» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace windows 10 na NVME 2- Samsung 970 Evo plus

Dobrý den, mám poprvé m2 disk a mám problém s bootováním do windowsu. Z počítače jsem odpojil všechny disky kromě m2. Na flashku jsem dal instalaci win 10 a snažil se nainstalovat. V biosu nevidím “windows boot manager” nebo “UEFI”. Když jsem spustil boot z disku pc napsal: Reboot and Select proper boot device. Na netu jsem četl mnoho článků ale všude se jim udělal “windows boot manager” nebo “UEFI” mě ne. Zkoušel jsem v biosu vypnout CSM, v secure boot jsem dal other OS a v Key management: Clear Secure Boot Keys. Nic z toho nepomohlo, několikrát jsem zkoušel reinstalovat windows a nic nepomohlo. Neví někdo co s tím?Cpu: I5 9400FGpu: Gtx 1060 3gbRam: 2x8gbMotherboard: rog strix B365-g

Odpovědi na otázku

Jaks dal instalaci na flešku ???

??? stáhnuls ISO nebo MCT ???

oprava: ... nebo vytvořil fleš přes MCT?

Vytvořil přes MCT

Kde bys měl V BIOSu vidět Windows boot manager?

Co jsem Koukal na tutorialy z netu tak tam měli “Windows boot manager(jméno disku)”. Mělo by to být pod boot priority. Nejsem si jistý jestli to tak musí být ale když bootuju z me2 kde je windows tak to nenabootuje.

???Je vidět ten disk v biosu? Je tam nahlášený jako Samsung 970....?Pokud chcete instalovat Windows na ten disk, tak se musí logicky nejprve bootovat z flešky.1) Vytvořte si flešku pomocí toho nástroje od Microsoftu (předpokládám máte).2) Ověřte, že je disk v biosu vidět3) Udělejte reset biosu (v biosu na to bývá příkaz, nebo vyndejte baterku z PC, případně piny na desce, viz manuál)4) Pak teprve začněte instalovat OS.

V BIOSu uvidíš akorát název disku.

Není pravda, ve výběru bootovacího media mám jako první Windows Boot Manager (Samsung 970 Evo Plus (nebo tak nějak)) a pak o několik řádek dál pouze Samsung 970 Evo Plus. Taky jsem na to čuměl proč je to tam 2x pod dvěma názvy, ale je tomu tak. Aspoň teda u Gigabyte X570 Gaming X.

Po instalaci tam mám pouze Samsung 970... z toho windows nenabootuje. Koukám jsem jak ostatní instalují windows a v boot priority nastavují “Windows boot manager (Samsung 970 Evo Plus)” ale já to tak nemám. Po té co mi neslo nainstalovat win10 na m2 nainstaloval jsem na hdd stejným způsobem a to nabootovalo bez problému. Nevím kde je chyba.

Osobně bych na tvém místě znovu naformátoval usb disk, přes program pro tvorbu bootovacích flashek natáhl znovu instalačku Win 10 (nejlépe online), pak odpojil HDD na které se ti to podařilo nainstalovat, jak radí někteří resetoval bios, a přes klávesu pro výběr bootovacího media (u Gigabytu je to mám pocit F12) vybral flash disk s instalačkou. Poté dal rozšířenou instalaci abys mohl zadat na jaký disk chceš instalovat popř. ho mohl před instalací naformátovat.Snad jen drobná rada ohledně biosu - zkontrolovat zda je i po resetu nastaven režim UEFI což by ale mělo být automaticky - viz manuál ZD.

Tedy pokud myslíte před první instalací Winů pak ano máte pravdu. Pochopil jsem od Ondry, že není vidět Windows Boot Manager po instalaci. Pokud instalaci vůbec neudělal (a to i přesto že si myslí že ano) pak je váš příspěvek v pořádku 😉

Ano jak jste psal, po instalaci tam nemám windows boot manager, instalace proběhla bez problému ale windows nenabootuje.

