» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace W 10 z W XP na základní desce Gigabite GA-G33M-S2

Dobrý den vážení, prosím o radu, či informaci, jak nainstalovat nový operační systém W10 Home na starší počítač, kde je doposud operační systém W XP. Z chodu mi počítač odmítá spustit iniciační soubor na zdrojové USN flešce instal.exe, říká o něm, že je neplatný.Chci udělat naprosto novou instalaci. BIOS v základní desce mi odmítá "natáhnout systém = nabootovat" z USB portu, kam jsem strčil koupený originální flešku se zdrojem W10 Home Czech. Mám v počítači základní desku Gigabite GA-G33M-S2, mám tam i SSD disk jako C:, i pevný disk Western (točící se plotny), mám tam i mechaniku CD na kompaktní disky, mám externí USB port (asi verze 2) v bedně a také vzadu na desce. Omlouvám se všem odborníkům předem, že jsem již starý a blbý a třeba je můj dotaz naprosto blbý. Karel

Odpovědi na otázku

Restartovat počítč se zastrceny usb zdrojem(ne vypnout a zapnout) pres start -restartovt. Behem spousteni mackat klavesu del nebo F2. Spusti se bios. Zadat first boot device usb jako prvni.

Do Biosu =vstupně výstupní systém se umím dostat, ale nabízí mi to k bootování cca 5 USB.Nemám teď onen starý šunkovitý počítač u sebe (je cca 30 km daleko), tak to nevím ta označení přesně. Je tam cca - USB ZIP- USB disk- ??- ???- ????Asi budu tedy muset to jedno za druhým vyzkoušet.

Už jsem našel bootovací konfiguraci na fotografii:== Select a boot Fitst device ==1) Floppy2) LS1203) CD ROM4) ZIP5) USB - FDD6) USB - ZIP7) USB -CDROM8) USB - HDD9) Legacy LAN

Odpoj všechny disky, kromě SSD. Do zadního USB připoj USB flešku. Zapni PC a mačkej klávesu F12. Z boot menu vyber USB flešku a instaluj. SSD neformátuj, ani na něm nevytvářej žádné oblasti. Naopak. V instalátoru všechny oblasti odeber. Vše se pak vytvoří automaticky, tzv. "samoseto". ☺

Dobrý večer, tak tohle mi dnes nefungovalo. Disk odpojen kromě SSD o velikosti 240 GB, do zadní USB píchnuta instalační fleš paměť s W10. Mačkal jsem F12Bios tu flešku nevidí, nenadetekoval ji.

Flashka, jak uz tu nekdo psal by mela byt v tom BOOT menu skryta pod polozkou Hard Disk, viz. nasledujici obrazek. Takze kliknout na polozku Hard Disk a pod ni vybrat tu USB flashku. http://www.servispckupka.cz/obrazky/jak_zavest_naboot...

Pokud mas DVD vypalovacku, tak muzes instalacni ISO vypalit. Pak bych problem s bootovanim necekal

vzhladom na vek pocitaca zvaz kupu noveho, lebo jednak ta stara sunka je vhodna max do zberu elektroodpadu a 2. za par korun kupis nove komponenty s daleko vyssim vykonom. Ked uz si teda investoval 3000 do win10...

Základní dotaz - máš na to drivery?

Nemám pane, jsem huňas.

než se budeš snažit cpát nový Windows na starý počítač, tak sem nejdřív dej parametry toho PC např. z programu Speccy, nebo Everest Home. Jde hlavně o typ procesoru, velikost RAM a vhodné je uvést i velikost HDD.Je dost možné, že ten počítač nemá šanci nové Windows vůbec utáhnout.PS: operační systém se fakt neinstaluje jako program z běžícího systému...

Mám tam prosím toto:SSD disk 250 GB operační paměť - DDR II 800 - čtyři oplatky 2x 1 GB + 2x 4 GBpevný disk Western 1 TBprocesor Intel ale typ si nepamatuji - zjistím

Deska ma podporu stejne do W Visty.

Pane Aboxi děkuji za odpověď, toho jsem se právě obával, že deska bude již neslučitelná s W 10.

Nerikam, ze to nebude fungovat. Ale nemusi...

