu rsilo v tydnu tak jakmile odinstalovat grafiku pres spravce zarizeni a vypnul net a zakazal sluzbu Win.update
a resetovat tak mu to okamzite po startu slapalo v pohode jen se mu chvili po prihlaseni nainstalovala grafika z tech ,,predinstalovanych" driveru co ma win7 v sobe

(win 7 totiz detekuje drtivou vetsinu dnesniho hw vcetne grafik nvidia a ati sam, na herni grafiky je ale pak lepsi stahnout nejnovejsi)
a hnes mu to jelo, nicmene to byl nejaky levny = nekvalitni - hp ntb ne dell a dell by teda mel mit vzdycky uplne vsecko v pohode

jinak pri vyovji tohoto dellu nikdo nepocital s windows 7 ale system tam musi jet v pohode, kdyz to jde na d610 nebo ja mam osobni zkusenost d420=stejna konfugurace

ty flame tady moc neres to je normalni, odkud asi mam mit zkusenosti kdybych je necetl predtim v casopisu nebo manualu, ze

udelej ale vykonostni benchmark Everest ultimate - lavallys
nebo Perormance test od - sakra ted nevim

tady nekde v diskuzi k tomuto

http://www.zive.cz/bleskovky/intel-testuje-p... ...

napajeci schema nevim - podívám se zítra (vlastně už dneska*wall*)
ten Self control to je jakejsi test disku spuštěnej přes diagnostiku HW (přístupné když při bootovani stisknete F12 - objeví se boot list a jedna z možností je diagnostika HW)

hm to vetsina nema to je dell specialita moudrejsi budem asi jedine po te nove ciste instalci
Everest Cpu queen - da se srovnat s jinymi podobnymi modely jestli ma stejny APLIKACNI (ne grafikcy)
vykon

a jak je to stary

?

ten pc jak je v provozu dlouho ?

ajo... cca 3 roky

a ta vec CS counter strike ? to je narocny jak , asi min nez doom3 kdyz to jelo v pohode pred tim ?

ted si ale zase myslim ze mozna by to ale prece jen mohla byt hw zavada (treba ani ne na grafickem cipu)

Counter Strike je velmi stará a nenáročná hra, rozhodně méně náročná než doom3 (který bych se sem netroufl ani instalovat)

K tomu, že by se jednalo o HW chybu - zmíním důvod, proč jsem vlastně ty windowsy (když ještě fungovaly) přeinstalovávál
Jednoho dne se (právě při hře) zasekly a pomohl až tvrdý restart. Od té doby se vždy při startu systému objevil BSOD - konkrétně to vypadalo na poškozené soubory operačního systému.
Data jsem získal pomocí live ubuntu, takže než bych se drbal s nějakým opravováním, tak jsem celý disk zformátoval a nainstaloval windowsy znovu - celá instalace proběhla korektně až posléze se objevil již výše zmíněný problém....

ale pokud by šlo o problém s diskem (jak tomu nasvědčovala i ta dellovská diagnostika), tak nechápu ty "symptomy" - proč vypadávají grafické drivery....

tak tak doom3 by tam ani nesel,

copak o to problemy pri hraci treba vyresi spustit ten EXE jako kompatiliita s XPSP2 atd
o to nejde
ale normalni provoz by tam mel jit bezproblemu s aero pod win7 a vista
taky nevidim problem - spis by tam byly pruhy a ne toto - to je jakoby byl problem s DirectX atd
(ono taky zalezi co by u te grafiky konkretne odeslo, jaky cip)
to ze se pod XP neco seklo a pri resetu se zrusily XP a musely instalovat znova to je vicemene normalni (i kdyz obnovenim systemu by to asi taky slo)
ale urcite by to pri vycistenem disku nemelo pod win7 blbnout, teda po spravnem instlovani
drivery na cipset a grafiku a pod fungujicim aerem
(nebo pod vistou)

disk je sata ? technicky vzato muzes koupi novy wd 500 a kdyby to nepomohlo tak mo mit jako vetsi flashku 500 GB (+ ramecek) za 1500 Kc

jinak co se tyce vsech ntb - tj i tech nejlepsich = tento dell
tak disky a mechaniky odchazej a odchazej hodne

jinak me na jednom atomu co mame v rodine taky zacal - ale jinak - se kousat win7 (beta ale)
pri instalaci na disk, porad to blblo nejdriv hned po instalaci a po formatu + nove instalaci vzdy chvili po spusteni
no a vyresilo se to tam ze jsem odstranil oddily, vycistil disk instalatorem na win7, pak zalozil 3 nebo 4 oddily a win7 nainstaloval do - vizualne - jine casti disku a tento system uz slape tak 14 mesicu v pohode na tom atomu, proste tam nekde bylo spatne misto na hdd

zajimave je ze uplne vsecky - i profesionalni - hledaci chyb, hdd mudr, hd tune, everest nikde na disku zadnou chybu nenasli, ale chyba je proste nekde v jednom oddily ktery se pak nepouziva a zbytek dkusku v pohode

jen pro jistotu: Mým cílem není tam mít sedmičky - klidně tam budu mít sedmičky (které jsou oficiálně podporovány), sedmičky jsem tam zkusil dát jen protože s XPčkama jsem měl ten stejný problém a doufal jsem, že se vyřeší přechodem na Sedmičky (právě proto, že detekují většinu HW a nainstalují správné ovladače samy)

Mám řešení!

Předčítejte notebooku grafomanské výtvory permanentního "zapékače" a notebook s vysokou pravděpodobností prudce zatouží po Křemíkovém nebi a skočí z okna...

ale no tak...
mluvme k věci...

Ekharion:S tvím dotazem to sice nesouvysí ale tak se podívej,na mr.DR.64.Chce ti radit a ani se neobtěžuje zjistit si na NETu,jakej že to máš vlastně stroj.

Bez komentáře

Jak to postupně plynulo, pak to opravdu nakonec vede k HW závadě > > od toho "záseku" až po výsledky diagnostiky. Takže ověřit HW, obzvláště onen disk...

tak som sa teda týmto vláknom konečne prelúskal môj skromný názor: ide o chybu HW. skúsil si preinštalácie na nový a aj iný OS ako si písal. problém sa opakuje a prejaví sa po spustení nejakej hry, ale nie zo začiatku. ..... myslím, že ide o to, že keď spustíš náročnejšiu aplikáciu na výkon, stúpa teplota hw. a kedže tam bude niekde problém napr. so spojom alebo priamo so súčiastkou, tak sa to na chovaní zaručene prejaví

úplne najideálnejšie ako overiť túto teóriu je nájsť rovnaký laptop a strčiť tam svoj HDD. predtým ale zabezpečiť aby nastavenia biosu boli u oboch totožné. ..... ak to na ňom pobeží bez problémov, tak mám pravdu. ak nie, tak zostali len dve možnosti. 1) OS 2) HDD

na gogle si najdete 9XX a na těchto stránkách noded driver for gma 950 a váš instalovaný systém přifají tak 20 procent výkonu a spustí i to co nespistila dříve

ještě je tu možnost vyčistit větráček a výdech ventylátoru jesli je zanesený prachem neí zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu a headpipe se nechladí tak jak má tím pádem ani procesor a grafika tento problém sem měl také na 4 roky nečištěném ntb vyčištění chlazení vše vyřešilo