» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace Windows 10

Ahoj všem,chci přeinstalovat Windows ale na počítači je nainstalovaná verze Windows 10 Pro, ale nástroj Microsoft mi při stažení Windows na notebook doporučuje verzi Windows 10 Home a jinou ne.Jen se chci raději zeptat zda mohu přeinstalovat Windows 10 Pro verzí Windows 10 Home ??Děkuji

Odpovědi na otázku

... ne, na každý je jiný klíč. V NTB byla od začátku jaká verze Win???

Na spodku notebooku je Pro Windows 8 https://ibb.co/HgMqZKf a teď je tam nainstalovaná verze Windows 10 Pro https://ibb.co/d4GD6cf

Pokud byla edice PRO již na stroji nainstalovaná(i aktivovaná), při té nové instalaci na stejném stroji lze jednoduše přeskočit zadání klíče, vybrat edici HOME a nainstalovat systém.. Po připojení k netu bude aktivovaný systém zrovna tak, jako při instalaci edice PRO.. Protože prostě downgrade.. Jen asi těžko pochopím, proč by někdo tuhle změnu prováděl.. lehce si ťukám na čelo.. ťuky ťuk..???

Licence je legální jen chci udělat čistou instalaci Windows ale nástroj MS mi před stažením verze nabízí jen verzi Home tak proto ten dotaz..

Ano.. *Nějak jsem nepochopil ono doporučení MCT na edici Win 10 Home.. Nic takovýho tam přeci není.. Ledaže bys provedl zaškrtnutí ve smyslu "Upgrade pro tento počítač" nebo nastavení pro tento počítač..???.. Za normálních okolností se při té přípravě instalačky ta poznámka nezaškrtává.. Instalačka je poté takto univerzálně připravená k použití na jakémkoliv jiném stroji.. Na tom stroji je legální licence Win 10 Pro..??? I kdyby nebyla, tak se k tomu nepřiznáš, že..??? Takže jsem položil stupidní dotaz..

Takže i když mám licenční klíč k Windows 10 Pro tak ve verzi Windows 10 Home nebude tento klíč fungovat ?

Stáhni si .iso W10 https://software-download.microsoft.com/sg/Win10_1903_V1_Czech_x6... Platnost odkazu je 24h od teď.Obsahuje obě verze (Home + Pro)Instalovat se bude verze podle toho jaký zadáš klíč. Pokud máš licenci na Pro, zadej ten svůj klíč.Pokud klíč nemáš, zadej při instalaci tento generický: VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66TInstalační flešku si vytvoř pomocí Rufus https://rufus.ie/cs_CZ.htmlAktivace pak proběhne automaticky - bueš mít zase W10 Pro.

Díky, to bych samozřejmě zvládnul ale mám trochu obavu abych nepřišel o Windows, jelikož jsem si vždycky před čistou instalací stahoval ten nástroj od MS https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w...

Teď se mi ta instalačka z MS stránek stáhla a říká že USB flash je připravený ale na něm je verze Home a já mám verzi PRO

Na začátku instalace Win 10 -> nabootováním té instalační flešky nebudeš zadávat klíč.. klepneš na "Nemám Produkt Key".. klepneš na "Další", vybereš edici PRO, čili tu adekvátní edici původních osmiček.. Až budeš v tabulce s výběrem, kam nainstalovat systém, odstraň všechny oddíly na disku -> vznikne tak jeden celek nepřiděleného místa na disku.. poté klepneš na "Další".. započne instalace systému.. Tohle za předpokladu, že máš jen jeden jediný disk ve stroji.. U některých novějších notebooků může být disk 1x disk SSD -> M.2(systémový) + třeba další 1x disk jako datový(2.5") -> pokud to máš takto i ty, odpoj ten datový disk HDD. Po zdárné přeinstalaci systému lze ten datový disk opět připojit.. *Při té instalaci systému. Po prvním restartu, kdy zčerná obrazovka) lze jednoduše instalační flešku odpojit z usb portu.. -> vyčkat na dokončení instalace systému.. FERTIG

Pořád mi vypadává Wifina, ale to nic, Edysáku díky, ten postup instalace znám ale jaksi se nemůžu ani dostat do biosu, notebook je to Lenovo ThinkPad L540

