» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace ovladače v Ubuntu

Dobrý den, mám počítač se systémem Ubuntu server 20.00, disk chci přendat na jiný stroj s jinou MB jenže v tu chvíli jsem bez internetu, nejspíš systém nemá požadovaný driver pro desku.Moje otázka zní, je nějaký způsob jak driver nainstalovat? Přemýšlel jsem taky přechod na VmWare Esxi ale řekněme že i tam jsou problémy s drivery a musel bych řešit upravy samotného Isa souboru.Proto chci nejspíše čisté ubuntu server na stroji kam si jen natáhnu driver netu.Díky moc za rady! :)

Odpovědi na otázku

pripojit stroj do NETu - napr cez konverziu SUB -> Ethernet , alebo mobilnym telefonom (cez USB tethering) pripojit komp (mopbil bdue pripjit cez wifi).a nasledne asi najjednoduchsie zistit cez lspci/lshw aky HW tam mas + hl;adat po webe postup ako to rozbehat

Uz jsem asi 20 let nezazil situaci, kdy by Linuxu chybel nejaky zasadni driver pro nastartovani. Na 99% ti to nastartuje i v novem PC.

Nejste první co mi to píše :( Ale bohužel už je to druhý PC kde se mi to stalo.Přendal jsem disk s Ubuntu server 20.00 na novější desku a prostě se nechytí :( Není nějaký způsob to vyřešit?

Netrolujte Ubuntu server 20.00 neexistuje....buď 20.04 alebo 20.10...

Nikdo netrolí.. Nevím co tam je přesně za verzi.

1) musels to stahovat, verze je v názvu ISO2) přesnou verzi instalovaného systému snadno zjistíš přes konzoli, či v několika klikacích utilitách, pokud tam máš i nějaké grafické prostředí - pokud se hrabeš v serveru, měl bys minimálně vědět, že to jde a umět si to najít na netu

1) to bude server, že zvažuješ serverové Ubuntu?2) to s tím ovladačem na internet se ti stalo, nebo se toho jen bojíš?Protože zrovna drátové připojení k netu mi na linuxu fungovalo rovnou zatím všude, problémy jsou akorát s wifi moduly / kartami.

Zdravím, stalo se mi to už podruhé.Jsem připojený kabelem a jednoduše panel nereaguje na příkazy k testu připojení internetu ani když chci zjistit interní IP.

tak v konzoli se podivej, jakou tam mas sitovku. Zjisti, jestli ji kernel vidi, zkus pouzit prikaz "ethtool", pokud ho tam mas. A zkus vypsat IP adresy."panel nereaguje" neni uplne vserikajici diagnostika. Jaky panel?

Nevím jak je serverové Ubuntu konfigurované, ale to s ovladačem se mi moc nezdá. Spíš mi připadá, že tam máš něco nastavené manuálně a proto to pak třeba na jiné desce nefunguje...Nevím, zda se dá serverové buntu bootnout s GUI jako live usb, pokud ano, tak velmi snadno zjistíš, zda net pojede, aniž by sis rozvrtal tu starou instalaci.

Mas statickou IP nebo DHCP? Pokud zmenis hardware zmeni se i nazev sitoveho karty (Predictable Network Interface Names). Takze konfigurace miri na soubor ktery uz neexistuje. Co ti napise "ip addr show" a "cat /etc/netplan/01-netcfg.yaml" ?

Najprv si zisti akú sieťovicu tam máš. Pohľadaj k nej driver tam, kde funguje internet.

Mám, co potom?

Prihlásim ťa na školenie/kurz, keď nevieš ako ďalej...

A od čeho je teda poradna že.. :))

su situacie ked si musis poradit sam / improvizovat aby si dospel k nejakemu rieseniu. Budes mat k vyrieseniu problemu iba nejaku obmedzenu casovu jednotku alebo sa nieco zomelie v noci tak vtedy nemozes cakat na poradnu, kym sa niekto ozve.

Zrejme nemáš ani tucha prečo som ťa odkázal na školenie.Bohužiaľ to nie je na jednu vetu, ani na tri a opisovať poznámky zo školenia sa mi naozaj nechce.

Tady něco nesedí, o jakém panelu to mluvíš? Serverová verze Ubuntu má jenom příkazovou řádků. nejsi ten, co tu před chvíli řešil dualboot? Na ESXI se určitě vyprdni, pokud nemáš serverový hardware, jinak ti určitě nepojede.

Díky za tuto informaci!

A ještě bys mohl napsat verzi Ubuntu, ta co tam máš tak trochu neexistuje. nechci někoho podezírat, ale musím to sem nahodit. Pane nejste troll?

Máš tam volný slot?Dal bych tam nějakou standardní síťovku a nabootoval, poté udatoval drivery - to v případě že by jádro fakt nemělo ovladač, nepravděpodobné.Co bych viděl jako pravděpodobnější je to, že nové síťovky se prostě jinak jmenují nebo mají jiné ID a prostě se neiniciují.Co píše ifconfig ? Porovnal bych s konfiguračním souborem, případně nastavil manuálně.sudo ifconfig <interface> inet <IP> netmask <netmask>pokud pojede ping na gw tak ji nastavithttps://www.cyberciti.biz/faq/howto-debian-ubutnu-s... nastavit dns servery v /etc/resolv.conf

Přehodit nainstalovaný Linux k jinému HW celkem funguje OK až na tu síťovku. Před X lety jsem to řešil a problém byl v označení rozhraní, kde třeba v původním HW se síťovka označovala jako eth0 a na novém je to eth1 nebo něco jiného. Vyřešilo se to smazáním souboru s nastavením. Systém si po restartu vytvořil nastavení nové a už správné. Bylo to někde v /etc/ ,ale bohužel si už nepamatuju kde přesně.

běžně jsem používal portable instalaci = normální Lubuntu nainstalované na SDHC kartě - a nikdy jsem na běžných PC (= mimo nestandardní firemní sítě) neměl problém s drátovým internetem. Ale šlo samozřejmě o standardní uživatelskou instalaci pro běžné použití a nikoliv server, kde může být leccos úmyslně nastaveno manuálně.