Ale prd. Tyhle PC pod W10 fungují úplně normálně. Všechny ovladače jsou už přímo v nich, takže žádné od výrobce ani nepotřebuješ. 0. Vytvoř si instalační USB W10 x64 a zálohuj si data mimo PC.1. Zkontroluj zálohu. Vypni PC.2. Odpoj všechny ostatní disky kromě toho, na který chceš instalovat (pokud jich máš více)3. Připoj USB s W10, zapni PC a nabootuj z USB (viz manuál k tvé desce). 4. Při instalaci odstraň všechny oddíly na disku a vytvoř nové (zbavíš se tak všeho z XP, proto ta záloha). Pokud by nešly odstranit normálně, jde to přes Diskpart (zadej do poradny nebo googlu Diskpart a vypadne ti plno návodů).5. Při instalaci můžeš přeskočit zadávání klíče. Ten vložíš až to bude nainstalované a systém aktivuješ. Klíč k XP tam samozřejmě nefunguje, takže se předpokládá, že nějaký svůj máš.6. Zkontroluj, zda ti nechybí nějaké ovladače. Pokud ano, doinstaluj je, pokud ne máš hotovo.

A prosím, vážený pane WiQiX, mám nastavit v Biosu, co z té nabídky k bootování:1) Floppy2) LS1203) CD ROM4) ZIP5) USB – FDD6) USB – ZIP7) USB - CDROM8) USB – HDD9) Legacy LAN Předem Vám děkuji za radu a informaci. V pondělí to zkusím.Karel Plha

V BIOSu nech disk jak je. Při startu stiskni F12 a vyskočí ti BOOT MENU, kde si vybereš připojenou USB flashku. Toto menu slouží jen pro jednorázový výběr, při dalším startu to bootuje opět z toho, co je nastaveno v BIOSu (tedy z HDD). Takže není nutné v BIOSu nic měnit.

Děkuji Vám pane WiQiXi za radu. Po pondělku dám vědět, jak jsem dopadl. Plha Karel

Hlavně začni tou zálohou.

Dobrý večer pane WiQiXimám již dávno zazálohováno na externím disku. Dnes jsem odpojil pevný disk, nechal jsem tam jen SSD disk Kingston 250 Gb, do zadní USB píchnuta instalační fleš paměť s W10. Mačkal jsem F12.Při restartu jsem šel F12 do bootovcího meny, USB více nabídek, a ani jedna nefungovala, postupně jsem vyzkoušel 5) USB - FDD 6) USB - ZIP 7) USB -CDROM 8) USB - HDD.Bios tu flešku nevidí, nenadetekoval ji.Předpokládám, že se asi pokusím BIOS tzv. polepšit = updatovat na vyšší verzi.Karel Plha

Mam pocit, ze flesku najdes pod volbou Hard Disk v BIOSu.Melo by u ni byt takova znacka pluska (+) vlevo a po rozkliknuti se zobrazi i ta fleska.viz.http://www.servispckupka.cz/jak_zavest_nabootovat_sys... Obrazek 2 a 3.GigaByte mam taky doma a tam to tak je...

Ano, to je velmi pravděpodobné. U těchto starých desek tomu tak často bylo. USB flashky se hlásily jako běžné disky. Takže tam by to mohl najít.A kdyby ne, stále je tu možnost to prostě vypálit na DVD a boot normálně postaru z mechaniky.

Jak jsem psal níže, bude potřeba stisknout v BIOSu <Ctrl>+<F1> a nastavit USB režim kompatibility (USB Legacy storage detect).

<Ctrl>+<F1> jsem vyzkoušel bez úspechu. To druhé ještě zkusím.Děkuji za radu

Fakt v BIOSu po stisknutí CTRL + F1 nepřibyly další možnosti?

Nepřibyly, a zkoušel jsem to vícekrát.

Ne. Do Win 7. S 10-kami problem nebude (ovladace).

