» Poradna » Notebooky

Instalace Windows 10 (zachování recovery oddílu)

Prosím o radu. Pokud si vytvořím USB instalaci Windows přes Media creation tool a přes tuto flashku nainstaluji čisté Windows 10, zůstane recovery oddíl od výrobce (obnova se všemi programy a ovladači) nedotčený?

Odpovědi na otázku

Pokud chceš zachovat tento oddíl (a hlavně jeho funkčnost!) budeš muset zálohovat celý disk (tj. všechny oddíly) do image ze které to v případě potřeby obnovíš.

Teoreticky: záloha celého disku s W7, potom inštalácia W10, ktorá čosi pomení, jej záloha (len sys. oddiel) a vrátenie celej zálohy disku a hneď na to obnova systemového disku s W10. Ak W10 čosi mení, tento postup by mohol zachovať všetko ako je to teraz, ale s funkčnými W10. Len je to na dlho a sys. oddiel sa nesmie zmenšiť (ja som urobil zálohu OS, zmazal a hneď som vytvoril oddiel, ale OS zo zálohy tam už nevošiel z hláškou o malom oddiele)

Tak hlavne bych nedal na rady blba luba, ktery si smazal vsechny oddily a pak tady skemral o radu...

Inštaluješ XP na 1 TB HDD? Ak nie, tak nekecaj. W10 s tým nemá najmenší problém

Windows 10 už tam mám od výrobce, ale chtěl jsem udělat čistou instalaci Windows, abych tam neměl balast od výrobce, ale chci mít radši zálohu. Je vhodný program na zálohu disku (případně jen recovery oddílu) Acronis true image, který má trial verzi?

Teraz som si uvedomil, že záloha recovery Ti je takmer na nič. Bude tam starý OS. Nainštaluj a zalohuj. Mne vyhovuje Parted magic. Verzia 2013 je zdarma, len je v EN, ale EN vie 99% ľudí (na úrovni primitívnych slov/hlášok v OS)

Pardon, přehlédnul jsem odpověď , že musím zálohovat celý disk. A jde udělat záloha celého disku jako bootovací?

Ja by som celý HDD nezálohoval tak ako je OS teraz. Ale juwe má pravdu: zálohuješ komplet disk a ak sa Ti niečo pokazí, obnovíš, ale ak máš teraz W7, obnovíš W7 a ak chceš záhovať, načo AJ recovery, keď už zálohu mať budeš? Iba ak by si sa chcel ľahšie vrátiť k továrnemu nastaveniu W7, ale zase by si musel všetko inštalovať, nastavovať.... Complicated. Nainštaluj W10, recovery zruš a zálohuj (OS, alebo všetko, podľa toho ako sa bojíš). V prípade poškodenia OS, asi 50 GB zálohu vrátiš do 10 min a ideš ďalej akoby nič

Záleží nejspíš na způsobu instalace: pokud to bude "easy" tak asi všechno smaže, pokud "custom", asi se dá naistalovat do stávajícího oddílu s ponecháním ostatních oddílů.

Niekto písal že aj s ponechaním oddielov sa recovery stane nepoužiteľným

Jestliže nebudeš měnit velikosti oddílů, tak by ti recovery oddíl měl zůstat plně funkční. Vycházím z informace, že původní systém byl W10 a ty se chceš jen zbavit balastu od výrobce. Čili instalace by měla proběhnout tak, že nabootováním média z flash disku buideš pokračovat tak, že v tabulce oddílů zformátuješ jen oddíl"C", který poznáš hlavně dle jeho velikosti.. a tam nainstaluješ čisté W10 s tím, že ostatní oddíly zůstanou nezměněné... Pro jistotu zálohu stávajícího systému bys mohl provést jako zálohu celého disku a uložit ji na externí disk. I když toto já považuji za naprostou zbytečnost. Záloha svůj význam má, ovšem takového systému, který je funkční a hlavně bez balastu. Každý výrobce notebooků většinou ukládá ovladače do systému, do nějaké extra složky, nebo na oddíl "D".