To byla reakce na JackBrno.Pokud si myslíš, že máš správně nainstalováno pak zkus znovu spustit instalačku z usb flashky a dát opravit tento počítač (pokud tam je nějaký takový nástroj - nikdy ve Win 10 jsem to nedělal, ale ve Win7 mi to několikrát pomohlo). Buď opravit tento počítač nebo přes příkazový řádek zadat dva příkazy - a teď střílím fakt od pasu - bootrec /fixmbr a pak bootrec /fixboot - dohledej na netu.Anebo vyměnit flashku a znovu zkusit celý proces instalace.

To je oprava MBR, on potřebuje GPT.Po nové nastartování instalačního média musí stisknout Shift + F10 a napsat:bcdedit /set {fwbootmgr} displayorder {bootmgr} /addfirst

Stiahnuť ISO Windows 10 64bitStiahnuť RufusPomocou Rufus vytvoriť UEFI USB inštalačku. (nemám po ruke USB, teda neviem dať úplne presný popis)

nepotrebujes rufus, rovno cez MCT mozes spravit USB ak to chces len jednorazovo. Iso si stahuju ti, co chcu viac instalaciek aj v buducnosti, aby to nemuseli stahovat x-krat

To je OK, to vieme.Preto radím stiahnuť to ISO, aby mohol povedzme viackrát laborovať s Rufus-om, skúsiť iné nastavenia a nemusel cez media creation tool stále znova sťahovať.

ISO má 6 GB, co na to FAT32 ??? MCT si s tím poradí.

fat32 posli do domova dochodcov, uz od win2000 nieje aktualny a vsetci pouzivaju NTFS. Ale to je irelevantne, lebo rufus si ten usb kluc naformatuje ako bude najlepsie pre to 6GB iso.

UEFI boot je pouze z FAT32 ... takže to není až tak jednoduché.

USB musí být FAT32, z NTFS fakt windows nenainstaluješ.Že má ISO 6 GB je úplně jedno. Na flashce není uloženo ISO, ale extrahované soubory a ty jsou menší než 2 GB.

co je nechapete na "rufus si ten usb kluc naformatuje ako bude najlepsie" ?

MCT udělá flash UEFI. V BIOSu nastav boot z pevného disku do UEFI režimu, v boot menu zvol flashdisk taky v režimu UEFI a víc se nestarej. Poběží to jak z praku ;)

Zkoušel jsem, a nenabootuje.

resetni bios na default, alebo vytiahni bateriu na 15min. Ziadne bootovanie neries, daj instalovat windows a ked ti to po instalacii nenabootuje, tak mas niekde problem. Kde, to zistia v servise. Lebo ked ziadny nieje, tak ti to pojde.

Pokud je ten Samsung nový, není ještě aktivován. Je třeba jej aktivovat jako disk GPT, aby šlo instalovat a bootovat v UEFI režimu. Naopak z MBR instalačky by šlo instalovat, kdyby bylo v biosu vypnuté Secure boot a zapnuté CSM.

Jestli je problém v usb flashce s instalačkou, tak vytvořit kompatibilní flashku s instalačkou.Postup:Stáhnout / vytvořit instalačku Windows. Pokud je install.esd/install.wim větší než 4 GB tak překomprimovat do install.esd nebo rozdělit na více swm. Případně nechat v install.* jen jednu edici. Instalačku tedy připravit tak, aby v ní nebyly větší soubory než 4 GB.Připravit usb flash disk (prázdný nebo s daty, která budou smazána)(X je číslo/písmeno usb flash disku, doplň za své skutečné):diskpartlist diskselect disk Xcleanconvert gptcreate partition primaryselect partition 1format FS=FAT32 QUICK exitbootsect /nt60 X:Nakopíruj instalačku na usb flash.Šoupni do pc a běž instalowat Windows.

Konečně odpověděl někdo, kdo tomu rozumí.