» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace Win 8.1 boot fail po prvním restartu

Dobrý den,snažím se na notebook nainstalovat Windows 8.1. Bootuji ho normálně z instalačního DVD. Instalace se v pořádku nabootuje. V prvním kroku instalace vyberu, na jaký oddíl disku, chci Windows nainstalovat, Windows si ten vybraný disk ještě nějak rozdělí pro svoje potřeby a instalace v pohodě začne. Začne znamená, že kopíruje soubory z DVD na HDD. První krok je tedy úspěšně dokončen. Potom vyskočí hláška, že v průběhu instalace několikrát proběhne restart počítače a začne první restart, ovšem po restartu to napíše hlášku "EFI DVD/CDROM boot failed" na černé obrazovce a potom v modrém vyskakovacím okně zobrazí hlášku "default boot device missing or boot failed". A opravdu když se pak podívám do BIOSU není v něm vůbec viditelný HDD jako bootovací disk, přitom na něj v prvním kroku Windows zapsal data. Nevíte někdo, čím by to mohlo být? Jak to opravit? Mám počítač Lenovo G580, ale to asi nebude důležité.

Odpovědi na otázku

Aktualizuj BIOS notebooku - novější BIOSy měly pár změn ohledně UEFI bootu.btw: jakou verzi Win 8.1 máš? November/Spring Update nebo starší?

Asi starší, mám ji z Dream Sparku a teď koukám, že objednávka je z 20. března 2014, takže to bude nějaká starší.

Teď koukám na verze BIOSU pro můj NB a poslední aktualizace je z 18. srpna 2013. To se mi nezdá jako aktualizace, která by pomohla, když mám notebook kupovaný zhruba v tu dobu.

Ještě přikládám odkaz na ten BIOS http://support.lenovo.com/en/downloads/ds036553

Ten, co jsem aktualizoval byl kupovaný někdy v roce 2012. Z BIOSu žádné datum a verzi nepoznáš, co?Notebook byl kupovaný bez systému?Zadej si do vyhledávače (najdeš ho jak na českým share serveru, tak na torrentech, před instalací zkontroluj hash):cs_windows_8.1_with_update_x64_dvd_6051477.iso0e572b62ea98a6e007e02742c7d087811bfae3a9Vytvoř si instalační flashku (klidně může být špatné médium nebo mechanika):spustit příkazový řádek jako správcediskpartlist diskselect disk X (X číslo disku, které odpovídá flashce)cleanconvert gptcreate partition primaryselect partition 1format quick fs=fat32 LABEL="EFI-instal"assign letter="W"list disklist volumeexit(vložit iso do virtuální mechaniky)xcopy x:\*.* /s/e/f w:( X = DVD, W = USB)

Notebook byl kupovaný s Windows 8, ale ten už tam teď není, teď je tam prázdný HDD. Ten odkaz výše na Win 8.1 je s nějakým updatem, který si bude rozumět s BIOSem? Proč mám potom spouštět příkazový řádek to nepůjde přes nějaký program, který vytvoří bootable USB z .ISO?

Chápu to tak, že jsi zrušil recovery paryšnu?Ten příkazový řádek vyrábí flashku s UEFI bootem. Vždy raději dělám vše přes přikazový řádek, ale pokud máš pocit, že to nezvládneš, tak použij http://rufus.akeo.ie.

Ano, zrušil. Super, přes Rufus jsem to doteď dělal.

Kdyby sis recovery chtěl vyrobit podle sebe, tak tady je program:http://plus.evozi.com/143/lenovo-one-key-recove...

To znám, ale první potřebuji naistalovat ten Windows. Myslíš, že ta verze, co jsi posílal výše, bude fungovat? Bude mi tam fungovat product key z Dream Sparku?

Právě že ne.1) Stáhneš to ISO s OKR Engeneering Edition, „vypálíš“ pomocí Ultra ISO na flashku.2) Podle potřeby provedeš úpravy (editace xml z cn-zh na en-us nebo cs-cz, aby tam nebyl sypanej čaj) + přednastavení velikostí partyšen (ideální je si otevřít excel, dát si tam celkovou kapacitu v MiB a postupně odečítat velikosti jednotlivých partyšen).3) nastartuješ flashku s OKR, proklikáš průvodce a ono to vytvoří partyšny4) pustíš instalaci Windows 8.1 (a zkontroluješ si, jestli jsou oddíly správně velké - pokud ne, vracíš se k bodu 2)*5) nainstaluješ si Windows, ovladače, potvrdíš aktivaci, spojíš s MS účtem atd.6) vypneš PC7) stiskneš Novo Button, ono se to zapne do recovery a udělá ti to nultou zálohu (ideální velikost partyšny na zálohy je okolo 20 GB - tzn. Windows, Office, základní programy jako TC, Irfanview... mají po zazálohování okolo 18 GB, pokud chceš dělat více bodů obnovení, tak udělej oddíl větší, ale není to potřeba)*k bodu 5) pokud si myslíš, že budeš notebook v dohledné době prodávat, tak před založením účtu stiskni Ctrl + Shift + F3. Systém nastartuje do OOBE, tam nainstaluješ jen ovladače a potvrdíš nabídku „připravit na první spuštění“. Kdykoliv po provedení recovery to nabídne vytvoření uživatelského účtu.Ad licenční číslo, pokud ho to nebude chtít během instalace přečíst z BIOSu, použij instalační (podle edice, co máš):Windows 8.1 Q37NV-YH8QQ-VTHM8-6VDRJ-MTB8QWindows 8.1 N 8PYDW-RNGJ3-DPVKY-T9RC8-DGMDWWindows 8.1 Pro 27NXJ-JH9WY-KYF3K-J8DPP-9P9HPWindows 8.1 Pro N 2YRNV-XT7XM-8G9TY-THV4C-W2M8TPo instalaci Windows můžeš svoje číslo v klidu vytáhnout z BIOSu (třeba AIDA64 nebo RW-everything)