» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace ovladačů a antivir... je to třeba?

Zdravím,měl bych dotaz ohledně toho co udělat po sestavení nového PC. Zrovna jsem smontoval a zapojil všechen hardware a chystám se na instalaci Windows 10. Je po nainstalování windows potřeba instalovat ještě něco nebo to dělá windows už automaticky? Dřív se musel instalovat ovladač základní desky a grafické karty ... je tomu pořád tak? nebo ne? A co antivir? prý má windows nějaký svůj který se nainstaluje sám ... případně vyplatí se nainstalovat radši nějaký jiný (free) antivir? A asi poslední otázka a to to zda nemáte nějaký tip co si instalujete (případně z win odinstalováváte) vy při novém sestavení PC a usnadňuje to práci a fungování PCPředem díky za rady

Odpovědi na otázku

Ovladače instaluju zásadně ručně z webů výrobců HW - nikdy nemáš jistotu, že se Windows nerozhodnou nainstalovat jen generický ovladač, s kterým to sice jede, ale nevyužiješ všechny možnosti. Pak je třeba zakázat automatické aktualizace ovladačů - viz https://www.spajk.cz/zakazat-automatickou-inst... Win10 obsahují MS Defender - plnohodnotý antivir, není potřeba žádný jiný. Naopak, cizí antiviry (protože se musí "zavrtat" hluboko do systému) jsou velice často příčinou nestabilty systému a nemožnosti instalovat větší updaty (většinou to skončí pádem systému a nutností instalovat systém znovu).Stále ale platí, že nejlepší antivir = používat mozek!

A co se týče aplikací - záleží na vkusu a potřebách, ale já bych třeba nepřežil bez přádnýho dvouokenního manažera (Total Commander, Altap Salamander, ...). Dále je vhodný 7-zip na práci s archívy, VLC na video, něco na přehrávání hudby (používám AIMP), ...

Po instalacii Win treba instalovat ovladace k MB a GPU. Antivir nie, staci Defender, ktory je sucastou Win10.

1. Ovladačea) nechat vše na instalačce windows 10 a windows updateb) pokud se nenainstalují všechny ovladače (správce zařízení), doinstalovat potřebné, obvykle ale není potřebac) pokud existují novější ovladače a ty by byly potřeba, doinstalovat novější, obvykle ale není potřeba2. Antivira) normální člověk antivir nepotřebujeb) pokud z nějakého důvodu neplatí bod a) naprosto stačí a důrazně doporučuju již integrovaný Defenderc) jiný antivir používají jen hlupáci, retardi, lamičky atd.3. Co instalovata) je silně individuální věc, klidně ale v dalším příspěvku napíšu, co je tak obecně vhodné4. Co odinstalovata) doporučuju odebrat z instalačky appx, které nepotřebuješ (u mě jsou to skoro všechny)5. Co upravita) výcuc mám na webu