Windows 10 tam pojede podobně jako Windows 7. Zkus po vstupu do BIOSu stisknou <Ctrl>+<F1>, měly by přibýt další možnosti - USB režim kompatibility (USB Legacy storage detect). Po vyvolání bootmenu přes F12 by se flashka měla zobrazit mezi disky.Ovladače nejsou potřeba - stáhne si je Windows Update. Respektive Intel INF nejsou ovladače, ale pouze pojmenování zařízení. Pokud lze u desky zapnout AHCI (u ICH9 z licenčních důvodů oficiálně nejde, ale Někteří výrobci na to dlabali a nechali tuto možnost povolenou), tak jej zapni, Windows 10 má v sobě integrovaný AHCI driver Intel RST z 11. nebo 12. verze. Aktuální ovladače pro zvukovku a síťovku stáhni ze stránek Realteku.

Můžete zkusit vytvořit na nějakou svojí flešku instalační medium Windows 10. Stačí vám jen fleška, tento program a naklikat tam tu svou verzi Windows. https://go.microsoft.com/fwlink/Je to program přímo od Microsoftu a vytvoří vám úplně to nejaktuálnější instalační médium. Na té koupené flešce to stejně nebude aktuální.Případně pokud fleška nepůjde, tak lze udělat instalační DVD. Stáhnete přes ten program ISO a to si pak vypálíte na DVD. Instalovat pak budete z toho DVD. Bude to o něco pomalejší, ale mělo by to na 100% fungovat. Není tedy nutné instalovat OS z té koupené flešky. Ta je jen pro pořádek. Důležité je licenční číslo.

Děkuji za Vaši radu pane dfg,učiním tak, cca asi ve čtvrtek, pojedu k tomu polepšovanému počítači a zkusím to. Dám pak vědět. Jakého jste prosím názoru k tomu polepšení Biosu ?Plha karel

To je na vás. Nepíše se tam nic zásadního.

Win10 na tento muzeální kousek opravdu nedoporučuji. Dejte tam win7 a budete spokojen. Desítky už mají jiné nároky a systém je na starých dvoujádrech dost líný, obzvlášť na níže taktovaných je to úplně zabité.Zrovna tento víkend jsem zprovozňoval starší stroj s XP a upgrade na 7 - a to dostal A2 X3 tříjádro a 6GB. Pak už se ten systém i se SSD nějak slušně hýbe. Na historické dvoujádro zkoušet 10 je o nervy a stejně spokojen nebudete.

Athlon II X3 je pomalejší než Core 2 Duo.

není, ani přetaktovaný. A nějaký umělý benchmark nikdo vážně nebere.

C2D jsou mraky typů. Mezi těmi nejstaršími a nejslabšími a těmi z posledních let jsou opravu velké rozdíly. X3 nijak úžasné CPU nebyly.

to ne, taky jsem tam dával snad ten nejlepší 460 - frekvence 3,4Ghz, to je daleko od prvních nepodarků co se pohybovaly kolem 2,5Ghz. A TDP ještě přijatelných 95W.

x3 vznikol prave preto, aby bol konkurencie schopny s c2d, lebo vtedy mal intel vyssi vykon na jadro ako AMD. Vo vseobecnosti to co pises neplati, moze to platit o nejakych konkretnych modeloch. Najpomalsi bol x3 400e passmark 2000b. Taky c2d e4200 ma 1052b, E7600 1959b, T9900 2136b. Asi najrychlejsi x3 460 ma 2864b.

C2D běhají s W10 úplně v pohodě. Ideálně se SSD , protože bez něj je to dnes opravdu vopruz.

jak se to vezme, mám zkušenost s C2D mobilním na 3Ghz - maximum co do ntb šlo a Win 10 s prohlížečem už měly docela problémy - lagování a celkově dost zpomalené proti instalaci win7/8, proto jsem tam vrátil Osmičky a majitel je spokojený.

rozpoznáno hlavně podle neustálého vytížení procesoru ke 100%, grafika GT240 1GB, 8GB RAM, disk sice mechanický ale 7200ot. Zajímavé je že s W8.1 procesor vůbec tak vytížený není, chová se normálně. Čert ví co je v 10 za extra procesy že to dvoujádro tak vytěžují že se pak vše seká. Možná by se LTSC verze chovala lépe, ale na tu dosáhne málokdo...

C2D mobile nemělo 3 GHz jako třeba E8400 „za čokoládu“. Větší hodnotu ty procesory nemají.

byla až 3,06Ghz a tu jsem mu tam dal. Namaxovaný co to šlo.