» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace W10, nejsem administrátor.

Ahoj. Mam koupené USB W10 a chci si nainstalovat Windows na vyřazený firemní PC. S W7 Nevím admin jméno ani heslo. Jinak normálně sa do PC dostanu,můžu normálně pracovat jen nemůžu odinstalovat a instalovat programy. Dovolí mi nainstalovat cistou instalaci, nebo mam čekat problem? Dekuji mnohokrát.

Odpovědi na otázku

A na co potřebuješ přístup do aktuálního systému? Nabootuj instalačku, naformátuj disk a nainstaluj systém. Kdybys k instalaci potřeboval přístup do Windows, jak bys asi tak chtěl nainstalovat Windows do PC, kde žádný Windows není? Aha!

Pokud jde o čistou instalaci je úplně jedno co je na disku momentálně nainstalováno. Instalace disk smázne, vytvoří nový čistý oddíl, naformátuje ho a tam pak instaluje. Samozřejmě všechna data a programy z původní instalace jsou pryč, ale to se u čisté instalace tak nějak předpokládá

Operační systém se neinstaluje z předchozího systému, takže je úplně jedno, jaká máš ve starém systému oprávnění. Potřebuješ se jen dostat do BIOSu.

Ani do něj nemusí lézt. Snad skoro všechny počítače za posledních cca 10 let mají na některé z "F" kláves "boot menu" (bývá to F8, F10 nebo F12, ale viděl jsem to i Esc). Stačí si to přečíst při startu a stisknout to. Ukázka (na každém PC to vypadá jinak):https://ctrlv.cz/shots/2018/07/11/i8Hn.png

Jen se na tom počítači v biosu musí nastavit, aby se to zobrazovalo. Dnes je to často překryto nějakým splashscreenem s logem výrobce desky nebo notebooku. A tam často není zobrazeno vůbec nic a je to hádání, kterou klávesou se dostanete do biosu aby jste ten splashscreen deaktivovali.

Paráda, čekal jsem že mi při instalaci administrátorský přístup odmítne pokračovat a nainstalovat W10. Samozřejmě chci smaznout vše předchozí. Dík.

Instalačka má vyšší práva než nainstalovaný systém (dá se toho využít i ke smazání "zapomenutého" hesla). Takže jí je úplně jedno, co tam je.

Ještě by mohl nastat zádrhel, kdyby ten firemní počítač měl zakázané bootování odjinud, než z HDD a zaheslovaný bios.