Nepotřebuješ snad ani do Biosu.. tedy je pokud je povolena možnost výběru Boot menu klepnutím po startu na klávesu F12 - nastaveuje se v Biosu - Enbled Boot menu F12Jinak některé stroje Lenovo mají takovou určitou specialitu, jak se dostat do Biosu a jeho nastavení.. Ve vypnutém stavu stroje stisknout tlačítko "Recovery".. odtud je poté možné zvolit vstup do nastavení Biosu, případně zvolit Boot menu

MCToll.. postup -> příprava instalačky na flešku.. Pokud se tedy chystáš na přeinstalaci systému Win 10 formou čisté instalace -> příprava flešky.. 1. Krokhttps://ctrlv.cz/yGQw 2. Krokhttps://ctrlv.cz/voEW 3. Krokhttps://ctrlv.cz/CdZe 4. Krok https://ctrlv.cz/3JLx Ty máš nainstalovanou verzi 1809.. tedy jde ti o přeinstalaci nebo upgrade na verzi 1903..???1. Přeinstalace -> viz výše kroky po spuštění nstaženého nástroje MCT(1903) 2. Upgrade na verzi 1903 - prostřednictvím Windows Update.. Pokud tam nabídka není, pak je možné stáhnout asistenta.. https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w... - Horní odkaz "Aktualizovat" -> pomocník při upgrade ze spuštěného systému- Níže odkaz: "Stáhnout nástroj" --> MCToll -. pomocí nástroje lze jednoduše připravit instalační flešku - poté instalovat systém formou čisté instalace mimo běžící systém -> nabootovat připravenoui instalační fleškou *Doposud nechápu tu stupidní nabídku pro edici Win 10 Home..

Obdivuji tvou trpělivost.Jinak pro Vladimíra instalačka jak USB flash tak ISO vytvořené přes Media Creation Tool obsahuje obě verze (Home + Pro).

Ano to je pravda, ale kdo mi zaručí že mohu přeinstalovat W10 Pro na W10 Home ?Jinak teď jsem to přeinstaloval z připravené flash a provedl čistou instalaci z W10 Pro pro jistotu na W10 Pro a né na Home z Pro.Jen jsem se nemohl dostat do biosu ale pro majitele Lenovo ThinkPad L540 do biosu se vstoupí při RESTARTU NB nebo PC a mačkáním klávesy F1 !!Akorát jsem dlouho hledal v rozhraní biosu a pak se mi podařilo nastavit připravenou flash a dát ji na první místo pro nabootování z flash.Děkuji Edysákovi za podporu, všem ostatním také a hezky se vyspěte !!

A pro nevěřící Tomáše foto z instalace zde: https://cs.imgbb.com/ ten odkaz nebude určitě fungovat..

"kdo mi zaručí že mohu přeinstalovat W10 Pro na W10 Home ?"Zaručí ti to licence kterou vlastníš. Konkrétně licenční číslo které při instalaci vložíš.Ale jinak nechápu proč by někdo šel z vyšší na nižší edici.

Opět máš pravdu ale jen nevím jaký je mezi těmi edicemi rozdíl ?

A nejseš ty jenom Troll? Kdo se moc ptá, málo googlí.

Fůkač nejsem Troll, jen jsem se tady v poradně informoval co a jak při přeinstalaci Windows abych něco podělal, samozřejmě za pomoc a rady všem moc děkuji !!To je podle tebe Trolling ?A pokud toto vlákno považuješ za Trollování tak si raději zajdi za odborníkem a řekni mu že máš podivné vize při čtení vláken na netu, myslím že vyfasuješ nějaký slabší zklidňující lék a věřím že se z toho brzy dostaneš...

"ale pro majitele Lenovo ThinkPad L540 do biosu se vstoupí při RESTARTU NB nebo PC a mačkáním klávesy F1 !!"Ano je to i napsáno v manuálu od ntbku. Takže žádná novinka...

Řimbaba má pravdu, manuál k ntbku strana 12.

Takže bych mohl s touto připravenou USB flash instalačkou kde je Windows Pro i Windows Home jak se zmínil uživatel Řimbaba níže, nainstalovat na jiný notebook (HP-250 G4) kde je nyní Windows Home přeinstalovat na Windows Pro ?

Jedna věc je instalace, duhá aktivace verze.

Na tom HP 250 g4 je legální Windows, notebook se kupoval na Alze již s operačním systémem a je tam nainstalovaný Windows Home a já bych to chtěl přeinstalovat na Windows Pro.