» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace Windows 10 - použít MBR či GPT?

Zdravím, mám dotaz ohledně instalace Windows 10. Rád bych jej znovunainstaloval na můj noťas HP. Noťas má UEFI a zapnutý secure boot.Rozdělení disků je SSD je C:, harddisk D:, recovery je E: (to je instalováno zřejmě na D), DVD mechanika je F:.Při nové instalaci bych tedy zřejmě musel to v UEFI přepnout na Legacymode, vypnout secure boot a bootloader MBR? GPT lze či nelze v tomtopřípadě použít?SSD má 256 GB, interní harddisk 1 TB, ale externí síťový disk má 4 TB,takže pokud bych použil MBR, tak předpokládám, že systém by byl schopenmax. načíst 2 TB, což je kapacitní omezení MBR a ten externí disk bychnemohl plně využít. Jaké je nejlepší řešení? Pro mě by bylo ideální Legacy mode s GPT.

Odpovědi na otázku

Instalačku připrav pro UEFI + GPT, SecureBoot zapnutý. MS Tools to tak připraví.

MS Tools neznám? Můžeš hodit link nebo napsat postup? Co Rufus, ten by nešel použít? Rozhodně ho znám více.Mám ještě dotaz na tu část recovery? Je možno ten disk, kde je umístěna odebrat a tu novou instalaci udělat bez ní? To nové uvolněné místo na harddisku bych zformátoval a zvětšil bych o něj disk D. Nebo je recovery povinnou částí Windows 10?

Oddíl recovery odstraň. Je stejně plné balastu od výrobce. Uvolněné místo využij na data.Případnou obnovu systému řeš pomocí zálohy systému do bitové kopie (image).------------------------------Máš li UEFI, použij GPT.

Pokud uděláš instalaci "automaticky" s výmazem disku, vše udělá instalátor (recovery smaže). Místo "čisté" instalace, kde musíš nainstalovat drivery, můžeš udělat obnovu z té stávající recovery.https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w...

Mám ještě dotaz na ovladače? Nainstaluje Win10 ovladače automaticky na všechen interní hardware v noťasu ze své knihovny ovladačů-jedná se mi hlavně o síťové karty od Intelu, ovladače disků, grafika apod.? A já bych doinstaloval případně pouze ovladače na externí hardware-tiskárny, myš apod.

Nainstaluje, ale nemusí být vše plně funkční. Nutno stáhnout z webu výrobce NB.

Všechny ovladače si před reinstalací zálohuj, pak je pouze obnovíš - nainstaluješ ze zálohy.Nebudeš je muset někde shánět. A na Win. nespoléhej, nacpe ti tam svoje polofunkční generické. Slouží maximálně k tomu aby to po instalaci vůbec nějak běželo. Pokud chceš 100% ní výkon, musíš použít originální od výrobce HW. Týká se zejména grafiky.

Pro počítač můžeš použít jak GPT, tak MBR, záleží jenom na tvé volbě. Že má jakýsi disk kdesi venku GPT (na 4TB vcelku už musí být GPT) s tvým počítačem nesouvisí a ten to ani nezjistí. Souborový systém síťového disku je záležitostí toho síťového zařízení (serveru), na ke kterému je disk přímo připojen, ale síťové uživatele, tedy tvůj počítač, to vůbec nezajímá.Osobně bych dal přednost MBR, protože GPT si nenalezlo místo v mém srdéčku.Kdybys potom chtěl připojit interní disk větší, než 2TB, tak ten už by, samozřejmě, musel být GPT, ale to by ničemu nevadilo.

OK, excelentně vysvětleno, dík. Já bych asi též dal přednost MBR. Můj postup při instalaci je tedy správný: napřed udělat instalačku Win10 jako MBR, v UEFI vypnout secure boot, zapnout legacy mode, přepnout bootování disků a USB.

Proč? MBR je snadno napadnutelný malwarem. SecureBoot je už podporován i Linuxem atd. Mimochodem, když se SB vypne a později zapne, je nutné obnovit klíče (v rámci UEFI).